Valtteri Leppänen jatkaa Pyrinnössä seuraavat kaksi kautta

22.7.2022 18:46 Säynätsalon Riennon kasvatti Valtteri Leppänen, 25, ja miesten Korisliigassa pelaava Tampereen Pyrintö ovat allekirjoittaneet kaksi seuraavaa kautta kestävän sopimuksen. Leppäsen sopimus ulottuu kevääseen 2024.

Valtteri Leppänen on tehnyt kaksivuotisen sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa. Kuva: Ville Vuorinen.

Leppänen tilastoi Pyrinnölle päättyneellä kaudella keskimäärin 2,9 pistettä ja 1,4 levypalloa ottelua kohden. Leppänen on pelannut kokonaisuudessaan kolme kautta Korisliigassa, josta kaksi viimeistä Pyrinnössä. Ennen Pyrintöä Leppänen pelasi Kataja Basketissa.

– Fiilis on hyvä, kun kaksi seuraavaa kautta on sovittu. Pystyn yhdistämään opiskeluni ja pelaamisen Korisliigassa hienosti yhteen. Tärkeää oli molemminpuolinen luottamus ja tästä on hyvä jatkaa, Leppänen kommentoi seuran tiedotteessa.

– Valtteri on hieno urheilija niin kentällä kuin kentän ulkopuolellakin, Pyrinnön päävalmentaja Miikka Sopanen kommentoi.

Tulevaksi kaudeksi Pyrinnön on sopimukset David Gonzalvezin, Osku Heinosen, Valtteri Leppäsen ja Tomas Pihlajamäen kanssa. Joukkueen valmennuksesta vastaavat Miikka Sopanen, Damon Williams ja Santeri Liljeberg.

Henkilöt

Asiat

 
8.12.2025 15:00 Korisliiga

Kouvojen Stroudille varoitus

Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Kouvojen Brandon Stroudille varoituksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

25.11.2025 11:01 Korisliiga

Korihait tekee kokoonpanomuutoksia – Frank Champion ja Jamir Harris liittyvät haiparveen

Korisliigassa kahdeksannella sijalla oleva Uudenkaupungin Korihait tekee kokoonpanoonsa muutoksia. Joukkueen vahvuuteen liittyvät yhdysvaltalaispelaajat Frank Champion ja Jamir Harris. Alkukauden haiparvea edustaneen Bobby Planutisin sopimus on puolestaan purettu. Lisäksi Aamos Nikulan sopimus on purettu pelaajan omasta pyynnöstä.

22.11.2025 19:33 Korisliiga

Tahvanainen ja Aalto johtivat Korihaiden pistetehtailua – Katajalle kauden kolmas voitto

Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.

21.11.2025 21:38 Korisliiga

Korkiatupa tulitti kaaren takaa Kouvojen täpärässä voitossa – Kauhajoki vei vieraspisteet Helsingistä rajulla piste-erolla

Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.

15.11.2025 20:08 Korisliiga

Korihait palasi voittojen tielle kuuden ottelun tappioputken jälkeen – Vilpas kaatoi Seagullsin ja nousi taas sarjan kärkeen

Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.

Näytä lisää vastaavia