6.10.2010 22:00 Korisliigassa ainoana joukkueena ilman tappiota edennyt KTP hävisi keskiviikkona ensimmäistä kertaa, kun se kohtasi Helsingissä ToPon. Tasainen peli päättyi ToPon 79-73 (43-40) -voittoon. Muut keskiviikon voittajat olivat Kouvot, Kauhajoen Karhu sekä voittotilinsä auki saanut Lappeenrannan NMKY.

Mikko Koivisto ja ToPo liitelivät kotivoittoon Kotkasta.

Antto Nikkarinen johti Kouvoja, kun sille kirjattiin jo kolmas kotivoitto viikon sisään.

LrNMKY taisteil tililleen liigakauden avausvoiton Brant Baileyn johdolla. Kuvat: Francois Perthuis & Matti Koskinen.
Helsingissä pelin suurin johto merkittiin kolmannella jaksolla ToPolle 54-46 -tilanteessa. KTP johti vielä jakson lopulla ja päätösjakson puolivälissäkin, mutta ToPo vei viimeisen neliminuuttisen 11-3.
- Pelasimme jälleen joukkueena hyvin ja jaksoimme noudattaa taktiikkaamme, tiivisti ToPon valmentaja Miguel Lopez, joka nosti esiin 19-vuotiaan Mikael Sandbergin. 210-senttinen sentteri yllätti kahdella kolmosella, joista viimeinen nosti loppuhetkillä ToPon 75-72 -johtoon.
ToPon tehomies Mikko Koivisto heitti 17 pisteestään 14 jo puoliväliin mennessä. Timo Heinonen säesti 16 pisteellä.
KTP:stä Sefton Barrett keräsi 22 ja Jeb Ivey 20 pistettä.
Kouvot otti viikon sisään jo kolmannen kotivoiton, kun Uudenkaupungin Korihait kaatui 78-60 (35-34) -tuloksella. Tappio oli Korihaille vasta toinen.
Peli oli kaksijakoinen, kun Korihait johti ensimmäistä puoliskoa ja Kouvot koko ajan toista puoliskoa. Kotijohto kasvoi kolmannella jaksolla 14 pisteeseen, jonka jälkeen Korihait ei päässyt enää kymmentä pistettä lähemmäs.
Kouvojen tehokaksikon muodostivat Antto Nikkarinen sarjan piste-ennätyksellään 21 sekä 20 pistettä heittänyt B.A. Walker.
Bojan Sarcevic heitti Korihaille 19 ja Petri Heinonen 16 pistettä.
Viikonloppuna Kouvolassa 42 pisteen suurtappion kärsinyt Kauhajoen Karhu toipui voittajaksi, kun se kukisti kotipelissään Joensuun Katajan 91-82 (49-31).
Karhu voitti ensimmäisen jakson 19-11 ja hallitsi sen jälkeen peliä helposti. Kolmannen jakson lopulla kotijohto kasvoi jo 27 pisteeseen. Kataja onnistui lopussa kaunistelemaan tappiolukuja vietyään viimeisen jakson 34-16.
Cedric Middleton heitti Karhulle 28 pistettä ja John Allen sekä Jeremiah Wood 19. Wood kahmi lisäksi peräti 17 levypalloa.
Karhulta puuttui viime viikolla pestattu, Ruotsista palannut maajoukkuepeluri Vesa Mäkäläinen käsivamman vuoksi.
Katajasta Jared Newson heitti 21 ja Petri Virtanen 18 pistettä.
Korisliigassa on enää yksi joukkue ilman voittoa, kun nollilla olleiden Porvoon Tarmon ja Lappeenrannan NMKY:n kohtaaminen Porvoossa päättyi vierasvoittoon 77-75 (33-41).
LrNMKY hallitsi peliä ensimmäisen vartin, jonka jälkeen Tarmo piti suurimmillaan 15 pisteeseen kasvanutta johtoa päätösjakson kolmannelle minuutille asti. Tarmo nousi vielä viimeisellä minuutillakin 75-75 -lukemiin, kunnes Pasi Riihelä nosti vieraille viime sekunneilla voittokorin.
LrNMKY:n tehokkaimpia olivat Brant Bailey 24:llä ja Malik Moore 16 pisteellä.
Jonathan Heard heitti Tarmolle 26 pistettä ja Esa Mäki-Tulokas sekä Aubrey Conerly 17 pistettä. Jerrah Young repi 13 levypalloa.
(STT)
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.
Salon Vilpas varmisti jo aiemmin sarjavaiheen voiton ja lähtee playoffeihin sijalta yksi. Kauhajoen kotietu oli ennestään varmaa, mutta ottelutulos lukitsi joukkueen sijalle kaksi. Muutkin kotietupaikat ratkesivat tänään, ja samalla valkeni alemman jatkosarjan pudotuspelisijojen järjestys.
Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Sijat 2.-5. ratkeavat päätöskierroksella. Myös Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö ratkaisevat sijat 7. ja 8.
Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.
Miesten Korisliigan jatkosarjoja on kullakin joukkueella jäljellä enää yksi tai kaksi ottelua. Alemman jatkosarjan toinen playoff-joukkue ja ylemmän jatkosarjan joukkueiden järjestys sijoilla 2–5 ovat edelleen mysteerejä.
Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.
Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.