16.3.2008 Kun Lappeenrannan NMKY voitti Korisliigassa Lahden ja siirtyi sarjaykköseksi, niin voittajien takamies, 183-senttinen ja 27-vuotias Petri Virtanen ylitti kaikkina aikoina 4000 tehdyn runosarjapisteen rajan heitettyään ottelussa 18 pistettä.
Tarkalleen Virtasella on koossa nyt pisteitä 4003 ja hän on tehnyt ne 16,9 pisteen ottelukeskiarvolla. Virtanen aloitti pääsarjapelinsä kasvattajaseurassaan Säynätsalon Riennossa syyskuussa 2000 ottelussa Korihaita vastaan.
Hänellä on menossa Suomessa nyt seitsemäs pääsarjakausi ja yhden ottelun piste-ennätys on 42. Virtanen on valittu liigan parhaaksi pelaajaksi kahtena vuotena, 2003 ja -06. Lisäksi hän on pelannut Viron ja Ruotsin mestaruussarjoissa.
Miesten maaotteluja Virtasella on 72 ja niissä on heittänyt 684 pistettä. Nuorten maaotteluja hän pelannut 13.
Lappeenrannan ottelussa täyttyi toinenkin tasaluku. Namika Lahden 31-vuotias ja 190-senttinen Teemu Laine pelasi 300. runkosarjaottelunsa pääsarjassa. Laineella on menossa 11:s kausi ja ensimmäinen peli ylimmällä sarjatasolla oli marraskuussa 1995 Kouvot-Lahti.
Yhden ottelun piste-ennätys on 31 ja pisteiden yhteismäärä 2824 keskiarvolla 9,4. Kovimmat saavutukset ovat Suomen mestaruus ja cupin voitto vuodelta 2000.
Ammattilaisena Laine on pelannut Saksassa, mutta Suomessa hän on edustanut aina Namika Lahtea. Laineella on tilillään seitsemän miesten ja yhdeksän nuorten maaottelua.
Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.
Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.
Korisliigassa kahdeksannella sijalla oleva Uudenkaupungin Korihait tekee kokoonpanoonsa muutoksia. Joukkueen vahvuuteen liittyvät yhdysvaltalaispelaajat Frank Champion ja Jamir Harris. Alkukauden haiparvea edustaneen Bobby Planutisin sopimus on puolestaan purettu. Lisäksi Aamos Nikulan sopimus on purettu pelaajan omasta pyynnöstä.
Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.
Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.