Vilppaalle makea voitto Pyrinnöstä

5.11.2011 Salon Vilpas otti Korisliigassa toisen perättäisen makean voittonsa, kun keskiviikkoisen ToPo-voiton jatkeeksi se kaatoi kaksinkertaisen mestarin Tampereen Pyrinnön lauantaina Salossa. Kotivoitto irtosi vasta toisen jatkoajan jälkeen 106–99 (91–91, 79–79, 34–38)-tuloksella.

Roope Ahonen ja Salon Vilpas jatkoivat kovien voittojensa sarjaa.

Lawrence Hammin LrNMKY kasvatti Namika Lahden perättäistappioiden määrän yhdeksään. Kuvat: Francois Perthuis.

Vilpas lietsoi kotiyleisöään hurmokseen viemällä ensimmäisen neljänneksen 19-9 ennen kuin Pyrintö heräsi otteluun ja voitti toisen jakson puhtaasti 29-15. Tasainen kolmas ja neljäs jakso johdattivat jatkoajalle, kun Vilppaan Roope Ahonen tasoitti korilla ja bonusvapaaheitolla tilanteeksi 79-79 vain 27 sekuntia ennen varsinaisen peliajan loppua.

 

Ensimmäisen jatkoajan tasoitti vapaaheitollaan Vilppaan Emmanuel Holloway, kun pelikellossa oli aikaa jäljellä enää kolme sekuntia. Toisella jatkoajalla Vilppaan sankareiksi nousivat koreillaan Holloway, Ahonen sekä Jussi Savolainen.

 

– Jaksoimme raataa puolustuksessa, vaikka toisessa päässä meillä oli vaikeuksia sekä vapaaheittojen että vapaiden pelitilanneheittojenkin kanssa. Kovat henkilökohtaiset ratkaisut toivat lopulta voittokorit. Keskiviikkoinen ToPo-voitto antoi meille uskoa tähänkin peliin, totesi Vilppaan päävalmentaja Mikko Tupamäki tyytyväisenä.

 

Vilppaan kunnostautujat olivat muhkean pistesaaliin kerännyt Emmanuel Holloway (37/7/6 syöttöä), Roope Ahonen (23/4/3 syöttöä) ja John Fields (14/13/3 syöttöä/4 blokkia). Pyrinnöltä pisteitä mättivät Antwine Williams (22/11/4 syöttöä), Damon Williams (20/10/6 syöttöä) ja Antero Lehto (19/2).

 

LrNMKY jatkoi lahtelaistappioita

 

Namika Lahden perättäisten tappioiden sarja venyi yhdeksään, kun Lappeenrannan NMKY otti sarjataulukon kahden viimeisen joukkueen kohtaamisessa 76-67 (33-33)-kotivoiton.

 

Vieraat johtivat tasaista peliä toisen jakson alusta kolmannen alkuun, kunnes isäntien 10-0-kiskaisu käänsi otteen. Lahtelaiset kävivät johdossa vielä kolme minuuttia ennen loppua, mutta LrNMKY vei loppuminuutit 13-2.

 

LrNMKY:n kauden kolmannen voiton pääarkkitehdit olivat Lawrence Hamm (20/11) sekä erinomaista alkukautta pelaava Henri Välimaa (16/4). Lahdelta parhaassa heitossa olivat Ryan Brooks (27/7/5 riistoa) ja Ville Mäkäläinen (20/6).

 

(STT)

 

 
18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

14.10.2025 16:56 Korisliiga

Henri Kantonen vahvistaa Kataja Basketia

Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.

11.10.2025 21:06 Korisliiga

Kauhajoki roimaan voittoon Hongasta – Korihait jatkaa tappiotonta suoraansa

Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.

10.10.2025 20:40 Korisliiga

Seagulls, KTP ja Lahti kaikki vähintään 20 pisteen voittoihin – Vilpas jatkaa edelleen puhtaalla pelillä

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

8.10.2025 21:14 Korisliiga

Ville Tahvanainen ja Tevaun Kokko johtivat joukkueensa voittoihin kovilla piste-esityksillä – Joensuussa Katajan ja Kouvojen vääntö venyi jatkoajalle

Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.

Näytä lisää vastaavia