16.7.2004 Monte Cummings on solminut jatkosopimuksen Namika Lahden kanssa pelikaudeksi 2004–2005. Namika on ollut tyytyväinen miehen peliesityksiin ja näin Monte jatkaa Lahdessa jo kolmatta vuotta. Cummings on kuulunut joukkueen ehdottomaan parhaimmistoon kahtena aikaisempana vuotena.
193-senttinen Florida Staten yliopistosta valmistunut Monte Cummings on ollut Namikan paras pistemies kahtena edelliskautena. Yliopisto uralla hän oli ns. seniorikautenaan joukkueensa paras korintekijä 15,5 pisteen keskiarvollaan. Lisäksi Cummings noukki 3,8 levypalloa ja oli ACC-konferenssin kolmanneksi tarkin pelitilanneheitoissa (52,8 %).
Lahdessa mies pelasi viime kaudella runkosarjassa ja pudotuspeleissä yhteensä 50 ottelua. Pisteitä Cummings teki 19,7 pisteen keskiarvolla, otti 8,6 levypalloa, antoi 2,8 koriin johtanutta syöttöä ja riisti pallon vastustajalta 2,7 kertaa ottelua kohden.
Aiemmin Namika Lahti on allekirjoittanut sopimukset kauden 2004–05 joukkueeseensa mm. virolaisen Jesper Parven, Teemu Laineen, Tom Gustafssonin, Mikko Kyrön, Ville ja Vesa Mäkäläisen, Ilkka Vuoren, Antti-Jussi Sipilän, Sebastian Laineen ja Kristian Järvenpään kanssa. Joukkueen valmennustehtäviä jatkaa Lars Ekström ja Jouni Mäkäläinen. Fyysisestä valmennuksesta vastaa Olli Hyyppä.
Namikalla on tarkoitus vahvistaa joukkuetta vielä yhdellä pitkällä ulkomaalaisvahvistuksella, joka tulee korvaamaan Euroopan kentille tähyävää Sami Lehtorantaa.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.
Salon Vilpas varmisti jo aiemmin sarjavaiheen voiton ja lähtee playoffeihin sijalta yksi. Kauhajoen kotietu oli ennestään varmaa, mutta ottelutulos lukitsi joukkueen sijalle kaksi. Muutkin kotietupaikat ratkesivat tänään, ja samalla valkeni alemman jatkosarjan pudotuspelisijojen järjestys.
Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Sijat 2.-5. ratkeavat päätöskierroksella. Myös Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö ratkaisevat sijat 7. ja 8.
Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.
Miesten Korisliigan jatkosarjoja on kullakin joukkueella jäljellä enää yksi tai kaksi ottelua. Alemman jatkosarjan toinen playoff-joukkue ja ylemmän jatkosarjan joukkueiden järjestys sijoilla 2–5 ovat edelleen mysteerejä.
Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.
Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.
KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.