Väkivahva Bisons ylivoimaisesti Suomen mestariksi viidennessä ottelussa

17.5.2013 21:45 Korisliigan finaalien neljännessä osaottelussa Kotkassa hermonsa menettänyt Nilan Bisons löysi tyyneytensä ja suoritustasonsa kahdessa vuorokaudessa. Hallitseva mestari ammensi virtaa kotiyleisöstään ja nakutti nauloja KTP:n arkkuun kaukoheitto ja hyökkäyslevypallo kerrallaan. Ville Mäkäläisen, Martin Zenon ja Jeb Iveyn tahdittama Bisons haki lopulta toisen perättäisen Suomen mestaruutensa voittamalla viidennen osaottelun 85–67 (37–32).

Toisen kerran, Bisons! Jeb Ivey pääsi toisen kerran Loimaalla korisukan leikkuuseen.

Martin Zenon Bisons oli askeleen edellä KTP:ta pelin joka osa-alueella.

Ville Mäkäläinen sytytti kotijoukkueen mestaruusvireeseen toisella jaksolla.

Kimmo Muurinen pääsi juhlimaan uransa kolmatta Suomen mestaruutta.

Bojan Sarcevicin KTP:n mestaruusprojekti jatkuu ensi kaudella.

Nilan Bisons, koripallon Suomen mestari 2013. Kuvat: Kai Kilappa, Tytti Nuoramo & Matti O. Koskinen.

Pääsarjahistorian kautta aikojen viidennestätoista ”Game Fivesta” ei lopulta kehkeytynyt kori korista -mallin jännitysnäytelmää, vaan hallitseva mestari oli pelin jokaisella osa-alueella kotkalaisvieraitaan terävämpi.

 

Bisons oli karata ensi kerran jo toisella jaksolla, kun Ville Mäkäläinen nakutteli puoleentoista minuuttiin kahdeksan pistettä, repi puolustuslevypallon sekä tarjoili koriin johtaneen syötön, jotka nostivat loimaalaisjohdon kahdeksaan pisteeseen.

 

Loimaalaiskatsomon ”punainen meri” viritteli Mäkäläisen lietsoessa jo illan ensimmäisiä aaltojaan, mutta KTP nousi vielä parin heiton päähän. Samoin kävi kolmannen jakson lopussa, kun Jeb Iveyn ja Martin Zenon kolmoset repivät kotijoukkueelle kaulaa, jonka Antwine Williams ja Sefton Barrett kuitenkin kuroivat umpeen omilla kaukoheitoillaan.

 

Joukkueiden suoritustason ero kuitenkin alkoi käydä ilmeiseksi neljännen jakson alussa, kun Bisons tarrasi kahteen minuuttiin kolme hyökkäyslevypalloa ja Jeb Ivey vei vastapalloon heitetyllä kolmosellaan loimaalaiset 65–56-johtoon.

 

Kello kävi armotta Bisonsin hyväksi, ja kun KTP ei saanut loppuhetkilläkään kaivattua rentoutta hyökkäyspeliinsä, alkoi kotijoukkue tuuletella tulevia kultamitaleja ensi kerran jo kaksi minuuttia ennen päätösvihellystä.

 

– Vuosi sitten tulimme pystymetsästä mestaruuteen, mutta viime elokuusta alkaen tähtäin on ollut selässämme koko ajan. Minulla on koossa nippu jätkiä, jotka ymmärsivät haasteen ja ammensivat siitä kaiken mikä irti lähti, Bisons-päävalmentaja Greg Gibson pyöritteli päätään.

 

– Emme olleet tänäänkään erityisen hyviä hyökkäyspäässä, mutta tavaramerkkipuolustuksemme oli ratkaiseva tekijä. Olimme henkisesti äärimmäisen kovia ja meillä oli antaa vastaisku joka kerta, kun KTP oli tulla lähelle.

 

Mäkäläinen näytti mestaruustaistelun mallia

 

Bisonsin kolmannen ja ratkaisevan finaalivoiton henkilöitymä oli ensimmäisen täyden kautensa Loimaalla päättänyt sekä uransa toisen miesten Suomen mestaruuden vienyt Lahden Namikan koripallokoulun kasvatti Ville Mäkäläinen (15/4/3 syöttöä).

 

KTP oli puolustuksessa ainakin kolme jaksoa verrattain hyvin ajan tasalla ja onnistui pitämään Bisonsin tehoheittäjät Mikko Koiviston ja Matti Nuutisen kurissa, mutta Mäkäläisen toisen jakson esiinnousu sai KTP:n silminnähden raiteiltaan.

 

Viidentoista pisteensä lisäksi Mäkäläinen kärkkyi syöttölinjoilla, raastoi pallollista pelaajaa sekä keräsi parketti-ihottumaa irtopallojen perään syöksyessään.

