6.5.2022 21:11 Elsa Lemmilä, 17, on tehnyt kahden vuoden mittaisen (2022-2024) jatkosopimuksen Tapiolan Hongan kanssa. Upean debyyttikauden naisten liigakaudella pelannut Lemmilä tilastoi tupla-tuplakeskiarvot tulokaskaudellaan.
Elsa Lemmilän tulokaskausi naisten Korisliigassa oli onnistunut. Kuva: Ville Vuorinen
196-senttinen Lemmilä oli vakuuttava kasvattajaseuransa korin alla vakuuttavalla 13 pisteen ja 11,3 levypallon ottelukeskiarvolla naisten Korisliigassa.
- Olen todella iloinen Elsan sopimuksesta. Elsa pelasi loistavan tulokaskauden ja hän tulee olemaan erittäin tärkeä palanen joukkuettamme myös tulevilla kausilla. Elsan paloa työskennellä omien tavoitteiden eteen on ilo seurata ja uskon hänen kehityksensä jatkuvan yhtä vauhdikkaana kuin tähänkin asti, päävalmentaja Niko Nyholm kommentoi seuran tiedotteessa.
Myös Lemmilä odottaa tulevaa innoissaan.
- Hyvät fiilikset! Olen ylpeä saadessani edustaa seuraa joka on antanut niin paljon vuosien aikana. Honka on tarjonnut minulle resursseja, apua ja tukea. Hongan koko yhteisö – valmentajat, ystävät, henkilökunta ja fanit – ovat suuri syy siihen miksi haluan pelata juuri täällä, Lemmilä avasi sopimuksen taustoja.
Lemmilällä on edessään vauhdikas ja koripallon täyteinen kesä, sillä tulevaisuuden lupaus aloittaa maajoukkuekesän WU18-joukkueen mukana Kisakalliossa toukokuun lopussa ja jatkaa siitä NBA:n ja FIBA:n järjestämälle arvostetulle Basketball Without Borders Europe-leirille Italian Milanoon. Leiri kokoaa yhteen lupaavimpia nuoria pelaajia Euroopasta ja leirillä pelaajat saavat valmennusta mm. NBA/WNBA-pelaajilta ja -valmentajilta.
- Henkilökohtaisella tasolla ajattelen, että ensimmäinen kauteni naisten Korisliigassa sujui aika hyvin. Tärkein asia itselleni oli se, että pääsin pelaamaan kokeneita pelaajia vastaan ja oppimaan heiltä. Joukkueena emme ihan saaneet aikaan sitä tulosta mitä halusimme, mutta tämä kausi oli täydellinen oppimismahdollisuus meille. Opimme pelaamaan hyvin yhteen, ja se oli hienoa, ottaen huomioon kuinka nuori joukkue meillä oli, Lemmilä kommentoi.
Lemmilä debytoi naisten maajoukkueessa marraskuussa 2021, kun hän pelasi ensimmäiset minuuttinsa EM-karsintaottelussa Liettuaa vastaan.
Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun valinta on Kouvottarien Re'Shawna Stone.
Naistenpäivää juhlistettiin Naisten Korisliigassa neljällä ottelulla. Ylemmässä jatkosarjassa voittoihin ylsivät PeKa ja ToPo. Alemman jatkosarjan puolella voitot kirjattiin EBT:lle ja HBA:lle.
Tytötkin haluavat juosta, pelata ja kamppailla. Harhauttaa ja ohittaa. Kaatua ja tehdä comebackin – voittaa. Maailma on täynnä piileviä asenteita, jotka vaikuttavat siihen, kuka astelee pelikentälle ja kenestä kasvaa itsevarma yksilö. On aika tehdä pelikentille tilaa tytöille!
Naisten Korisliigan jatkosarjavaiheessa mittaa toisistaan ottavat Tapiolan Honka ja Torpan Pojat matkalla kohti pudotuspelien kevättä. Pääkaupunkiseudun isot kasvattajaseurat haluavat yhdessä nostaa naisten huippukoriksen näkyvyyttä naistenpäivän kunniaksi, joten paikallispeli tarjotaan maksuttomana kaikille katsojille!
Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu. Ylemmässä jatkosarjassa Kouvottaret paransi aseminaan, kun Pyrintö kaatui jännittävien vaiheiden jälkeen 83-79.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Päivän voittajia olivat BC Nokia ja PeKa.
Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Alemmassa jatkosarjassa Vimpelin Veto katkaisi tappioputkensa, kun se haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 86-83.
Pyrintö on tehnyt sopimuksen seuraikoni Damon Williamsin kanssa koskien naisten edustusjoukkueen valmennusta kaudella 2025-2026. Samassa yhteydessä Williams ottaa päävalmentajan tehtävän hoidettavakseen naisten Korisliigassa myös loppukauden ajaksi.
Koripalloliitto ja Korisliiga-seurat kävivät torstaina ylimääräisessä seurakokouksessa yhdessä läpi kuukausien mittaiseksi venyneen koronatukien takaisinperintää koskevan prosessin. Helmikuun alussa vahvistui, että Koripalloliitolle vuonna 2021 myönnettyjä tukia ei peritä takaisin.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät ToPo, Kouvottaret, EBT ja BC Nokia.