Vilppaalle tusina voittoja täyteen, Lahti Basketballin tuska kotikentällä sai jatkoa

24.11.2019 19:13 Hieman vajaamiehinen kotijoukkue ei saanut otetta Teemu Rannikon johtamaan hyökkäykseen.

Teemu Rannikon reilun 22 peliminuutin aikana Vilpas voitti ottelun 30 pisteellä. Kuva: Ville Vuorinen

Salon Vilpas otti kauden 12 voittonsa, kun Lahti Basketball kaatui kotiparketillaan koriluvuin 91–99 (42–49). Vilpas on vain yhden voiton perässä sarjakärki Helsinki Seagullsia, joka tosin on pelannut yhden ottelun salolaisia enemmän.

Lahti Basketballin saldo on sunnuntain jälkeen neljä voittoa ja kymmenen tappiota. Lahtelaisten kaudessa erikoista on ollut, että joukkue on voittanut seitsemästä kotiottelustaan ainoastaan yhden.

Vilpas hallitsi ottelua lähes alusta loppuun saakka. Siitä huolimatta parannettavaakin valmennusjohdon silmin löytyi.

– 91 pistettä on aivan liikaa, meidän pitää puolustaa vielä paljon paremmin. Toki viimeisen kympin 31 pistettä muutti kokonaisuutta. Tokalla ja kolmannella neljännes oli meiltä ihan hyvää pelaamista ja pakkipäässä solidia varsinkin kolmannen jakson alussa, Vilppaan päävalmentaja Ville Tuominen kertasi Elisa Viihteen haastattelussa.

197-senttinen Chris Flemmings (9/3) pelasi ensimmäistä kertaa sunnuntaina Vilppaan paidassa. Tuominen näki debytantin suorituksissa lupaavia asioita.

– Flemmings oli vähän passiivinen alkuun. Sen jälkeen kun puhuimme siitä hänen kanssaan, niin sitten ottelun lopussa teki muutaman oikeastikin tärkeän korin, että saimme pidettyä siinä eroa. Hän hakee vielä paikkaansa, mutta kyllä tuossa sellaista lupausta niin sanotusti on.

Lahti Basketball joutui sunnuntaina tulemaan toimeen ilman uutta sisäpelaajansa, Taylor Johnsia. Kotijoukkueen parhaimmistoa olivat Courtney Stockard (24/4), Jerry Evans Jr. (23/11) sekä Tuomas Hirvonen (12/5/7s).

Vilppaalta jokainen kymmenestä pelaajasta onnistui pistetehtailussa. Teemu Rannikon (13/3/11s) johdolla vieraiden hyökkäykset soljuivatkin ajoittain helponoloisesti. Rannikon lisäksi kaksinumeroisille pisteille ylsivät DJ Laster (27/2) ja Juho Nenonen (11/5).

– Paljon siinä oli hyvää. Varsinkin kolmas neljännes, miten tulimme kopista, niin oli todella, todella hyvää. Mutta sitten tuossa neljännellä jaksolla varmaan 15 pinnaa annettiin Lahdelle helppoja. Se on vähän tuollaista välillä, kun 15–20 pistettä johdat peliä, niin vähän lähtee pelaamisesta maltti pois, Rannikko pyöritteli.

– Pelattiin vähän Lahden temmolla aluksi. Ei ehkä tänään ihan saatu tarpeeksi hyvin käytettyä laajempaa rotaatiota hyväksemme.

Lahti Basketball pelaa tiistaina Helsingissä Seagullsin vieraana. Vilpas puolestaan matkaa tuolloin Kotkaan.

Ottelutilasto

Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.
 
11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

Näytä lisää vastaavia