Vähäuski sekä Räty jatkosopimuksiin Kouvottarien kanssa - Mäkelä liittyy joukkueen vahvuuteen

19.8.2022 10:37 Kouvottaret on solminut 1-vuotiset jatkosopimukset viime kauden runkopelaajiin kuuluneiden Henriikka Vähäuskin ja Johanna Rädyn kanssa. Lisäksi Kouvojen kasvatti Chalina Mäkelä liittyy uutena tulokkaana Kouvottarien riveihin.

Kouvojen kasvatti Henriikka Vähäuski tehtaili viime kaudella 6,0 pistettä ja 4,2 levypalloa ottelua kohden. Kuva: Ville Vuorinen

185-senttiselle Henriikka Vähäuskille tuleva kausi tulee olemaan viides Naisten Korisliigassa. Viime kaudella Kouvojen kasvatti tehtaili hopeajoukkueen paidassa 6,0 pistettä, 4,2 levypalloa 19 minuutin peliajalla. 

- Henriikka on sarjan parhaita heittäviä isoja pelaajia, joka on erittäin tärkeä ominaisuus meidänkin konseptissa. Lisäksi hän pystyy pelaamaan korin läheisyydessä eikä pelkää ottaa mustelmia puolustuspäässä. Vaikka Henkka on kuulunut runkopelaajiimme jo kolmen kauden ajan on kyseessä vasta parikymppinen pelaaja, jonka parhaat vuodet ovat edessäpäin, päävalmentaja Joonas Frimodig kommentoi seuran tiedotteessa.

Johanna Rädylle tuleva kausi tulee olemaan toinen Naisten Korisliigassa. Debyyttikaudellaan 172-senttinen takamies kirjautti 3,2 pistettä, 1,5 levypalloa sekä 1,5 syöttöä reilun 13 minuutin peliajalla.

- Johanna osoitti heti ensimmäisellä kaudellaan, että hän kuuluu Naisten Korisliigaan. Hän on taitava takapelaaja, joka pystyy pelaamaan tehokkaasti myös heittävän takamiehen tonttia. Johanna on yksi joukkueen kovimpia harjoittelijoita ja uskon, että se tulee ensi kaudella näkymään tasaisempana suorittamisena sekä mahdollisuutena vielä isompaan rooliin.

16-vuotiaalle Kouvojen kasvatti Chalina Mäkelälle ensi kausi tulee olemaan ensimmäinen naisten Korisliigassa. Suomen tyttöjen U16-maajoukkueeseen kuuluva Mäkelä raivasi tiensä EM-kisajoukkueseen, jossa Suomi pelaa A-divisioonassa 19.8. alkavassa turnauksessa Portugalissa. Mäkelä on ehtinyt edustaa Suomea tänä kesänä 12 ottelussa tehtaillen niissä 7,8 pistettä.

 
5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 10:04 Naisten Korisliiga

Emma Ristola jatkaa Tapiolan Hongassa kaudella 2025-26

Tapiolan Honka ja Emma Ristola ovat tehneet jatkosopimuksen kaudelle 2025-26. Huimaa kehityskaarta Naisten Korisliigassa viime kaudella esitellyt honkalaiskasvatti tehoili 12,2 pisteen, 6,3 levypallon ja 2,1 syötön ottelukeskiarvolla. Vuonna 2006 syntyneelle Ristolalle tuleva kausi on jo viides liigatasolla.

5.6.2025 10:01 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut ja Lauren Heard jatkosopimukseen

Keväällä Suomen mestaruutta juhlinut Kotkan Peli-Karhut on solminut jatkosopimuksen Lauren Heardin kanssa.

4.6.2025 09:42 Naisten Korisliiga

BC Nokian naiset ovat solmineet tulevaa pelikautta koskevan valmennussopimuksen Ilpo Rantasen kanssa

BC Nokian valmennustiimiin liittyy kaudelle 2025–26 koripallon parissa pitkän ja ansioituneen uran tehnyt Ilpo Rantanen. Rantanen tulee toimimaan Sopasen apuna valmennustiimissä tuoden joukkueelle arvokasta osaamistaan monella eri osa-alueella.

2.6.2025 10:17 Naisten Korisliiga

Mestariluotsi Roope Mäkelä jatkaa Peli-Karhujen peräsimessä

Mäkelä näkee tulevaisuudessa hyvät mahdollisuudet Peli-Karhujen menestysputken jatkumiselle.

30.5.2025 13:57 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan Vuoden tulokkaana palkittu Emma Lampén jatkaa Hongassa

Lampénin ja Hongan sopimus on yksivuotinen.

22.5.2025 10:59 Naisten Korisliiga

Niko Nyholm ja Reetta Piipari jatkavat Hongan naisten Korisliiga-joukkueen valmentajakaksikkona

Tapiolan Hongan naisten Korisliiga-joukkueen valmennus on hyvissä ja tutuissa käsissä myös kaudella 2025-26. Niko Nyholm aloittaa viidennen kauden naisten edustusjoukkueen päävalmentajana, Reetta Piiparille tuleva kausi on neljäs joukkueen valmennustiimissä.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

16.5.2025 09:36 Naisten Korisliiga

PeKa juhlisti yhdeksättä mestaruuttaan, Linda-Lotta Lehtoranta kuudettaan – ”Minkälainen henkinen paikka se mahtaa olla sitten, kun ei enää voitakaan…”

Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy

14.5.2025 11:08 Naisten Korisliiga

ToPosta ToPoon – Taru Tuukkasen mittava ura hakee vertaistaan

Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.

Näytä lisää vastaavia