6.11.2014 Tampereen Pyrintö on tehnyt pelaajasopimuksen 28-vuotiaan Tyrone Kentin kanssa. 196-senttinen Kent pelasi viime kaudella Yhdysvalloissa ABA-sarjaa 26,7 pisteen ja 9,8 levypallon keskiarvoilla. Aiemmin urallaan Kent on pelannut mm. Israelissa, Kyproksella sekä Ranskassa.

Chicagosta kotoisin oleva Kent pelasi yliopistouransa Toledossa, jossa hän teki seniorikaudellaan 15, pistettä ottelua kohden. Ensimmäinen ammattilaiskausi käynnistyi Ranskan Pro-B:ssä, jossa Kent kirjautti 10,5 pistettä ja 2,8 levypalloa Brestin joukkueen riveissä. Seuraavaksi kaudeksi tie vei Kyproksen pääsarjaan, jossa hän teki keskimäärin 15,0 pistettä ja 5,5 levypalloa.
Kaudella 2011/2012 Kent edusti NBA:n D-Liigassa Canton Chargea ja seuraavalla kaudella Israelin kakkossarjassa Ironi Ramat Gania. Israelissa Kentin tilastoiksi syntyivät 17,4 pistettä, 6,6 levypalloa, 2,1 syöttöä ja 2,1 riistoa ottelua kohden. Israelin kaudelta taskuun jäi mm. esiintyminen All-Star -ottelussa ja ottelun donkkikilpailun voitto
- Tyrone on loistava avoimella kentällä, viimeistelee korkealta ja kovaa, pystyy käsittelemään palloa ja heittää hyvällä tarkkuudella avoimet kaukoheitot. Tyronen pelaaminen tulee varmuudella olemaan viihdyttävää ja hän auttaa meitä olemaan huippuluokan avoimen kentän joukkue, Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola kommentoi.
Pyrintö pelaa seuraavan kerran tänään torstaina 6.11 klo 18:00, kun se kohtaa Baltian liigan ottelussa virolaisen Kalev/Cramon Pyynikillä.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.
Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.
Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.
Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.
Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.
Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.