29.1.2017 Tänään uudelleen Latvia-Estonia -liigan ottelussa TTT Rigan Riikassa kohdannut Lappeenrannan Catz sai kokea kovan selkäsaunan kotijoukkueelta, joka jyräsi ”Kissalauman” lopulta lukemin 98-41 (45-20).
Samarie Walker oli Catzin suurin valopilkku. Kuva: Mikko Mäkelä.
Ilman ykköspelintekijäänsä Valencia McFarlandia tähänkin otteluun lähtenyt Catz jäi lähtötelineisiin jo alkuminuuteilla, kun emännät karkasivat 11-2 -johtoon. Catz kävi vielä viiden pisteen päässä avausneljänneksellä, mutta sen jälkeen ottelu oli TTT Rigan näytöstä.
- Eilinen peli antoi uskoa tekemiseemme, mutta tänään meni kuitenkin näin. Energiaa ei ollut riittävästi ja heittopeli oli vaatimatonta. Uskon silti edelleen, että koko joukkueen ollessa kunnossa meillä on mahdollisuus haastaa Riga yksittäisessä ottelussa, Catzin päävalmentaja Mika Haakana pohti.
Kotijoukkueen puolustus laittoi vieraiden hyökkäyspelin ahtaalle ja pakotti vaikeahkoihin rakaisuihin, joissa onnistui vain lähinnä Samarie Walker (15/4). Puoliajalle mentiin 25 pisteen kotijohdossa.
Anda Eibele, Gunta Baško-Melnbārde ja Sydney Carter pitivät huolen, että Catz ei päässyt hätyyttelemään latvialaisten johtoasemaa ottelun jälkimmäisellä puoliskolla, samalla kun emännät lisäsivät vain kaasua.
- Merksin pelit ovat tuloksellisesti tärkeimmät, sillä kilpailu kakkospaikasta Vega1/Liepajan kanssa tulee olemaan kovaa – täytyy muistaa, että hekin ovat saaneet kovaa kyytiä Rigalta, Haakana analysoi ensi viikonloun tulevia koitoksia RSU Merksiä vastaan.
Walkerin lisäksi vierailta kaksinumeroisille pisteille ylsi tupla-tuplan kerännyt Chandrea Jones (13/11).
Monitoimijatalo Wintterin avajaiset päättyivät kovasta yrityksestä huolimatta isäntien tappioon. Miesten Korisliigassa pelattiin kolme ylemmän ja yksi alemman jatkosarjan ottelu.
Koripalloliiton, PostNordin ja Koripallosäätiön yhteistyön myötä perustettu We deliver -rahasto jakoi tukia jo 17. kerran vähävaraisten perheiden koripalloharrastuksen tukemiseen. Vuonna 2018 perustettu rahasto on tukenut 17 hakukierroksen aikana yli 1250 pelaajaa.
Susikapteeni Sasu Salin urakoi tiistaina kaksi jatkoaikaa joukkueineen, kun Cluj-Napoca nujersi vieraskentällä Liettuassa Vilnius Wolvesin pistein 99–100 (48–39, 81–81, 90–90) Eurocupin neljännesvälieräottelussa. Voitollaan Cluj-Napoca eteni Eurocupin kahdeksan parhaan joukkoon ja kohtaa puolivälierässä Valencian.
Korisliigan kaksi pirkanmaalaisjoukkuetta ovat kumpikin kiinni viimeisissä playoff-paikoissa, vaikka toinen joutui tänään tyytymään tappioon.
Suomen pyörätuolikoripallomaajoukkue Parasudet valmistautuu syyskuussa pelattaviin EM-kisoihin. Valmennustiimiin kuuluu vuosia Euroopassa ammattilaisena pelannut EM-pronssimitalisti ja kolminkertainen Suomen mestari Juha Luukkonen, jonka valmennusfilosofia korostaa joukkuehenkeä ja pelaajien oma-aloitteisuutta.
Susiladiesin ja Susijengin brändejä koskeva kysely kerää sidosryhmiltä tietoa joukkueisiin liitettävistä mielikuvista ja odotuksista. Kaikkien vastaajien kesken arvotaan Awak Kuierin ja Mikael Jantusen game-worn -pelipaidat!
Anniina Äijäsen Treviso on vahvassa myötätuulessa Italian Serie A2:ssa, kun joukkue liitää tällä hetkellä kahdeksan ottelun voittoputkessa. Roosa Lehtoranta pääsi puolestaan juhlimaan Saksan cupin voittoa.
Helmikuun EM-karsintaikkunansa Tanska-vierasvoittoon päättänyt Susijengi sijoitettiin tulevien EM-alkulohkoarvontojen neljänteen arvontakoriin. Ensi kesänä EM-kisojen B-alkulohkoa Tampereella isännöivä Susijengi on valinnut alkulohkon kumppanimaakseen kakkoskorin maista Liettuan. Lohkoarvonnat järjestetään Latvian Riiassa torstaina 27. maaliskuuta.
Koripallovalmentajan syventävät opinnot (HKVT) on Koripallovalmentajan peruskoulutuksen kolmas ja ylin koulutuskokonaisuus. Koulutuksen avaintavoitteena on antaa valmiuksia toimia päävalmentajatehtävissä koripallossa. Kohderyhmänä koulutuksessa on kaikki tavoitteellisesta valmentamisesta sekä kansainvälisestä koripallosta kiinnostuneet koripallovalmentajat. Ilmoittautuminen soveltuvuuskokeeseen on käynnissä ja päättyy 9.3.
Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu. Ylemmässä jatkosarjassa Kouvottaret paransi aseminaan, kun Pyrintö kaatui jännittävien vaiheiden jälkeen 83-79.