26.3.2022 19:14 Miesten I divisioona B:n neljännesvälierien toinenkin ottelusarja tuli päätökseen, kun Ura Basket päihitti vieraissa Karkkilan 56-76 (37-39). Ura Basket voitti ottelusarjan 2-0.
Tasaisen ensimmäisen puoliajan jälkeen Ura nousi keulille, kun kaarinalaisten puolustus jätti Karkkilan vain 9 pisteeseen kolmannella neljänneksellä. Karkkila heilui iskuetäisyydellä vielä päätösneljänneksen puoleen väliin asti, mutta Ura vei viimeisen kymmenminuuttisen 10-19.
Uran parhaat pistemiehet olivat Emil Komusaari (17/6), Matias Suomi (11/2/5 syöttöä) ja Edvard Gullichsen (11/4). Karkkilan selkeä ykkönen oli 24 pistettä ja 7 levypalloa kerännyt Jake Newman.
Divisioona B:n pudotuspeleihin pääsi kymmenen joukkuetta, joista kuusi suoraan puolivälieriin. Ura Basketin lisäksi puolivälieriin ylsi neljännesvälieristä PeU-Basket, joka ratkaisi oman ottelusarjansa eilen.
Suomen Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö on käsitellyt tapauksen, jossa Lahti Basketball ry:n ja Lahti Basketball Juniorit ry:n kehitysjoukkue Team Pajulahden pelaaja Eetu Lähdetniemi olisi ollut edustuskelvoton Team Pajulahden miesten I divisioona B:n otteluissa pelikaudella 2024–2025 rinnakkaisedustusoikeuteen liittyvän yli-ikäisyyden vuoksi.
Ura Basket on solminut kaksi keskeistä valmentajien jatkosopimusta. Arttu Mannelin ja Eero Aaltonen jatkavat seuran miesten edustusjoukkueen valmennusryhmässä. Lisäksi kaksikko vastaa vanhempien junioreiden pelaajapolkujen koordinoinnista.
Koripalloliiton valtakunnallisten sarjojen tilastopalvelu muuttui kaudelle 2024–25. Kun tulospalvelukin on uusi ja tilastojen näyttämisessä ollut ajoittaisia haasteita, päätimme kerätä lyhyen oppaan sille, mitä löytyy mistäkin.
Torstaina käynnistyvän miesten I divisioona B:n ja ensi viikolla starttaavien miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan kaikki ottelut näkyvät suorana KorisTV-palvelussa. Kaikki divisioonien ottelut tuotetaan automaattikameroilla. Palvelu mahdollistaa katsojille joko kausikortin tai yksittäisten otteluiden ostamisen.
I divisioonat pyörähtävät käyntiin lokakuun alussa. Miesten I divisioona B käynnistyy 3.10. ja I divisioona A ja naisten I divisioona käynnistyvät seuraavalla viikolla.
Miesten I divisioona B:ssä pelaava Kataja Basket Talents hakee päävalmentajaa.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2024–25. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Naisten pääsarjat ovat joukkuemäärältään täynnä tulevalla kaudella.
Arttu Mannelin ja fysiikkavalmentaja Eero Aaltonen ovat solmineet sopimukset I divisioona B:ssä pelaavan kaarinalaisen koripalloseura Ura Basketin kanssa.
PuHu Juniorit on nimittänyt Petri Vellingin naisten edustusjoukkueen, Puhuttarien, päävalmentajaksi kaudelle 2024-25. Pepe aloittaa samalla seurassa uutena päätoimisena valmentajana ja tule olemaan mukana myös juniorijoukkueiden valmennuksessa. Velling aloittaa tehtävissään 2.5.2024.
Lappeenrannan NMKY kaatoi neljännessä finaalissa Karkkilan 81–72 (35-35) ja vei Divari B:n mestaruuden otteluvoitoin 3-1.