2.7.2007 ToPon uusi pelintekijä on kovissa sarjoissa pelannut amerikkalainen Tyson Patterson. 28-vuotias Patterson on ansainnut urallaan tunnustuksia ja miehen edustamat joukkueet ovat menestyneet varsin hyvin Pattersonin pelinjohdossa.
175-senttinen Patterson on valittu urallaan Ranskan, Sveitsin ja Islannin sarjojen parhaaksi takamieheksi. Patterson johdatti joukkueensa Ranskan Pro-B sarjan mestariksi vuonna 2005 ja samalla nousuun Ranskan ykkösliigaan. Patterson voitti Ranskassa syöttötilaston mukavalla 8,1 syötön keskiarvolla ja Ranskan ykkösliigassakin Patterson oli tilastoissa viidentenä 5,7 syötön keskiarvollaan.
Pisteitä on syntynyt Euroopassa aina kaksinumeroisella keskiarvolla ja riistotilastoissa Patterson on myös takuuvarmoja kärkinimiä.
Menneellä kaudella Patterson kävi pokkaamassa Islannin mestaruuden ja siinä ohella syöttö- sekä riistotilaston kuninkuuden. ToPo keräsi uudesta ykköspelintekijästään tietoja valtavasti ja Pattersonista paljon hyvää.
Miestä kehui esimerkiksi viime kauden ToPoa edustanut Logi Gunnarsson, joka oli paikan päällä Islannin finaaleissa. Kehuja antoi myös Ranskassa miestä vastaan valmentanut Gordon Herbert.
ToPo-manageri Aleksi Valavuoren mukaan joukkue alkaa olla valmiina ja Pattersonin hankinta istuu uuteen ToPoon mainiosti.
- Pelaajan tilastoista näkee, että kyseessä on kova pelimies, mutta se on vain yksi osa pelaajascouttausta. Kiinnitimme päävalmentaja Tomi Kamisen kanssa erityisesti huomiota myös pelaajan johtamistaitojen ja luonteen selvittämiseen monien omien kontaktiemme kautta. Kaikki näyttää varsin hyvälle ja uskon, että Tyson on kaipaamamme liideri johdattamaan ToPon yleisöönmenevään ja vauhdikkaaseen pelityyliin.
Honkalaiskasvatti Lauri Kallio, 22, nähdään Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueen vahvuudessa myös kaudella 2025-26.
Emil Uotila, 25, jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueessa kaudella 2025-26.
Kauhajoki arvottiin kolmanteen karsintaturnaukseen, jossa se kohtaa avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan.
Kauhajoki on solminut vuoden jatkosopimuksen Eemi Luukkosen kanssa. Luukkonen on pelannut Kauhajoella kaksi edellistä kautta.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.
196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.
Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.
Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.
Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaisen Jared Billupsin ( 193 cm/5,2 p/5,8lp/1,6r) kanssa. Jared pelaa takamiehen ja laiturin paikoilla. Jared Billups pelasi viimeiset kaksi kautta (2023 – 25) George Masonin yliopistossa Atlantic 10 konferenssissa.