1.6.2006 Kahtena keväänä koripallon SM-kultamitalin kaulaansa pujottanut Mika Turunen jatkaa Lappeenrannan NMKY:n vastuuvalmentajana kaksi seuraavaa kautta, jos hän ei saa sopimusta ulkomaille 16. kesäkuuta mennessä.
Mika Turunen kertoi jo kevättalvella, että hän jättää Namikan valmentajan tehtävät ja pyrkii ulkomaille valmentamaan. Hän ei hakenut avoinna ollut valmentajan paikkaa, mutta Namika teki hänelle valmennustarjouksen, kun seuran tukiryhmät alkoivat huolestua lappeenrantalaisen koripallon tulevaisuudesta.
- Viikon verran tätä asiaa varmasti pohdin. Lopullisesti pää kääntyi siinä vaiheessa, kun seuran kunniapuheenjohtaja Heikki Kaarna tuli vaimonsa kanssa meille kylään ja taivutteli minua suostumaan. Olen tuntenut Heikin seitsemänvuotiaasta ja hän pyyntönsä merkitsi minulle paljon. Heikki sanoi, että älä sinä huolehdi ja murehdi kaikesta, vaan keskity valmennukseen, Mika Turunen kertoo Etelä-Saimaan verkkosivuilla.
- Sopimuksessa on sellainen optio, että minulla on 16.6. saakka aikaa muuttaa suunnitelmia ja tehdä ulkomaille valmennussopimus. Haluan vielä katsoa yhden ulkomaankortin, Turunen muistuttaa.
Namikan joukkueenjohtaja Kari Mellon mukaan kymmenkunta valmentajaa oli kiinnostunut Namikasta.
Mika Turusen rooli on jatkossa entistä selkeämpi. Hän on kuukausipalkkainen päävalmentaja, jolle ikään kuin perintönä jää vielä sponsorisopimusten neuvottelu parin firman kanssa. Muut neuvottelut hoitaa Namikan talousryhmä. Turunen jatkaa leipätyössä Lappeenrantalaisen ilmoituspäällikkönä ja on yhtenä osakkaana avaamassa tämän viikon lopulla sporttibaaria.
Namikan valmennuspakettiin osana kuuluu se, että kaksivuotisen sopimuksen kakkosvalmentajan tehtävästä allekirjoittanut Lassi Tuovi aloittaa tammikuussa armeijan jälkeen oppisopimusmallilla valmentajakouluttautumisen Namikassa ja etäopiskelun Vierumäellä. Kuntopuolen valmennuksesta Namikassa vastaa edelleen kaksikko Risto Kangas-Tapani Valkonen.
Ensi kauden joukkueen rakentaminen on Turusen mukaan jo hyvässä vauhdissa. Keskustelua käydään niin viime kauden pelaajien kuin uusien ehdokkaiden kanssa.
- Ensimmäisten joukossa on tarkoitus tehdä sopimus kotimaisen jo hieman kokeneemman pelaajan kanssa. Hänet koulutetaan Namikassa kaksivuotisella räätälöidyllä ohjelmalla seuraan tulevaksi johtajaksi, vähän niin kuin Lassi tulevaksi valmentajaksi. Jatkuvuutta tähän organisaation nimenomaan tarvitaan, Mika Turunen korostaa.
Viime kauden joukkueesta Namikassa jatkosopimuksen ovat tehneet Lasse Hintsala ja Kimmo Tolvanen. Paluumuuttajiin kuuluu Mika Haakana.
Namika käy Turusen mukaan keskusteluja jatkosta myös mestaruusvuosien kotimaisten luottopelaajien Pasi Riihelän ja Jussi Kumpulaisen kanssa. Vaikka valmentaja- ja pelaajaratkaisut siirtyivätkin kesän kynnyksellä, Turunen uskoo, että mitään ratkaisevaa ei ole hukattu.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.