ToPo tasoitti finaalit suurvoitolla

2.5.2010 20:02 Torpan Pojat tasoitti Korisliigan finaalisarjan voitot 1-1:een otettuaan sunnuntain kotipelissään suurvoiton Tampereen Pyrinnöstä 106-88 (53-35) -lukemin. Finaalisarja jatkuu tiistaina Tampereella.

ToPon aloitukseen ensi kertaa pudotuspeleissä nostettu TImo Heinonen kiitti tehtailemalla 18 pistettä ja paimentamalla tehokkaasti Pyrinnön Damon Williamsia.

ToPon ja maajoukkueen kapteeni Hanno Möttölä pelasi huikean ottelun parantaen kotimaisen liigaennätyksensä 33 pisteeseen.

Liukas Obie Trotter (kuvassa) säesti Möttölää ja Heinosta 22 pisteellään.

Kisahallin parketin lisäksi lehtereiltä löytyi nimekästä joukkoa, kun paikalla olivat mm. loukkaantunut maajoukkuetähti Petteri Koponen sekä aloitusheiton heittänyt ulkoministeri Aleksander Stubb (kuvassa). Kuvat: Tytti Nuoramo.

Sunnuntainen voitto oli ToPolle jo kolmastoista peräkkäinen kotivoitto tällä kertaa täydessä Töölön Kisahallissa, jossa ToPo on hävinnyt viimeksi tammikuun lopulla. Pyrinnöstä ToPo otti nyt kuitenkin vasta kauden ensimmäisen voittonsa, vaikka joukkueet kohtasivat liiga-, cup- ja harjoituspelit yhteenlaskien nyt jo kahdeksannen kerran.

ToPo hallitsi täyden tuvan edessä (1886 katsojaa) edessä pelattua toista finaalia alusta loppuun, kun se sai hyökkäyspelinsä heti sujumaan. ToPo jatkoi 7-0 -lukemista 18-10 -tilanteeseen ennen kuin Pyrintö alkoi päästä peliin mukaan.

Pyrintö pysyi voittokamppailussa toisen neljänneksen puolivälin 36-32 -numeroihin asti. Sen jälkeen ToPo sai taas tehoa sekä heittopeliinsä että myös puolustukseensa, jossa se torjui tylysti Pyrinnön sooloilut.

ToPo pohjusti voittonsa toisen neljänneksen loppupuoliskon 17-3 -nykäisyllä. Kotivoitto varmistui kolmannella jaksolla, jonka aikana Pyrintö ei onnistunut kääntämään pelin suuntaa. ToPon johto päinvastoin kasvoi suurimmillaan jo tavoittamattomaan 26 pisteen eroon. Niinpä finaalin viimeinen neljännes latistui pelailun puolelle.

ToPon valmentaja Tomi Kaminen ei pelin jälkeen hihkunut finaalivoitosta huolimatta.

- Pienet taktiikkamuutoksemme toimivat hyvin ja pelaajamateriaalimme leveys oli taas vahvuutemme, kommentoi pelin alkupuolella teknisen virheenkin täräyttänyt Kaminen, joka ei ollut kaikkiin tuomioihin tyytyväinen.

Möttölä ja Heinonen loistivat

ToPon sankariksi nousi Korisliigan ennätyksensä 33 pisteeseen kohentanut Hanno Möttölä. Pisteistä 14 syntyi vapaaheittoviivalta, josta Möttölä ei ole tämän kevään pudotuspeleissä epäonnistunut 38 yrityksellä vielä kertaakaan. Möttölä kahmi lisäksi 11 levypalloa.

Obie Trotter heitti ToPolle 22 pistettä ja Timo Heinonen 18. Aloitukseen Tyray Pearsonin tilalla astellut Heinonen teki pisteidensä ohella hyvää työtä Pyrinnön syömähampaan Damon Williamsin tylsyttäjänä.

Kenneth Lowe teki Pyrinnölle 26 pistettä ja Joni Harjulla nosti liigan piste-ennätyksensä kuudella kolmosellaan yhteensä 24 pisteeseen.

