2.12.2010 Lahden ja Lappeenrannan kahden jatkoajan jännityskamppailussa keskiviikkona kotijoukkueen 27-vuotias ja 188-senttinen Ville Vesala pelasi Korisliigan runkosarjan 300. ottelunsa. Vierasjoukkueen Malik Moore kirjautti puolestaan harvinaisen tripla-tuplan.

Ville Vesala, Namika Lahti.

Malik Moore, LrNMKY. Kuvat: Francois Perthuis.
Lahden Namikan kasvatti Vesala aloitti pääsarjatasolla lokakuussa 2002 ja silloinkin oli vastassa Lappeenrannan NMKY.
Vesala ilmoitti viime keväänä lopettavansa uransa huipputasolla, mutta Lahden loukkaantumissuman myötä hän palasi marraskuussa kehiin. Hän pelaa nyt yhdeksättä kauttaan liigassa. Niistä neljä kului opiskeluaikana Joensuun Katajan riveissä.
Vesala on Suomen mestari vuodelta 2009 ja hän on kunnostautunut erityisesti puolustuspelaajana. Runkosarjassa hänen pistemääränsä kautta aikojen on 1698 (keskiarvo 5,7) ja levypalloja on tarttunut hyppysiin 830 (2,8).
Yhden ottelun piste-ennätys Vesalalla on 21 ja playoffs-otteluja Villelle on kertynyt 53 keskiarvolla 3,7 pistettä.
Keskiviikon marathon-pelissä Lappeenrannan Malik Moore teki tripla-tuplan kirjautettuaan tilastorivilleen 16 pistettä, 10 levypalloa ja 10 koriin johtanutta syöttöä.
Mooren tripla-tupla on pääsarjan kaikkien aikojen 24:s. Ensimmäisen teki Gerald Lee Sr. 26.11.1986 ottelussa UU-Huima: 34 pistettä, 11 levypalloa ja 10 riistoa.
Useimmin tripla-tuplan haalimisessa on onnistunut Salon Vilppaassa pelannut Faisal Abraham. Hän tehtaili kaksinumeroiset tehot kolmessa eri tilastokategoriassa kolme kertaa vuosina 1998-99. Kaksi tripla-tuplaa löytyy Greg Joynerilta, Harry Harrisonilta, Marcus Grantilta ja Damon Williamsilta.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.
Salon Vilpas varmisti jo aiemmin sarjavaiheen voiton ja lähtee playoffeihin sijalta yksi. Kauhajoen kotietu oli ennestään varmaa, mutta ottelutulos lukitsi joukkueen sijalle kaksi. Muutkin kotietupaikat ratkesivat tänään, ja samalla valkeni alemman jatkosarjan pudotuspelisijojen järjestys.
Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Sijat 2.-5. ratkeavat päätöskierroksella. Myös Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö ratkaisevat sijat 7. ja 8.
Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.