5.3.2022 19:09 Illan ainoassa ylemmän jatkosarjan kamppailussa voiton vei Vilpas. Alemman sarjan puolella juhlivat Bisons, Kobrat ja Korihait.

Mikko Koiviston jyvä oli kohdallaan Kauhajokea vastaan. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Kauhajoki on taipunut tähän mennessä koko kuluvalla kaudella vain kolmesti – tämäniltainen mukaan lukien. Ensimmäisen tappion heille toimitti Helsinki Seagulls, ja nyt Salon Vilpas on onnistunut karhunkaadossa peräti kahdesti. Tänään Salohallissa pelattu ottelu päättyi Vilppaan voittoon numeroin 86–81.
Ottelun vilkkaimmasta piste-esityksestä vastasi kaaren takaa tilanteen tasalle noussut heittävä takamies Mikko Koivisto, joka upotti peräti kuusi kolmen pisteen koria kahdeksalla yrittämällä. Hänen koko illan pistesaldokseen kertyi 23 pistettä ja pelitilanneheittojen kokonaistarkkuudeksi 80 prosenttia.
– Tämä oli hyvä päivä osua kolmosen takaa. Oli yllätys, että pystyimme juoksemaan hyökkäystämme näin hyvin ensimmäisellä puoliajalla. Viimeisellä kympillä saimme hyviä stoppeja ja pidimme pään kylmänä. Nyt on näytetty kolmessa viime pelissä, mihin pystymme, ja rima on nostettu korkealle, kommentoi Koivisto.
Aktiivisimmin syöttöjä heittopaikkoihin jakeli Trey Niemi, jolle merkittiin kaksi pistettä ja kahdeksan koriin johtavaa syöttöä.
Kauhajoen ahkerin korintekijä puolestaan oli Lee Skinner, jolle merkittiin 21 pistettä ja viisi levypalloa. Cameron Jonesille merkittiin 16 pistettä, kuusi levypalloa ja kahdeksan syöttöä.
– Salohalli on paha paikka pelata, on kentällä sitten ketä tahansa. Fanit pitävät kovaa ääntä. Emme onnistuneet tänään puolustuksessa valmentajan ohjeiden mukaisesti, totesi Jones.
Korihaiden viimeaikainen tasonnousu on osunut kriittiseen hetkeen. Joukkueen tie pudotuspeleihin on käytännön tasolla jo erittäin vahvassa pystyasennossa, joten nyt Uudessakaupungissa yritetään lähinnä välttää jumbosija, joka pudottaa haltijansa ykkösdivisioonaan. Tänään Korihait otti kauden viidennen voittonsa, joka tuli BC Nokiaa vastaan luvuin 86–80.
Kentän tehopakkaus oli Korihaiden Mitchell Smith, joka iski taululle 20 pistettä ja keräili 11 levypalloa. Nokian puolella tilastoja kartutti aktiivisimmin korinalusjyrä Arnaldo Toro, jolle merkittiin 20 pistettä ja 17 levypalloa.
Nokia on tappiosta huolimatta yhä alemman jatkosarjan korkeimmalla sijalla ja pitää näin ollen vielä kiinni pudotuspelipaikastaan.
Korihaiden epäonneksi myöskään toiseksi viimeistä sijaa pitävä Bisons Loimaa ei suostu hevin luopumaan Korisliiga-paikastaan. Bisons kohensi oman voittosaldonsa seitsemään kaatamalla Lahti Basketballin tiukassa väännössä 104–102.
Voiton pääarkkitehtina työskenteli Zachary Copeland, joka keräsi nimiinsä 38 pistettä ja viisi levypalloa. Lahden puolella parhaiten edusti Khalil Iverson, jolle merkittiin 28 pistettä ja 11 levypalloa.
– Tämä ottelu kuvaa koko kauttamme todella hyvin. Alussa olimme hyviä ja saimme Loimaan tekemään asioita, joita halusimme heidän tekevän. Sitten tapahtui jotain mystistä, emmekä pystyneet enää toteuttamaan mitään. Olen ylpeä jätkistä, että tulimme vielä peliin mukaan tappelemaan voitosta, mutta kyllä Loimaa tänään voittonsa ansaitsi, kommentoi Lahden päävalmentaja Pieti Poikola.
Lahti on alemman jatkosarjan kolmantena eli kaikkiaan koko Korisliigan taulukossa sijalla yhdeksän.
Kataja Basketin vaikeudet jatkuvat. Sarjan kolmanneksi viimeinen joukkue Kobrat otti joensuulaisseurasta roiman kotivoiton luvuin 85–58. Näin ollen Kobratkin säilyttää turvallisen etäisyyden putoamispaikkaan – seuralla on voittoja koossa nyt yhdeksän.
Voittajajoukkueen pistesankari oli Stokley Chaffee Jr. 25 pisteellä ja seitsemällä levypallolla. Katajan Christopher McKnight kerrytti 17 pistettä ja kymmenen levypalloa.
– Vastustajalla oli vaikea valmistautuminen peliin. Olimme alusta asti kengät kireällä ja valmiita pelaamaan. Puolustimme hyvin ja saimme siitä helppoja koreja, kertoi Kobrien päävalmentaja Ville Turja.
Kataja on parhaillaan taulukossa sijalla kahdeksan eli viimeisellä pudotuspelipaikkaan oikeuttavalla sijalla.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.
Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.
Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.
Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.
Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.
Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.