Upean tulokaskauden pelannut Elsa Lemmilä jatkaa Hongassa

6.5.2022 21:11 Elsa Lemmilä, 17, on tehnyt kahden vuoden mittaisen (2022-2024) jatkosopimuksen Tapiolan Hongan kanssa. Upean debyyttikauden naisten liigakaudella pelannut Lemmilä tilastoi tupla-tuplakeskiarvot tulokaskaudellaan.

Elsa Lemmilän tulokaskausi naisten Korisliigassa oli onnistunut. Kuva: Ville Vuorinen

196-senttinen Lemmilä oli vakuuttava kasvattajaseuransa korin alla vakuuttavalla 13 pisteen ja 11,3 levypallon ottelukeskiarvolla naisten Korisliigassa.

- Olen todella iloinen Elsan sopimuksesta. Elsa pelasi loistavan tulokaskauden ja hän tulee olemaan erittäin tärkeä palanen joukkuettamme myös tulevilla kausilla. Elsan paloa työskennellä omien tavoitteiden eteen on ilo seurata ja uskon hänen kehityksensä jatkuvan yhtä vauhdikkaana kuin tähänkin asti, päävalmentaja Niko Nyholm kommentoi seuran tiedotteessa.

Myös Lemmilä odottaa tulevaa innoissaan.

- Hyvät fiilikset! Olen ylpeä saadessani edustaa seuraa joka on antanut niin paljon vuosien aikana. Honka on tarjonnut minulle resursseja, apua ja tukea. Hongan koko yhteisö – valmentajat, ystävät, henkilökunta ja fanit – ovat suuri syy siihen miksi haluan pelata juuri täällä, Lemmilä avasi sopimuksen taustoja.

Lemmilällä on edessään vauhdikas ja koripallon täyteinen kesä, sillä tulevaisuuden lupaus aloittaa maajoukkuekesän WU18-joukkueen mukana Kisakalliossa toukokuun lopussa ja jatkaa siitä NBA:n ja FIBA:n järjestämälle arvostetulle Basketball Without Borders Europe-leirille Italian Milanoon. Leiri kokoaa yhteen lupaavimpia nuoria pelaajia Euroopasta ja leirillä pelaajat saavat valmennusta mm. NBA/WNBA-pelaajilta ja -valmentajilta.

- Henkilökohtaisella tasolla ajattelen, että ensimmäinen kauteni naisten Korisliigassa sujui aika hyvin. Tärkein asia itselleni oli se, että pääsin pelaamaan kokeneita pelaajia vastaan ja oppimaan heiltä. Joukkueena emme ihan saaneet aikaan sitä tulosta mitä halusimme, mutta tämä kausi oli täydellinen oppimismahdollisuus meille. Opimme pelaamaan hyvin yhteen, ja se oli hienoa, ottaen huomioon kuinka nuori joukkue meillä oli, Lemmilä kommentoi.

Lemmilä debytoi naisten maajoukkueessa marraskuussa 2021, kun hän pelasi ensimmäiset minuuttinsa EM-karsintaottelussa Liettuaa vastaan.

Henkilöt

 
12.3.2025 15:41 Naisten Korisliiga

Re'Shawna Stone Naisten Korisliigan helmikuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun valinta on Kouvottarien Re'Shawna Stone.

8.3.2025 19:35 Naisten Korisliiga

Yli tuhatpäinen yleisö todisti ToPo:n voittoa Espoossa - alemmassa jatkosarjassa kärki menee menojaan

Naistenpäivää juhlistettiin Naisten Korisliigassa neljällä ottelulla. Ylemmässä jatkosarjassa voittoihin ylsivät PeKa ja ToPo. Alemman jatkosarjan puolella voitot kirjattiin EBT:lle ja HBA:lle.

7.3.2025 10:02 Koripalloliitto tiedottaa

Maila- ja pallopelien manifesti: Tytötkin pelaa – tehdään yhdessä tilaa pelikentille!

Tytötkin haluavat juosta, pelata ja kamppailla. Harhauttaa ja ohittaa. Kaatua ja tehdä comebackin – voittaa. Maailma on täynnä piileviä asenteita, jotka vaikuttavat siihen, kuka astelee pelikentälle ja kenestä kasvaa itsevarma yksilö. On aika tehdä pelikentille tilaa tytöille!

6.3.2025 16:26 Seura tiedottaa

Paikallisottelu Honka–ToPo täyttää Tapiolan urheiluhallin naistenpäivänä

Naisten Korisliigan jatkosarjavaiheessa mittaa toisistaan ottavat Tapiolan Honka ja Torpan Pojat matkalla kohti pudotuspelien kevättä. Pääkaupunkiseudun isot kasvattajaseurat haluavat yhdessä nostaa naisten huippukoriksen näkyvyyttä naistenpäivän kunniaksi, joten paikallispeli tarjotaan maksuttomana kaikille katsojille!

2.3.2025 18:21 Naisten Korisliiga

Päävalmentajaa vaihtanut Pyrintö kaatui Kouvolassa

Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu. Ylemmässä jatkosarjassa Kouvottaret paransi aseminaan, kun Pyrintö kaatui jännittävien vaiheiden jälkeen 83-79.

1.3.2025 19:03 Naisten Korisliiga

BC Nokia matkalla pudotuspeleihin - Peli-Karhuille kotivoitto

Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Päivän voittajia olivat BC Nokia ja PeKa.

28.2.2025 19:55 Naisten Korisliiga

Vimpelille tärkeät pisteet pudotuspelitaistelussa

Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Alemmassa jatkosarjassa Vimpelin Veto katkaisi tappioputkensa, kun se haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 86-83.

28.2.2025 12:39 Naisten Korisliiga

Damon Williams Pyrinnön naisten päävalmentajaksi

Pyrintö on tehnyt sopimuksen seuraikoni Damon Williamsin kanssa koskien naisten edustusjoukkueen valmennusta kaudella 2025-2026. Samassa yhteydessä Williams ottaa päävalmentajan tehtävän hoidettavakseen naisten Korisliigassa myös loppukauden ajaksi.

28.2.2025 09:26 Koripalloliitto

Korisliiga-seurat ratkaisevassa roolissa koronatukien takaisinperinnän selvittämisessä

Koripalloliitto ja Korisliiga-seurat kävivät torstaina ylimääräisessä seurakokouksessa yhdessä läpi kuukausien mittaiseksi venyneen koronatukien takaisinperintää koskevan prosessin. Helmikuun alussa vahvistui, että Koripalloliitolle vuonna 2021 myönnettyjä tukia ei peritä takaisin.

22.2.2025 18:57 Naisten Korisliiga

Sarjakärjet voittoihin molemmissa jatkosarjoissa - BC Nokia vahvasti kiinni viimeisessä pudotuspelipaikassa

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät ToPo, Kouvottaret, EBT ja BC Nokia.

Näytä lisää vastaavia