Pyrintö ja Kauhajoki pitivät johtonsa vieraskentällä – Korisliigan kaikki puolivälierät nyt tilanteessa 2–0

16.3.2021 20:11 Miesten Korisliigassa nähtiin tänään kotijoukkueita, jotka taipuivat korkeamman sijan vastustajilleen. Asemaansa vahvistivat Kauhajoki ja Tampereen Pyrintö.

Kuva: Ville Vuorinen

Kauhajoki piti huolen johtoasemastaan vieraillessaan Nokialla. Isäntä BC Nokia taipui kovasta yrityksestä huolimatta korkeamman sijan vastujalleen 69–78.

Kotijoukkueen yhdistelmätakamies Lassi Nikkarista ei ainakaan ollut tappiosta syyttäminen. Nikkarinen paukutti tauluun joukkueensa korkeimman pistesaldon, 20, vaikkei se riittänytkään Karhu Basketin rynnistystä pysäyttämään.

Voittajien puolella isoimman tilastovastuun kantoivat Timothy TJ Holyfield, joka kirjautti 15 pistettä, sekä Jeffery Garrett Jr, jolle merkittiin 11 pistettä ja 15 levypalloa.

– Ehti tulla pari kertaa jo sellainen tunne, että nythän tämä peli siirtyy meidän hallintaamme, mutta ei se tunne kauaa kestänyt. Nokia pakotti meidät tekemään paljon työtä, mutta lopussa onneksi johto piti, kommentoi Kauhajoen Antti Niskanen Ruudun haastatteussa.

Ottelutilastot

 

Pyrintö piti puolustuksen kovana

Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö saivat aikaan kunnon jännitysväännön Joensuussa, mutta lopulta isännän roolia hoitanut Kataja joutui luovuttamaan voiton Pyrinnölle luvuin 94–98.

Katajan pelinjohtaja Jamar Wilson piti joukkuettaan elossa viime metreille asti upottamalla viime hetken kolmosen, mutta aika ei ollut enää kotijoukkueen puolella. Yhteensä Wilson teki ottelussa joukkueensa isoimman pistemäärän, 20, ja jakoi yhdeksän koriin johtavaa syöttöä.

Pyrinnön kovin pistetykki puolestaan oli Shawn Hopkins, joka sai niitä aikaan 22. Hän teki suurimman osan työstään kaaren takaa, josta hän osui viisi heittoa kahdeksasta. Korin alla häntä säesti Brady Skeens, joka tilastoi 13 pistettä ja 14 levypalloa.

– Ensimmäisessä pelissä meillä välillä D. vähän löystyi, mutta nyt oli bussimatka aikaa hieroa se kovaksi. Oli kunnon puolustuksellinen intensiteetti tänään, ja se intensiteetti kesti enemmän kuin sen 20 minuuttia, joka on aiemmin ollut meille aika lailla keskiarvo, Hopkins sanaili Ruudun haastattelussa.

Miesten Korisliigan kaikki puolivälieräparit ovat nyt tilanteessa 2–0 korkeamman sijan joukkueen hyväksi.

Ottelutilastot

 
5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

23.5.2025 10:15 Korisliiga

Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen odottaa uutta sopimusta ja valmistautuu elämänsä ensimmäiseen kesätyöhön – ”Urheilijat nähdään turhan helposti vain urheilijoina”

Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

6.5.2025 20:27 Korisliiga

Korisliiga-mestaruus ratkesi: Seagulls kultamitaleille suoraan neljässä!

"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.

6.5.2025 10:15 Korisliiga

Korisliigan mestaruus katkolla tänään Seagullsille

Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.

3.5.2025 17:44 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Seagullsille kolmas voitto, Kauhajoki lähellä kavennusta mutta joutui selkä seinää vasten

Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.

2.5.2025 17:30 Korisliiga

Seagullsin ja Kauhajoen kolmas finaaliottelu vapaasti katsottavissa lauantaina Neloselta klo 15

Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.

Näytä lisää vastaavia