16.12.2011 Naisten SM-sarjakauden toinen Helsinki-Espoo-derby päättyi ToPon voittoon Espoo Teamista. Espoolaiset kirivät pitkän takaa-ajoaseman päästä ToPon rinnalle päätösjaksolla, mutta ToPo piti lopussa pintansa ja poistui parketilta 81–67 (34–28)-voitto mukanaan.
Kaisa Valtakari oli tikissä perjantaina. Kuva: Tytti Nuoramo.
Viime viikot alamaissa ollut ToPo ajautui ottelun ensimmäisen kolmen minuutin aikana 3-11-tappioasemaan, mutta dominoi pelitapahtumia pitkään kehnon alun jälkeen. Helsinkiläiset tekivät puolustuksellaan Espoo Teamin joukkuehyökkäyksestä puuroa, ja nousi erinomaisen ottelun pelanneen Kaisa Valtakarin koreilla tauolle 34–28-johtoon.
Kolmannella jaksolla ToPon johto paisui paisumistaan, ja aivan päätösjakson alussa Hanna Valkeinen vei vapaaheitollaan helsinkiläiset parhaimmillaan 58–39-johtoon. Espoo Team kiipesi vielä viisi minuuttia ennen loppua seitsemän pisteen päähän (66–59), mutta ToPo sai espoolaiskirin katkaistua lopussa.
Kentän tähti oli Kaisa Valtakari (19/5/3 syöttöä), jota tukivat loistavasti pelanneet Sophie Weckström (15/3/3 syöttöä/3 riistoa) ja Laura Saarinen (13/7/4 syöttöä). Espoo Teamin ylhäinen yksinäinen oli Niina Laaksonen (19/12).
Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy
Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.
Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.
Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.
Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.
Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.