 

– En minä näitä pelejä jännitä. Odotan täydet 44 runkosarjapeliä, että pääsisin pelaamaan tällaisen yleisön eteen ja nauttimaan tästä tunnelmasta, Mäkäläinen hymyili.

 

– Kyllä kyyneleet tulee isollakin miehellä silmiin, kun antaa kaikkensa ja saa palkinnon siitä. Aivan uskomattomat finaalit saatiin aikaiseksi taas kerran.

 

Bisonsin amerikkalaistroikka Martin Zeno-Jeb Ivey-Ryan McDade osoitti myös ratkaisevassa finaalissa tasonsa.

 

Zeno (23/12/6 syöttöä/2 riistoa/2 blokkia) kiri neljännellä jaksolla rinnanmitalla ohi KTP-kollegansa Sefton Barrettin (23/5/3 riistoa), Jeb Ivey (22/2/3 syöttöä) heitti löylyä loimaalaiskiukaalle viidellä onnistuneella kolmosellaan ja Ryan McDade (4/15/4 syöttöä) onnistui ratkaisuhetkillä pitämään kotkalaissentteri Devonne Gilesin (18/6) kourissaan.

 

Zeno ja Ivey käyttivät erityisesti pelin ratkaisuminuuteilla kokemustaan hyödykseen ja veivät empimättä puolustajiaan 1-1-tilanteissa heti huomatessaan kotkalaispuolustajien päiden painuvan. Kun mestaruus ratkesi, amerikkalaisammattilaiset pystypunnersivat Pantteri-patsaalla yhtenä hymynä.

 

– KTP pelasi kovaa, mutta pysyimme vaikeillakin hetkillä yhtenä joukkueena ja jauhoimme mestaruuden kotiin. Olemme koko kauden ajan pitäneet katseemme toisessa mestaruudessa, emmekä tinkineet tavoitteestamme missään vaiheessa. Tällaisten juhlien edestä kelpasikin pelata, Zeno tuuletteli läpsien ylävitosia loimaalaisfanien kanssa.

 

Bisonsin viime kevään mestaruusjoukkueen pelaajista Zeno, Ivey, McDade, Mäkäläinen, Nuutinen, Koivisto, Turkka Rikkonen, Eero Aaltonen sekä Santeri Latvala pääsivät juhlimaan toista Suomen mestaruuttaan.

 

ToPosta Bisonsiin siirtyneelle Kimmo Muuriselle mestaruus oli pääsarjauran kolmas, ja Katajasta siirtynyt Ilpo Pehkonen kuittasi puolestaan ensimmäisen mestaruutensa. Ensimmäisistä kultamitaleistaan päättivät nauttimaan myös Kristian Kulmala, Jerome Djeen, Emil Djeen, Liam Djeen sekä Richard Bejedi.

 

KTP:n projekti jatkuu

 

Sankarillisen nousun neljännessä finaaliottelussa tehnyt KTP joutui päättämään viidennen ottelun pettymyksen kyyneliin.

 

Kotkalaisten energiataso oli viidennessä ottelussa selvästi Bisonsin vastaavaa alempi. Bojan Sarcevic (14/3/4 syöttöä) ja Devonne Giles (18/6) pelasivat pirteän ensimmäisen puoliajan, mutta hiipuivat hiljalleen tauon jälkeen. Sefton Barrett puolestaan pysyi Martin Zenon kyydissä kolmannen jakson loppuun.

 

Antwine Williams (10/5), Jukka Matinen (2/1), Timo Heinonen (0/3) ja Michael Pounds (0/2) eivät päässeet biisonipuristuksessa kertaakaan mukavuusalueelleen.

 

– Punainen oli parempi ja onnittelut heille. Me emme saaneet yhtään sellaista isoa heittoa sisään, mitä Bisons sai. Kun henkinen energia häviää, häviää myös fyysinen energia, huoahti ensimmäisen täyden kautensa KTP:n päävalmentaja päättänyt Sami Toiviainen.

 

Edellisen kerran Suomen mestaruutta vuonna 1994 juhlinut KTP jatkaa projektiaan. Kevään 2013 hopeajoukkueen runkopelaajista ensimmäistä Suomen mestaruuttaan metsästävät edelleen Sefton Barrett, Devonne Giles, Bojan Sarcevic, Timo Heinonen sekä Michael Pounds.

 

– Tämä kausi oli tässä ja jatkoa seuraa. Vuoden päästä kaulassa on toisenväriset mitalit, Toiviainen lupaili.

 

Kaksi perättäistä Suomen mestaruutta vei viimeksi Tampereen Pyrintö vuosina 2010 ja 2011 sekä Espoon Honka vuosina 2007 ja 2008. Edellisen kolmen mestaruuden putken vei Honka vuosina 2000, 2001 ja 2002.

