1.6.2006 Kahtena keväänä koripallon SM-kultamitalin kaulaansa pujottanut Mika Turunen jatkaa Lappeenrannan NMKY:n vastuuvalmentajana kaksi seuraavaa kautta, jos hän ei saa sopimusta ulkomaille 16. kesäkuuta mennessä.
Mika Turunen kertoi jo kevättalvella, että hän jättää Namikan valmentajan tehtävät ja pyrkii ulkomaille valmentamaan. Hän ei hakenut avoinna ollut valmentajan paikkaa, mutta Namika teki hänelle valmennustarjouksen, kun seuran tukiryhmät alkoivat huolestua lappeenrantalaisen koripallon tulevaisuudesta.
- Viikon verran tätä asiaa varmasti pohdin. Lopullisesti pää kääntyi siinä vaiheessa, kun seuran kunniapuheenjohtaja Heikki Kaarna tuli vaimonsa kanssa meille kylään ja taivutteli minua suostumaan. Olen tuntenut Heikin seitsemänvuotiaasta ja hän pyyntönsä merkitsi minulle paljon. Heikki sanoi, että älä sinä huolehdi ja murehdi kaikesta, vaan keskity valmennukseen, Mika Turunen kertoo Etelä-Saimaan verkkosivuilla.
- Sopimuksessa on sellainen optio, että minulla on 16.6. saakka aikaa muuttaa suunnitelmia ja tehdä ulkomaille valmennussopimus. Haluan vielä katsoa yhden ulkomaankortin, Turunen muistuttaa.
Namikan joukkueenjohtaja Kari Mellon mukaan kymmenkunta valmentajaa oli kiinnostunut Namikasta.
Mika Turusen rooli on jatkossa entistä selkeämpi. Hän on kuukausipalkkainen päävalmentaja, jolle ikään kuin perintönä jää vielä sponsorisopimusten neuvottelu parin firman kanssa. Muut neuvottelut hoitaa Namikan talousryhmä. Turunen jatkaa leipätyössä Lappeenrantalaisen ilmoituspäällikkönä ja on yhtenä osakkaana avaamassa tämän viikon lopulla sporttibaaria.
Namikan valmennuspakettiin osana kuuluu se, että kaksivuotisen sopimuksen kakkosvalmentajan tehtävästä allekirjoittanut Lassi Tuovi aloittaa tammikuussa armeijan jälkeen oppisopimusmallilla valmentajakouluttautumisen Namikassa ja etäopiskelun Vierumäellä. Kuntopuolen valmennuksesta Namikassa vastaa edelleen kaksikko Risto Kangas-Tapani Valkonen.
Ensi kauden joukkueen rakentaminen on Turusen mukaan jo hyvässä vauhdissa. Keskustelua käydään niin viime kauden pelaajien kuin uusien ehdokkaiden kanssa.
- Ensimmäisten joukossa on tarkoitus tehdä sopimus kotimaisen jo hieman kokeneemman pelaajan kanssa. Hänet koulutetaan Namikassa kaksivuotisella räätälöidyllä ohjelmalla seuraan tulevaksi johtajaksi, vähän niin kuin Lassi tulevaksi valmentajaksi. Jatkuvuutta tähän organisaation nimenomaan tarvitaan, Mika Turunen korostaa.
Viime kauden joukkueesta Namikassa jatkosopimuksen ovat tehneet Lasse Hintsala ja Kimmo Tolvanen. Paluumuuttajiin kuuluu Mika Haakana.
Namika käy Turusen mukaan keskusteluja jatkosta myös mestaruusvuosien kotimaisten luottopelaajien Pasi Riihelän ja Jussi Kumpulaisen kanssa. Vaikka valmentaja- ja pelaajaratkaisut siirtyivätkin kesän kynnyksellä, Turunen uskoo, että mitään ratkaisevaa ei ole hukattu.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.
Salon Vilpas varmisti jo aiemmin sarjavaiheen voiton ja lähtee playoffeihin sijalta yksi. Kauhajoen kotietu oli ennestään varmaa, mutta ottelutulos lukitsi joukkueen sijalle kaksi. Muutkin kotietupaikat ratkesivat tänään, ja samalla valkeni alemman jatkosarjan pudotuspelisijojen järjestys.
Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Sijat 2.-5. ratkeavat päätöskierroksella. Myös Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö ratkaisevat sijat 7. ja 8.
Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.
Miesten Korisliigan jatkosarjoja on kullakin joukkueella jäljellä enää yksi tai kaksi ottelua. Alemman jatkosarjan toinen playoff-joukkue ja ylemmän jatkosarjan joukkueiden järjestys sijoilla 2–5 ovat edelleen mysteerejä.
Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.
Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.