3.9.2012 Salon Vilppaan liigamiehistö sai kaksi uutta palasta kokoonpanoonsa, kun päävalmentaja Mikko Tupamäki nosti seuran A-poikaikäiset Vesa-Pekka Laineen ja Jesse Virtasen edustusmiehistöönsä. Uusista amerikkalaispelaajista Marquis Hall ja DeAngelo Alexander ovat tehneet koeajallaan valmennusjohtoon vaikutuksen.

Laine (180 cm) ja Virtanen (187 cm) tulevat pääsääntöisesti pelaamaan Tommi Sainion valmentamassa A-poikien edustusjoukkueessa, mutta molemmat harjoittelevat edustusjoukkueen mukana kaudella 2012/13.
– Molemmat nuoret miehet ovat vetäneet hyvän kesän miesten ryhmässä, ja kehitystä on tapahtunut niin fyysisellä kuin pelillisellä puolella. Laine ja Virtanen ovat hyvällä asenteella pelaavia pelaajia, joiden kehityksen kannalta on tärkeää päästä harjoittelemaan haastavassa ympäristössä, toteaa Tupamäki nuoriso-osastostaan.
Vilppaan uusista amerikkalaispelaajista Marquis Hall (183 cm) ja DeAngelo Alexander (195 cm) ovat vakuuttaneet joukkueen valmennusjohdon osaamisellaan. Sentteri Fabian Wilsonin tilalle etsitään uutta isoa pelaajaa.
Vilpas aloittaa harjoituspelien sarjan perjantaina, jolloin se kohtaa Loimaan Liikuntahallilla hallitsevan Suomen mestarin Nilan Bisonsin. Kotiturnaus on edessä kahden viikon päästä Salohallissa, kun Vilpas kohtaa lauantaina Kauhajoen Karhun ja sunnuntaina Tapiolan Hongan.
Lahti Basketball onnistui kaatamaan Kataja Basketin jo toisen kerran peräkkäin ja uhkaa alemman jatkosarjan kärkikaksikkoa. Ylälohkon kärkikamppailussa puolestaan voiton vei Salon Vilpas.
Koen Sapwell ja Jayden Taylor paukuttivat pisteitä, kun Kotkassa juhlittiin kotijoukkueen voittoa.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Kataja Basket johtaa lohkoa mutta kärsi kirvelevän tappion taulukon toiseksi viimeistä sijaa pitävälle Kouvoille.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Korihait vei kotivoiton Kauhajoesta ja alemmassa jatkosarjassa puolestaan Bisons päihitti Kobrat lähes 60 pisteen marginaalilla. Voiton ansiosta loimaalaiset nousivat toistaiseksi pudotuspeliviivan yläpuolelle.
Tampereen Pyrintö on parhaillaan Korisliigan alemman jatkosarjan toisena eli viimeisellä playoff-paikkaan oikeuttavalla sijalla.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Helsinki Seagullsin René Rougeaulle yhden ottelun kilpailukiellon.
Kataja Basket jäi kiperän kamppailun jälkeen alempaan jatkosarjaan hakemaan pudotuspelipaikkaansa. Joukkueen onneksi luottopelaaja Henri Kantosen sopimus vahvistui samalla koko loppukaudeksi. Nyt Kantonen kertoo kauden tunnelmista, tulevaisuuden suunnitelmistaan ja siitä, miten viettää kentän ulkopuolista aikaansa omassa pienessä yksiössään.
Helsinki Seagulls on solminut jatkosopimukset päävalmentaja Timo Saukkolan ja valmentaja Kimmo Kujansivun kanssa.
Korisliigan kentillä nähdään toisinaan tilanteita, jotka herättävät runsaasti keskustelua niin katsomoissa kuin kotisohvilla. Tough Calls -juttusarja avaa näitä tilanteita selkeästi ja sääntökirjaan nojaten. Ensimmäisenä käsitellään ratkaisukorin hylkääminen KTP-Basket–Korihait -ottelun viimeisellä sekunnilla.
Salon Vilpas nousi illan ottelutuloksella vain yhden voiton päähän sarjakärki Kauhajoesta. Alemmassa jatkosarjassa Lahti Basketball päihitti lohkojohtaja Kataja Basketin.