 

Nilan Bisons, Loimaa – KTP Basket, Kotka 85–67 (13–15, 37–32, 58–53)

Bisons: Martin Zeno 23/12/6 syöttöä/2 riistoa/2 blokkia, Jeb Ivey 22/2/3 syöttöä, Ville Mäkäläinen 15/4/3 syöttöä, Mikko Koivisto 7/1, Matti Nuutinen 6/0, Kimmo Muurinen 5/1, Ryan McDade 4/15/4 syöttöä, Ilpo Pehkonen 3/1, Santeri Latvala, Eero Aaltonen, Jerome Djeen, Emil Djeen.

KTP:
Sefton Barrett 23/5/3 riistoa, Devonne Giles 18/6, Bojan Sarcevic 14/3/4 syöttöä, Antwine Williams 10/5, Jukka Matinen 2/1, Timo Heinonen 0/3, Michael Pounds 0/2, Joonas Lehtoranta, Joonas Pentti, Otto Kilpeläinen.

Lisätietoja: Ottelutilastot
 
31.1.2026 19:06 Korisliiga

Korihait ja Vilpas väänsivät Uudessakaupungissa ratkaiseville hetkille asti, mutta lopuksi ero repesi vierasjoukkueen hyväksi

Korisliigan ylemmän jatkosarjan ottelussa Vilppaan Jalen Brooks tilastoi vakuuttavan 17 pisteen ja 13 levypallon tuplatuplan.

30.1.2026 21:09 Korisliiga

Korisliigan jatkosarjat ryminällä käyntiin: ylemmässä lohkossa juhlivat Kauhajoki ja Seagulls, alemmassa Kouvot, Kataja ja Bisons

Alemmasta jatkosarjasta on jaossa kaksi paikkaa playoffeihin. Vahvimmassa asemassa pudotuspelihaaveiden kannalta on Kataja Basket.

26.1.2026 18:00 Korisliiga

Korisliigan jatkosarjojen ohjelma vahvistettu

Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 30. tammikuuta viiden ottelun kattauksella. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.

25.1.2026 19:00 Korisliiga

KTP ja Korihait ratkoivat paremmuusjärjestystä vielä jatkoajallakin – Bisons yllätti sarjan huippua hätyyttelevän Hongan

KTP-Basket voitti kohtaamisen Korihaiden kanssa mutta jäi silti korierojen myötä runkosarjasijoituksissa alemmas. Molemmat joukkueet jatkavat ylemmässä jatkosarjassa. Bisonsin voitto Hongasta ei enää vaikuttanut sarjasijoituksiin.

24.1.2026 19:42 Korisliiga

Lahden voitto varmisti: Korihait ja KTP ovat ylemmässä jatkosarjassa, vaikka kumpikaan ei pelannut tänään – runkosarjan ykkössija varmistui seitsemän miehen voimin pelanneelle Kauhajoelle

Tänään ratkottiin miesten Korisliigan runkosarjasijoituksia urakalla. Kauhajoki sinetöi paalupaikan. Muut ylempään jatkosarjaan pääsijät ovat Tapiolan Honka, Salon Vilpas, Helsinki Seagulls, Korihait ja KTP-Basket.

23.1.2026 08:51 Korisliiga

Korisliigan päätöskierroksella riittää panosta: viimeisestä kahta ylemmän jatkosarjan paikkaa hamuaa kolme joukkuetta

Korisliigan runkosarja päättyy viikonloppuna. Lauantaina ohjelmassa on neljä ottelua ja sunnuntaina kaksi. Sunnuntaina ratkeaa viimeiset joukkueet ylempään ja alempaan jatkosarjaan. Kauhajoen ja Seagullsin ottelu on vapaasti katsottavissa Jimiltä.

21.1.2026 20:31 Korisliiga

Kobrat vierasvoittoon Efton Reidin järjettömän tehoillan avulla – Kataja yllätti sarjakärjen Joensuussa

Miesten Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Kobrat repi Loimaalta kauden kolmannen voittonsa. Huomio kiinnittyi sentteri Efton Reidiin, joka kirjautti 26 pistettä, 21 levypalloa ja tehokkuuslukeman 47.

20.1.2026 20:49 Korisliiga

Seagulls pyrkii takaisin kärkikahinoihin – Honka ylettyi taas kiinni jaettuun paalupaikkaan

Miesten Korisliigan kolmen ottelun ilta päättyi Helsinki Seagullsin, Tapiolan Hongan ja Kouvojen voittoihin. KTP-Basket puolestaan kärsi tappion Hannes Pöllän huikeasta tehoilusta huolimatta.

16.1.2026 20:30 Korisliiga

KTP voittoon Kobrista Pöllän johdolla – kotkalaiset pysyvät edelleen kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa

Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.

16.1.2026 14:27 Korisliiga

De’Vion Harmonin kulttuurishokki Joensuussa kääntyi voitoksi – ”Ensimmäisen viikon aikana perheessämme itkettiin paljon, mutta nyt otamme jo ilon irti pulkkamäessä”

Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.

Näytä lisää vastaavia