14.11.2009 Helsinkiläinen Torpan Pojat haki Korisliigassa helpon voiton lauantaina Forssasta, kun se päihitti vajaalukuisen FoKoPon murskalukemin 110-72 (53-27).

Samuel Haanpää ja ToPo järjestivät Forssassa kori-iloittelun.

Roope Ahonen taiteili 28 pistettä Vilppaalle voitokkaassa Kataja-ottelussa.

Kouvojen Ajene Moye kuritti Karhua 34 pisteen edestä. Kuvat: Francois Perthuis & Matti Koskinen.
ToPo otti pelissä heti ohjat ja myös ratkaisi voiton nopeasti nykäistyään ensimmäisen ja toisen neljänneksen aikana 19-0 -jakson, joka kasvatti helsinkiläisten johdon lähes 30 pisteeseen.
FoKoPon ongelmaksi koitui se, ettei joukkueesta löytynyt nivusvaivaisen pelinrakentajan Rodrick Stewartin korvaajaa. Tämä näkyi tilastoissa muun muassa 27 pallonmenetyksenä, joista tuli 18 jo puoliaikaan mennessä.
- Vastustajan ykköspelinrakentajan puuttuminen tuo uuden haasteen myös taktisessa mielessä, mutta me pystyimme vastaamaan tuohon haasteeseen ja pääsimme kaikki pelaamaan nautittavaa koripalloa, totesi ToPon valmentaja Tomi Kaminen.
ToPon tehokkaimpia olivat jälleen Obie Trotter 21:llä ja Samuel Haanpää 19 pisteellä.
FoKoPosta Timo Naukkarinen teki 13 pistettä ja Ashley Champion sekä Järvenpään Koripalloseurasta lainassa ollut Jesse Mäntylä 11 pistettä.
Salon Vilpas kohenteli asemiaan sarjataulukon peräpäässä otettuaan lopulta reilun 101-82 (43-40) -kotivoiton Joensuun Katajasta.
Vilpas johti peliä käytännössä koko ajan, mutta Kataja kyttäsi vielä viisi minuuttia ennen loppua vain kuuden pisteen päässä. Peli ratkesi, kun Vilpas vei seuraavan pariminuuttisen 11-0.
Vilpas osoittautui taas kovaksi kaukoheittojoukkueeksi kotihallissaan, kun se nakkasi peräti 18 kolmen pisteen koria vieläpä hyvällä 51 prosentin osumatarkkuudella.
Roope Ahonen nousi voittajien ykköstykiksi kuudella kolmosella ja yhteensä 28 pisteellä, joka on hänen liigaennätyksensä. Darryl Dora nosteli 24 pistettä.
Sami Lehtoranta heitti Katajalle 20 pistettä ja Kendall Chones 18.
Kouvolan Kouvot haki voiton Kauhajoelta kukistettuaan Karhun 89-79 (39-28) -tuloksella.
Kouvot hankki ratkaisevaksi jääneen eron toisen neljänneksen lopulla nykäistyään 31-28 -johtonsa 41-28 -lukemiin. Vierasjohto kasvoi suurimmillaan viimeisellä neljänneksellä 20 pisteeseen eikä Karhulle jäänyt kirimahdollisuutta.
Ajene Moye pussiti Kouvoille komeat 34 pistettä ja Ross Neltner 18.
Karhusta kauden avauspelit pelanneet Darryl Hudson teki 22 ja Keith Gayden 19 pistettä.
(STT)
Tapiolan Honka on porskuttanut Korisliigan kärjessä useina viikkoina, mutta Korihaiden vahva esitys vierasmatkalla päästi Salon Vilppaan ja Kauhajoen voiton verran espoolaisten edelle.
Miesten Korisliigassa voittajiksi kohosivat tänään Kauhajoki ja Salon Vilpas, jotka johtavat runkosarjaa jaetulla kärkipaikalla.
Korisliigan kehittynein pelaaja 2024 Teemu Suokas törmäsi Espanjassa synkkään pukukoppi-ilmapiiriin ja tuli sysätyksi ulos rotaatiosta täysin vailla varoitusta. Nyt pelaaja kertoo oppineensa arvostamaan uudella tavalla voittavassa joukkueessa pelaamista ja luotettavalle työnantajalle työskentelyä.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.