ToPo ja Peli-Karhut taistelevat Suomen mestaruudesta

16.4.2024 19:00 Viime kaudella mestaruuden ratkaisseet ToPo ja PeKa kohtaavat tänäkin vuonna Naisten Korisliigan finaaleissa. Finaalit alkavat keskiviikkona ja mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa.

Carmen Tyson-Thomas metsästää ensimmäistä Suomen mestaruuttaan. Kuva: Ville Vuorinen

Helsinkiläisjoukkue metsästää ensimmäistä Suomen mestaruuttaan, kun taas Peli-Karhuilla on hakusessa historian yhdeksäs mestaruus, jolla joukkue nousisi kaikkien aikojen eniten mestaruuksia voittaneeksi joukkueeksi Naisten Korisliigassa. Mestaruus olisi samalla joukkueelle kuudes peräkkäinen.

ToPo on jatkanut läpi kauden jatkunutta vakuuttavaa menoaan myös pudotuspeleissä. Joukkue kaatoi HBA:n puolivälierissä voitoin 3-0. Välierissä Kouvottaret pystyi laittamaan helsinkiläisille paremmin kampoihin, mutta siitä huolimatta joukkueen finaalipaikka irtosi voitoin 3-1.

- Fiilistä joukkueen sisällä finaalien alla on vaikea selittää. Olemme pelanneet läpi kauden tietäen, että meillä on keskeneräisiä asioita. Joukkueessa on positiivinen ja itsevarma fiilis. Meillä on hyvä pelisuunnitelma, jota pyrimme toteuttamaan. Olemme valmiina kilpailemaan, ToPo:n Carmen Tyson-Thomas sanoo.

Pudotuspeleissä joukkueen ulkomaalaisvahvistukset ovat olleet kovassa iskussa. Ilmar’I Thomas johtaa playoffien korintekotilastoa 29,3 pisteen keskiarvolla. Lisäksi hänelle on kirjattu keskimäärin 5,9 levypalloa ja 3,6 koriin johtanutta syöttöä. Tyson-Thomakselle on merkitty tilastoihin keskiarvot 23,1 pistettä, 10,6 levypalloa ja 6,0 koriin johtanutta syöttöä. Kotimainen runko on myös onnistunut. Meri Kanerva, Magdalene Agyei ovat säväyttäneet, eikä sovi unohtaa kokenutta Taru Tuukkasta.

- Suurimpia vahvuuksiamme tässä ottelusarjassa on joustavuutemme, taistelutahtomme ja se miten pelaamme joukkueena. Keksimme aina keinot, joilla tavoitteeseen päästään, Tyson-Thomas sanoo.

Kauden kohtaamisissa ToPo on tällä kaudella ollut niskan päällä. Se vei runkosarjassa kaikki joukkueiden väliset kohtaamiset, jonka lisäksi PeKa kaatui myös Suomen Cupin finaalissa.

Peli-Karhujen kausi on ollut edellisiin kausiin verrattuna haasteellinen. Joukkue on kuitenkin parantanut peliään kevään edetessä ja sijoittui runkosarjassa toiseksi. Puolivälierissä joukkue kaatoi Vimpelin Vedon 3-1 ja välierissä Forssan Alku jäi kotkalaisten jalkoihin samoin otteluvoitoin.

- Peli-Karhut on kilpailullinen joukkue, joka on tunnettu voittamisen kulttuuristaan. Heillä on loistavia pelintekijöitä, joista yksi on Donica Cosby. Hän on paras ystäväni ja on todella jännittävää pelata finaaleissa juuri häntä vastaa, 33-vuotias pelaaja sanoo.

Kotkalaisilla on ollut paljon loukkaantumisia kauden aikana ja pelaajisto on vaihtunut jonkin verran. Amerikkalaiskolmikko on ollut hyvässä iskussa. Randi Brown on ollut tehokkain korintekijä 24,8 pisteen keskiarvolla. Da’Nasia Hood oli varsinkin välierissä vahva ja  Cosby on johtanut peliä mallikkaasti. Kotimaisista pelaajista Roosa Kosonen on pelannut tupla-tuplan keskiarvolla. PeKa sai myös sairastuvalta helpotusta, kun Veera Pirttinen palasi loukkaantumisen jälkeen kentille välierissä.

Odotettavissa on todella kilpailullinen ottelusarja, jossa kohtaavat tämän kauden kaksi parasta joukkuetta.

