8.7.2013 Viime keväänä Korisliiga-kauden 2012/13 vuoden tulokkaaksi valittu Jussi Turja, 23, jatkaa uraansa pääsarjatasolla kasvattajaseuransa Lapuan Korikobrien paidassa. Toisena pelaajasopimuksena Korikobrat vahvisti veljessarjan vanhemman jäsenen Ville Turjan, 30, jatkon joukkueessa.

Jussi Turja pysyy kobrana myös ensi kaudella. Kuva: Kai Kilappa.
194-senttinen Jussi Turja kuului päättyneellä liigakaudella Korikobrien pelaavaan rotaatioon ja urakoi joukkueelleen 6,0 pistettä, 1,5 levypalloa ja 1,5 syöttöä ottelua kohden. Turja pelasi liigakauden kaikki 44 runkosarjaottelua.
– Oli loistava asia, että vaikean alkukauden jälkeen saimme varmistettua liigapaikan tulevalle vuodelle. Vaikka peli on sama, oli Korisliigaan totuttelussa oma juttunsa. Ensi kauteen on paljon helpompi lähteä, kun yksi kausi on jo takana, Jussi Turja toteaa Korikobrien tiedotteessa.
193-senttinen Ville Turja aloittaa pikkuveljensä tavoin toisen kauden liigaympyröissä. Turja pelasi viime kaudella 42 ottelua 1,5 pisteen ja 0,7 levypallon keskiarvoilla. Viime kaudella Turja toimi pelaamisen ohella joukkueen apuvalmentajana.
Jussi ja Ville Turjan lisäksi Korikobrilla on sopimukset tulevasta kaudesta Cedric Latimerin, Givi Bakradzen, Matias Salon ja Roni Hyvärisen kanssa. Joukkuetta valmentaa Terence Stansbury.
Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.