TTT Riga antoi kylmää kyytiä Catzille

29.1.2017 Tänään uudelleen Latvia-Estonia -liigan ottelussa TTT Rigan Riikassa kohdannut Lappeenrannan Catz sai kokea kovan selkäsaunan kotijoukkueelta, joka jyräsi ”Kissalauman” lopulta lukemin 98-41 (45-20).

Samarie Walker oli Catzin suurin valopilkku. Kuva: Mikko Mäkelä.

Ilman ykköspelintekijäänsä Valencia McFarlandia tähänkin otteluun lähtenyt Catz jäi lähtötelineisiin jo alkuminuuteilla, kun emännät karkasivat 11-2 -johtoon. Catz kävi vielä viiden pisteen päässä avausneljänneksellä, mutta sen jälkeen ottelu oli TTT Rigan näytöstä.

- Eilinen peli antoi uskoa tekemiseemme, mutta tänään meni kuitenkin näin. Energiaa ei ollut riittävästi ja heittopeli oli vaatimatonta. Uskon silti edelleen, että koko joukkueen ollessa kunnossa meillä on mahdollisuus haastaa Riga yksittäisessä ottelussa, Catzin päävalmentaja Mika Haakana pohti.

Kotijoukkueen puolustus laittoi vieraiden hyökkäyspelin ahtaalle ja pakotti vaikeahkoihin rakaisuihin, joissa onnistui vain lähinnä Samarie Walker (15/4). Puoliajalle mentiin 25 pisteen kotijohdossa.

Anda Eibele, Gunta Baško-Melnbārde ja Sydney Carter pitivät huolen, että Catz ei päässyt hätyyttelemään latvialaisten johtoasemaa ottelun jälkimmäisellä puoliskolla, samalla kun emännät lisäsivät vain kaasua.

- Merksin pelit ovat tuloksellisesti tärkeimmät, sillä kilpailu kakkospaikasta Vega1/Liepajan kanssa tulee olemaan kovaa – täytyy muistaa, että hekin ovat saaneet kovaa kyytiä Rigalta, Haakana analysoi ensi viikonloun tulevia koitoksia RSU Merksiä vastaan.

Walkerin lisäksi vierailta kaksinumeroisille pisteille ylsi tupla-tuplan kerännyt Chandrea Jones (13/11).

Lisätiedot: Ottelutilastot

Asiat

 
9.5.2025 19:00 Pirkka Street Basket

Pälkäneen mahtava Pirkka Street Basket- tapahtuma

Kevään Pirkka Street Basket -kiertue vieraili Pälkäneellä ja tarjosi oppilaille unohtumattoman ja hauskan koulupäivän.

9.5.2025 09:20 Susijengi

Susijengi tarjoilee kotiyleisölle kolme kotimaaottelua ennen EM-kisoja

Susijengi kirmaa kolme kertaa kotiyleisönsä eteen ennen elo-syyskuun taitteessa Tampereella pelattavaa EM-alkulohkoa. Joukkue käynnistää kotimaaottelukesänsä perjantaina 8.8. Lauri Markkasen kotikaupungissa Jyväskylässä Belgiaa vastaan ja ottaa Espoo Metro Areenalla mittaa 11.8. Belgiasta ja 21.8. Puolasta. Lipunmyynti käynnistyy toukokuun aikana.

6.5.2025 20:27 Korisliiga

Korisliiga-mestaruus ratkesi: Seagulls kultamitaleille suoraan neljässä!

"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.

6.5.2025 12:51 Pirkka Street Basket

Pirkka Street Basketin 10-vuotisjuhlakiertue käynnistyy keskiviikkona Järvenpäässä

Tuhannet alakoululaiset pääsevät jälleen toukokuussa viettämään vuoden hauskinta koulupäivää. Pirkka Street Basket -kiertue ulottuu tänä keväänä Helsingistä aina Rovaniemelle saakka 16 tapahtuman voimin.

6.5.2025 10:25 Susijengi

Blomgren johti Ventspilsin Latvian finaaleihin

Vuodenvaihteessa Bosniasta Latviaan siirtynyt Perttu Blomgren keräsi 10 pistettä, neljä levypalloa ja kolme syöttöä, kun hänen edustamansa BK Ventspils peittosi Rigas Zellin 84–94 (43–50) kolmannessa ja ratkaisevassa Latvian liigan välieräottelussa.

6.5.2025 10:15 Korisliiga

Korisliigan mestaruus katkolla tänään Seagullsille

Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.

5.5.2025 13:19 Pelaajat

Valtakunnallinen haku koripallon yläkoululeiritykseen lukuvuodelle 25–26 on nyt käynnissä

Suomen Olympiakomitean urheiluakatemiaohjelmaan kuuluvaa valtakunnallista yläkoululeiritystä järjestetään koripallon osalta Kisakallion, Varalan, Kuortaneen sekä uutuutena Pajulahden urheiluopistoissa.

3.5.2025 17:44 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Seagullsille kolmas voitto, Kauhajoki lähellä kavennusta mutta joutui selkä seinää vasten

Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.

2.5.2025 23:25 Pääjuttu

Tuomas Iisalolle jatkosopimus – Grizzlies luottaa suomalaiseen

Tuomas Iisalo on palkattu NBA-seura Memphis Grizzliesin päävalmentajaksi monivuotisella sopimuksella. Kyseessä on jälleen kerraan suomalaisen koripallon ja valmennusosaamisen merkkipaalu.

2.5.2025 17:30 Korisliiga

Seagullsin ja Kauhajoen kolmas finaaliottelu vapaasti katsottavissa lauantaina Neloselta klo 15

Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.

Näytä lisää vastaavia