Pyrintö kaatui kahden tehomiehensä, Chris Hesterin ja Williamsin vaisuun peliin. Kaksikko sai aikaan yhteensä vain kahdeksan pistettä kolmella ensimmäisellä jaksolla, jolloin vielä pelattiin voitosta. Williams merkkautti lopulta 15 pistettä ja 11 levypalloa, mutta Hester ainoastaan kuusi pinnaa.

- Meiltä ei onnistunut tänään mikään. ToPo oli äärettömän kova ja heidän pelikovuutensa oli aivan eri luokkaa. Jotain uutta pitää keksiä seuraavaan peliin, kun näin paljon tulee turpaan. Toisaalta on sama millä lailla ja miten paljon hävisimme, sillä voitot ovat 1-1 emmekä ole hävinneet kotihallissa Pyynikillä. Lähdemme siellä seuraavaan peliin uudella ilmeellä, lupasi Pyrinnön valmentaja Pieti Poikola.

Kolmas loppuottelu pelataan Tampereella tiistaina.

- Kaverit pelasivat tänään aika pirun hyvin. Vakaa aikomuksemme on hakea kotietu tiistaina Pyrinnöltä pois, päätti Kaminen.

Lue myös seuraavat

Lisätiedot: Ottelutilastot

Asiat

 
10.4.2025 10:14 Korisliiga

Kouvot ja Rasmus Lindberg jatkosopimukseen

Kouvot on solminut kaksivuotisen sopimuksen Rasmus Lindbergin kanssa. Tuleva kausi on Lindbergille toinen Korisliigassa ja Kouvolassa. Lisäksi seura solmi yksivuotisen sopimuksen oman kasvatin Renne Ikäläisen kanssa.

9.4.2025 20:30 Korisliiga

Kauhajoki käänsi toisen välieräottelun vierasvoitoksi Katajan vahvasta alusta huolimatta

Kauhajoki vei välieräsarjan Katajaa vastaan tilanteeseen 2–0.

8.4.2025 20:27 Korisliiga

Seagulls toiseen voittoon Vilppaan vahvoista vaiheista huolimatta

Korisliigan välierissä Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Salon Vilpasta vastaan.

7.4.2025 14:55 Korisliiga

Kauhajoen Andre Gustavson Korisliigan maaliskuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.

5.4.2025 20:29 Korisliiga

Seagulls ja Kauhajoki puolustivat kotikenttiään onnistuneesti

Molemmat välieräsarjat avattiin kotijoukkueiden voitoilla. Sekä Seagulls että Kauhajoki siirtyivät ottelusarjoissa 1-0 johtoon.

4.4.2025 13:00 Korisliiga

Välieräennakko: Korisliigan kärkinelikolla toistuvat yhtenevät ongelmat mutta myös tasaväkiset vahvuudet

Korisliiga-välierät pyörähtävät käyntiin lauantaina 5. huhtikuuta. Kahdessa ottelusarjassa toisensa kohtaavat Helsinki Seagulls (sija 1) ja Salon Vilpas (4) sekä Kauhajoki (2) ja Kataja Basket (3).

4.4.2025 08:23 Erotuomarit

Korisliigan välierissä viheltää kymmenen erotuomaria

Lauantaina starttaavissa miesten Korisliigan välierissä oikeutta jaetaan kymmenen erotuomarin tiimillä.

2.4.2025 20:26 Pääjuttu

Kauden tasaväkisin puolivälieräsarja päätökseen: Salon Vilpas jatkaa välieriin!

Salon Vilpas kaatoi Korihait puolivälierissä otteluvoitoin 3–2 ja kapeilla marginaaleilla.

2.4.2025 12:31 Korisliiga

Vilppaalle sakkorangaistus

Suomen Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö on langettanut Salon Vilppaalle 500 euron sakkorangaistuksen toimitsijavirheen takia.

2.4.2025 10:38 Korisliiga

Antero Lehdon huima pelaajaura päättyy

Tampereen Pyrinnön monivuotinen Korisliiga-joukkueen kapteeni Antero Lehto päättää uransa 41-vuotiaana. Korisliiga-legenda pelasi urallaan historialliset 25 kautta. Näistä 21 kautta hän puki kasvattajaseuransa Pyrinnön pelipaidan päälleen.

Näytä lisää vastaavia