Turkkilainen Istanbul BBSK Katajan vieraaksi

16.1.2018 Joensuun Katajan eurokotipelien putki jatkuu keskiviikkona, kun FIBA Europe Cupin jatkolohkon kaksi ensimmäistä otteluaan hävinnyt joensuulaisryhmä saa vieraita Turkista. Vuodesta 2014 Turkin pääsarjassa pelannut ja toisen kahdesta jatkolohkon ottelustaan voittanut Istanbul BBSK asettaa Katajalle kovan haasteen kansainvälistä kokemusta vilisevällä kokoonpanollaan.

Ilari Seppälän ja Joensuun Katajan euortaival jatkuu keskiviikkona, kun FIBA Europe Cupin kotiottelussa vieraaksi saapuu turkkilainen Istanbul BBSK. Kuva: Vesa Kuukka / Kuvanmaailma

Joensuun Katajan taival FIBA Europe Cupin jatkolohkossa ei ole lähtenyt ruusuisimmalla mahdollisella tavalla liikkeelle, joukkueen kärsittyä kaksi tappiota tasaisten kamppailujen jälkeen. Keskiviikon kotiottelun vastus ei päänahkaansa myy helpolla sekään, sillä vastaan asettuvan turkkilaisen Istanbul BBSK:n riveistä löytyy tukku kovia kansainvälisen tason pelimiehiä.

Alkulohkonsa kuudesta ottelusta viisi voittanut BBSK kärsi jatkolohkon avauspelissään selvänumeroisen tappion ranskalaiselle ESSM Le Portelille, mutta pääsi voiton makuun kaadettuaan Nizhny Novgorodin kotiparketillaan.

- Olin aluksi todella ihmeissäni lukemista Ranskassa (Le Portelin 86-49 –voitto). Katsottuani ottelun kävi ilmi, että turkkilaisten kaukoheitto ei osunut ja tämä ratkaisi voiton. Kyseessä on kuitenkin todella kokenut ja kova joukkue, Katajan päävalmentaja Greg Gibson huomauttaa.

Turkkilaisjoukkueen ykköstykkeinä pisteiden valossa ovat toimineet ulkomaalaisvahvistukset. Viime kaudella Besiktasin riveissä Turkin liigan finaaleja pelannut jenkkitakuri Michael Thompson on operoinut keskiarvoikseen 16,8 pistettä ja 5,9 syöttöä ottelua kohden ja miehen palloskriinien tutkaparina toimii 208-senttinen, maajoukkueestakin tuttu kroatialaissentteri Ivan Buva (14,8/6,8).

Kolmas pistekeskiarvonsa kaksinumeroisille lukemille pussittanut pelaaja on serbilaituri, myös maataan arvokisoissa vuosien saatossa edustanut Stefan Bircevic (10,9/4,2).

- (Sentteri) Buva on yksi avainpelaajista. Hän pelaa vain parikymmentä minuuttia per ottelu, joten kenties mietimme vielä keinoja väsyttää häntä. Istanbulin penkki ei (turkkilaisen sentteri Ilkan) Karamanin lähdön jälkeen ole hirvittävän leveä, joten meidän tulee koettaa pitää vauhtia, Gibson paljastaa.

Kataja Basket – Istanbul BBSK, 17.1. Joensuun LähiTapiola Areenassa kello 18.30 alkaen.

Henkilöt

 
21.11.2025 21:38 Korisliiga

Korkiatupa tulitti kaaren takaa Kouvojen täpärässä voitossa – Kauhajoki vei vieraspisteet Helsingistä rajulla piste-erolla

Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.

15.11.2025 20:08 Korisliiga

Korihait palasi voittojen tielle kuuden ottelun tappioputken jälkeen – Vilpas kaatoi Seagullsin ja nousi taas sarjan kärkeen

Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.

14.11.2025 21:17 Korisliiga

Kokko ja Keeler Bisonsin tehokaksikko – KTP kaatoi Kouvot 27:llä

Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.

12.11.2025 14:20 Pääjuttu

Jyri Lehtonen HBA:n poikien edustusjoukkueen päävalmentajaksi

Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.

12.11.2025 14:03 Korisliiga

Seagullsin Kahron Ross kertoo erityisestä suhteestaan Suomeen ja Korisliigaan – ”Olen pikkukaupungin kasvatti, joten eniten sopeutumista on vaatinut muutto Nokialta Helsinkiin”

Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.

8.11.2025 21:24 Korisliiga

Henrit johtivat Katajan vihdoin kauden toiseen voittoon – Lahdelta näyttävä esitys vierasmatkalla

Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.

7.11.2025 21:32 Korisliiga

Honka nappasi vierasvoiton Seagullsista ja nousi ottelun päähän sarjan kärkipaikasta – myös Lapualla kärsittiin kotitappio

Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.

6.11.2025 14:41 Korisliiga

Kahron Ross on valittu Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.

5.11.2025 21:40 Korisliiga

Pyrintö dominoi peliä häkellyttävin pistelukemin – toisaalla Gustavson ja Granlund johtivat omat joukkueensa voittoihin

Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.

4.11.2025 21:35 Korisliiga

Seagulls ja Vilpas tasapisteissä sarjan johdossa – voitot tänään liigan koko kärkikolmikolle

Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.

Näytä lisää vastaavia