Vaenerberg jatkaa Seagullsissa kaksivuotisella sopimuksella

3.2.2017 Korisliigan kärkipaikalla oleva Helsinki Seagulls on solminut kaksivuotisen jatkosopimuksen takamies Alex Vaenerbergin kanssa.

Vaenerberg aloitti Seagullsin toisena takamiehenä kuluvan kauden alussa ja on tähän mennessä tehnyt 5,4 pistettä ja antanut 1,9 syöttöä ottelua kohden. Kuva: Mikko Rajala

Vaenerberg aloitti Seagullsin toisena takamiehenä kuluvan kauden alussa ja on tähän mennessä tehnyt 5,4 pistettä ja antanut 1,9 syöttöä ottelua kohden. Seagullsilla on jatkosopimukset myös Timo Heinosen ja Ricky Waxlaxin kanssa.

- Olen viihtynyt Helsingissä ja Seagullssissa erinomaisesti. Meillä on erittäin hyvä joukkuehenki ja osaava valmennusstaffi. Tämä ympäristö on sopinut minulle todella hyvin ja on hienoa jatkaa täällä myös tulevina kausina, Vaenerberg kommentoi joukkueen tiedotteessa.

Myös päävalmentaja Mikko Larkas on tyytyväinen Vaenerbergin jatkokiinnitykseen.

- Alexin jatkosopimus jatkaa perinnettä, joka Seagullsissa on vallinnut jo pidemmän aikaa. Seura haluaa rakentaa jatkuvuuden varaan ja se on erittäin tärkeä asia. Alex on roolissaan yksi sarjan parhaita pelaajia. Loistava puolustaja, aktiivinen pelaaja ja persoona, jonka jokainen joukkue tarvitsee. Alex omaa vielä käyttämätöntä potentiaalia ja kaksi lisävuotta samassa seurassa auttaa tätä kehitysprosessia. Harjoittelussa voidaan luoda pidemmän ajan tavoitteita motivoituneen urheilijan kanssa, Larkas muotoilee.

Lisätiedot:

Helsinki Seagullsin päävalmentaja Mikko Larkas, puh: 040 569 8555

Helsinki Seagullsin toimitusjohtaja Sauli Silvonen, puh: 050 311 2670

Asiat

 
26.2.2026 13:49 Korisliiga

Erik Muhonen ja Pyrintö kaksivuotiseen jatkosopimukseen - myös Liljebergille jatkosopimus

Pyrintö on tehnyt jatkosopimuksen Erik Muhosen, 21, kanssa. Ensimmäistä kauttaan Pyrinnössä pelaavan Muhosen jatkosopimus on kevääseen 2028 saakka. Lisäksi Pyrintö on tehnyt kahden vuoden jatkosopimuksen korisliigan valmentaja Santeri Liljebergin kanssa.

23.2.2026 11:00 Korisliiga

Mestaruuden voittanut Tucker Richardson palaa Korisliigaan - siirtyy KTP-Basketiin

KTP vahvistaa rivejään Tucker Richardsonilla, joka oli johdattamassa keväällä 2024 BC Nokian Suomen mestaruuteen.

22.2.2026 19:05 Korisliiga

Alemmassa jatkosarjassa panokset kovenevat: Kataja otti tärkeän voiton playoff-tavoitteen kannalta, Kouvot puolestaan sarjassa pysymisen

Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.

21.2.2026 20:30 Korisliiga

Topias Palmi oli Pyrinnön korikuningas tärkeässä voitossa – KTP:n Raitasella ja Pöllällä huikea ilta Kauhajoella

Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.

20.2.2026 20:25 Korisliiga

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa kaksi vierasvoittoa: Seagulls vei pisteet paikalliskamppailusta, Korihait kesytti sarjajohtajan Salossa

Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.

19.2.2026 19:58 Korisliiga

Kobrat näytti, ettei peli ole vielä pelattu – kilpailu putoajan paikan välttämisestä kiihtyy

Kobrat kaatoi kotonaan Lapualla Kouvot. Joukkueet kilpailevat keskenään parhaillaan alemman jatkosarjan viimeisen sijan eli putoajan paikan välttämisestä. Ottelun myötä Kobrilla on kaudelta koossa viisi voittoa ja Kouvoilla kahdeksan, kun pelejä on enää viisi kierrosta jäljellä.

19.2.2026 12:44 Korisliiga

Terveydenhoitoalan yrittäjien perheessä kasvanut Ike Nweke on kiertänyt Eurooppaa lapsuudesta asti – ”Kauhajoki on luultavasti pienin paikkakunta, jossa olen koskaan käynyt, mutta yleisö täällä on ainutlaatuinen”

Kauhajoen Ike Nweke valittiin miesten Korisliigassa tammikuun 2026 Kuukauden pelaajaksi. Saman kuukauden aikana Kauhajoki voitti kuudesta ottelustaan viisi ja nousi runkosarjan kärkeen. Nyt pelaaja kertoo poikkeuksellisesta polustaan, joka alkoi Yhdysvaltojen Marylandista.

18.2.2026 21:10 Korisliiga

Topias Kuukkasen kolmonen ratkaisi otteluvoiton Lahdelle – sarjanousija kiinni pudotuspelipaikassa

Lahti Basketball lähti kauteen ensisijaisena tavoitteenaan säilyttää sarjapaikka mutta on noussut jo alemman jatkosarjan korkeimmalle sijalle.

17.2.2026 20:08 Korisliiga

Honka vei voiton kotiottelusta Kauhajoen loppukiristä huolimatta – pisteitä kartuttivat myös KTP ja Vilpas

Miesten Korisliigassa pelattiin täysi ylemmän jatkosarjan kierros, jossa voittajat vaihtuivat viime kierrokseen nähden Vilpasta lukuun ottamatta.

15.2.2026 19:11 Korisliiga

Lahti ja Pyrintö paransivat kumpikin asemiaan playoff-paikan tavoittelussa

Miesten Korisliigan kahdessa alemman jatkosarjan ottelussa voiton veivät Tampereen Pyrintö ja Lahti Basketball, jotka pitävät hallussaan sarjan kahdeksatta ja yhdeksättä sijaa tasaisessa tilanteessa.

Näytä lisää vastaavia