17.7.2019 12:38 Vimpelin Vedon Naisten Korisliiga-joukkue on tehnyt tulevan kauden ensimmäiset pelaajasopimukset, kun viime kauden runko jatkaa joukkueessa.

Anni Kujala teki viime kaudella keskimäärin 5,0 pistettä ja 2,0 levypalloa ottelua kohden.
Seura kertoo tiedotteessaan tehneensä jatkosopimukset Anni Kujalan, Riikka Kujalan ja Taru Timon kanssa, jotka jatkavat Vedon väreissä kaudella 2019-20. Joukkueen valmennuksesta vastaavat Jarkko Havu ja Jukka-Pekka Kujala.
Anni Kujala oli viime kaudella joukkueen avausviisikon vakiokasvo. 25 ottelussa syntyi keskimäärin 5,0 pistettä ja 2,0 levypalloa ottelua kohden. Riikka Kujala puolestaan summasi päättyneellä kaudella 3,6 pistettä ja 1,8 levypalloa ottelua kohden.
Taru Timo pelasi päättyneellä kaudella 25 ottelussa, jossa hän tilastoi 3,0 pistettä ja 1,4 levypalloa ottelua kohden.
Vimpelin Veto aloittaa syksyllä kuudennen kautensa naisten pääsarjatasolla. Viime kaudella joukkue sijoittui runkosarjassa yhdeksänneksi.
HBA-Märsky haki elintärkeän voiton BC Nokian vieraana. Ottelu päättyi 78-60.
ToPon ja PeKan välinen välieräsarja eteni 2–2-tilanteeseen, kun ToPo otti tärkeän kotivoiton.
BC Nokia ja PeKa ottivat toiset kiinnitykset finaalipaikkoihin. Molemmilla joukkueilla on tulevana viikonloppuna ensimmäinen mahdollisuus edetä finaaleihin.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi on valittu Peli-Karhun Lauren Heard, jonka johdolla joukkue nappasi runkosarjan voiton.
Naisten Korisliigan välierissä nähtiin jälleen vierasvoittoja, kun sekä HBA-Märsky että Peli-Karhut tasoittivat ottelusarjat.
Naisten Korisliigassa alkoivat välierät. Molemmat ottelusarjat käynnistyivät vierasvoitoilla, kun ToPo ja BC Nokia ottivat ensimmäiset kiinnitykset finaalipaikkoihin.
Naisten Korisliigan välierät alkavat tänään Kotkassa ja Helsingissä. Finaalipaikkaan vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan välierät käynnistyvät torstaina 2. huhtikuuta, kun molemmat välieräsarjat käynnistyvät.
Naisten Korisliigan puolivälierät saatiin päätökseen maanantaina, kun ToPo kaatoi vieraskentällä Pyrinnön 61–52 ja vei ottelusarjan voitoin 3–2.
Naisten Korisliigan viimeisessä puolivälieräsarjassa nähdään ratkaiseva viides ottelu, kun ToPo kaatoi kotonaan Pyrinnön jatkoajan jälkeen lukemin 78–70.