- Odotamme ja valmistaudumme erittäin kilpailullista ottelusarjaa varten. Jo välieräsarja oli sitä ja  peli oli sellaista koripalloa, jota kaikki haluavat nähdä. Finaaleissa on luvassa kilpailullista, aggressiivista ja jännitävää peliä, Tyson Thomas päättää.

Otteluohjelma

ke 17.04.2024 ToPo-PeKa

su 21.04.2024 PeKa-ToPo

ti  23.04.2024 ToPo -PeKa

pe 26.04.2024 PeKa-ToPo (tarvittaessa)

su 28.04.2024 ToPo -PeKa (tarvittaessa)

 
25.3.2025 21:56 Naisten Korisliiga

BC Nokia ja EBT ryöstivät kotiedut itselleen - PeKa peittosi HBA:n

Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät. BC Nokia, EBT ja PeKa nappasivat ensimmäiset kiinnitykset välieräpaikkoihin.

25.3.2025 14:50 Naisten Korisliiga

Taru Tuukkasen huima ura päättyy tähän kauteen

Viime keväänä Suomen mestaruuden kasvattajaseuransa Torpan Poikien riveissä voittanut Taru Tuukkanen, 47, ilmoitti naisten Korisliigan pudotuspelien kynnyksellä, että kulunut kausi jää hänen viimeisekseen pelaajana.

25.3.2025 09:40 Naisten Korisliiga

Kokemus ja nuoruus vastakkain PeKa:n ja HBA:n ottelusarjassa - kovakuntoinen EBT kohtaa Kouvottaret

Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat kolmen otteluparin voimin tänään tiistaina 25.3. Pyrintö ja Honka aloittavat oman sarjansa keskiviikkona 26.3. Esittelyssä PeKa, HBA, Kouvottaret ja EBT.

24.3.2025 14:59 Naisten Korisliiga

BC Nokia haastaa runkosarjan voittaneen ToPo:n - Pyrinnön ja Hongan välisessä sarjassa vastakkain kaksi samantyylistä joukkuetta

Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat kolmen otteluparin voimin tiistaina 25.3. Pyrintö ja Honka aloittavat oma sarjansa keskiviikkona 26.3. Esittelyssä ToPo, BC Nokia, Tapiolan Honka ja Tampereen Pyrintö.

23.3.2025 17:16 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan helmikuun pelaaja Re’Shawna Stone on ottanut isoja kehitysaskeleita Suomessa

Naisten Korisliigan helmikuun kuukauden pelaaja on ottanut isoja kehitysaskeleita Kouvottarien riveissä. Tälläkin kaudella otteet ovat parantuneet kauden edetessä ja seuraavaksi Stone johdattaa joukkueen puolivälieräsarjaan EBT:tä vastaan.

22.3.2025 20:38 Naisten Korisliiga

PeKa vei nimiinsä kärkiottelun - sijoitukset eivät muuttuneet päätöskierroksella

Naisten Korisliigan jatkosarjat saatiin päätökseen lauantaina. Illan voittajia olivat PeKa, Honka, EBT sekä BC Nokia.

19.3.2025 20:30 Naisten Korisliiga

Pudotuspelijoukkueet selvillä ennen päätöskierrosta

Naisten Korisliiga jatkui kahdella alemman jatkosarjan ottelulla. Illan voittajia olivat pudotuspelipaikkansa varmistanut BC Nokia ja alempaa jatkosarjaa hallitseva EBT. Viimeinen kierros ennen pudotuspelejä pelataan lauantaina.

18.3.2025 21:52 Naisten Korisliiga

ToPo varmisti ylemmän jatkosarjan voiton - PeKa vei derbyn nimiinsä

Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Ylemmässä jatkosarjassa voittoihin ylsivät ToPo ja Peli-Karhut.

15.3.2025 19:45 Naisten Korisliiga

Kouvottarille sarjapisteet Helsingistä - myös molemmat espoolaisjoukkueet voittoihin

Naisten Korisliiga jatkui kolmella ottelulla. Päivän voittajia olivat Kouvottaret, Honka ja EBT.

15.3.2025 10:59 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan ottelu Vimpelin Veto–Forssan Alku on peruttu

Forssan Alku on lauantaina 15.3. aamulla anonut ottelusiirtoa saman päivän naisten Korisliigan otteluun Vimpelin Veto–Forssan Alku. Kilpailujaos ei myöntänyt ottelusiirtoa, minkä jälkeen Forssan Alku ilmoitti luovuttavansa ottelun.

Näytä lisää vastaavia