Virtanen ylitti 4000 pistettä, Laineelle 300 ottelua täyteen

16.3.2008 Kun Lappeenrannan NMKY voitti Korisliigassa Lahden ja siirtyi sarjaykköseksi, niin voittajien takamies, 183-senttinen ja 27-vuotias Petri Virtanen ylitti kaikkina aikoina 4000 tehdyn runosarjapisteen rajan heitettyään ottelussa 18 pistettä.

Tarkalleen Virtasella on koossa nyt pisteitä 4003 ja hän on tehnyt ne 16,9 pisteen ottelukeskiarvolla. Virtanen aloitti pääsarjapelinsä kasvattajaseurassaan Säynätsalon Riennossa syyskuussa 2000 ottelussa Korihaita vastaan.

 

Hänellä on menossa Suomessa nyt seitsemäs pääsarjakausi ja yhden ottelun piste-ennätys on 42. Virtanen on valittu liigan parhaaksi pelaajaksi kahtena vuotena, 2003 ja -06. Lisäksi hän on pelannut Viron ja Ruotsin mestaruussarjoissa.

 

Miesten maaotteluja Virtasella on 72 ja niissä on heittänyt 684 pistettä. Nuorten maaotteluja hän pelannut 13.

 

Teemu Laineelle 300. runkosarjanottelu

 

Lappeenrannan ottelussa täyttyi toinenkin tasaluku. Namika Lahden 31-vuotias ja 190-senttinen Teemu Laine pelasi 300. runkosarjaottelunsa pääsarjassa. Laineella on menossa 11:s kausi ja ensimmäinen peli ylimmällä sarjatasolla oli marraskuussa 1995 Kouvot-Lahti.

 

Yhden ottelun piste-ennätys on 31 ja pisteiden yhteismäärä 2824 keskiarvolla 9,4. Kovimmat saavutukset ovat Suomen mestaruus ja cupin voitto vuodelta 2000.

 

Ammattilaisena Laine on pelannut Saksassa, mutta Suomessa hän on edustanut aina Namika Lahtea. Laineella on tilillään seitsemän miesten ja yhdeksän nuorten maaottelua.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Henkilöt

Asiat

 
15.8.2025 09:19 Korisliiga

Christian Keeling ja Seagulls sopimukseen

Helsinki Seagulls on kiinnittänyt tulevan kauden kokoonpanoonsa 27-vuotiaan Christian Keelingin. 191-senttinen yhdysvaltalaistakapelaaja edusti päättyneellä kaudella Bulgarian pääsarjassa pelaavaa Spartak Plevenia.

14.8.2025 11:11 Korisliiga

Ahren Freeman Pyrintöön

Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen Ahren Freemanin kanssa.

13.8.2025 12:47 Korisliiga

David Gonzalvez ja Honka jatkosopimukseen

Konkarikoripalloilija David Gonzalvez jatkaa Tapiolan Hongan miesten Korisliiga-joukkueessa tulevalla kaudella. Tuleva kausi tulee olemaan hänen kolmas kautensa honkalaisena.

13.8.2025 09:36 Korisliiga

Adong Makuoi Seagullsin sentteriksi

Helsinki Seagulls on solminut tulevan kauden mittaisen pelaajasopimuksen kanadalaisen Adong Makuoin kanssa. 25-vuotias sentteri edusti viime kesänä Kanadan CEBL-sarjan Saskatchewan Rattlersia ja syksyllä kosovolaisseura KB Pejan joukkuetta.

7.8.2025 15:51 Pääjuttu

Korisliiga-mestari Kahron Ross Seagullsiin

Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.

6.8.2025 07:55 Korisliiga

Tarkkakätinen Ansley Almonor täydentää Vilppaan tusinan

Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.

6.8.2025 07:29 Korisliiga

Seagullsin takakenttä vahvistuu Trey Niemellä

Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.

6.8.2025 06:20 Korisliiga

Kokenut Osku Heinonen liittyy lokkiparveen

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa. 

4.8.2025 14:00 Pääjuttu

Korisliigan sarjaohjelma selvillä – kausi käynnistyy 3. lokakuuta

Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.

30.7.2025 16:46 Korisliiga

Matias Rissanen jatkaa Hongassa

Matias Rissanen on pannut nimen paperiin Hongan kanssa koskien tulevaa kautta.

Näytä lisää vastaavia