16.3.2016 Loimaan Bisonsin taival Itä-Euroopan VTB-Liigassa sai jatkoa keskiviikkona vierasottelulla latvialaista VEF Riikaa vastaan. Ottelussa pahimmillaan 20 pistettä kotijoukkuetta perässä ollut Bisons löysi kirivaihteen päätösjaksolla, mutta ei onnistunut aivan kuromaan eroa kiinni, VEF:n karattua lopulta 83-73 (46-33) –kotivoittoon.
Greg Gibsonin suojattien kiri ei aivan riittänyt VTB-Liigan ottelussa VEF Riikaa vastaan. Kuva: Kai Kilappa
Loimaan Bisonsin matka latvialaisen VEF Riikan vieraaksi Itä-Euroopan VTB-Liigassa ei saanut biisonilauman kannalta kenties toivottua lopputulosta, mutta peliesitykseen Bisonsin on syytä olla ainakin jossain määrin tyytyväinen.
Altavastaajana vierasotteluun lähteneet loimaalaiset saivat päätösjaksolla vahvan kirivaihteen päälle, kuroen pahimmillaan 20:ssä pisteessä käyneen eron vain viiteen pisteeseen vajaat kaksi minuuttia ennen päätössummeria. VEF onnistui kotiyleisönsä tukemana kuitenkin pitämään vierailijoiden kirin aisoissa, pitäen hermonsa ottelun loppuhetkillä ja pussittaen vapaaheittoviivalta kamppailun loppulukemiksi 83-73 (46-33).
Bisonsille ottelun lopputulosta merkittävämpi seikka oli kuitenkin useita muutoksia kokeneen ryhmän kyky taistella itsensä takaisin voittotaisteluun isolta takamatkalta. Yhteisiä kilometrejä tämän hetkisellä ryhmällä ei ole kasassa liiemmin, mutta taistelutahtoa ei biisonilaumalta puuttunut keskiviikkonakaan.
Ottelun lopputuloksen kannalta merkittävin ero joukkueiden välille syntyi VEF:n hienosti palloa liikuttavasta hyökkäyksestä ja kotijoukkueen kyvystä löytää saumoja Bisonsin normaalisti varsin tiiviistä puolustuksesta. Tämän seurauksena VEF onnistui pääsemään vapaaheittoviivalle vierailijoita useammin, pussittaen yhden pisteen heitoista lopulta 9 pistettä Bisonsia enemmän. Myös hyökkäyslevypalloissa kotijoukkue oli biisoneita ärhäkämpi, voittaen hyökkäyslevypallojen tilaston numeroin 18-7.
Bisonsin riveistä vakuuttavinta jälkeä keskiviikon kamppailussa teki kuusi kolmosta pussittanut ja yhteensä 27 pistettä heittänyt Ronnie Clark. Clarkin lisäksi 13 pistettä pussittanut P.J. Hill (13/3/3 syöttöä) ja tupla-tuplan kanssa flirttaillut sentteri Joshua Sparks (9/8/3 syöttöä/2 torjuntaa) olivat pirteällä pelipäällä.
VEF:n riveistä neljä pelaajaa ylsi kaksinumeroisille pistelukemille. Bisons-puolustuksen suurimpana riesana toimi joukkueen pistekärki, alle 18 peliminuutissa tupla-tuplan toimittanut sentteri Martins Meiers (21/10).
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Tampereen Pyrintö ja Erik Muhonen ovat tehneet sopimuksen kaudeksi 2025-2026. Sopimus sisältää option kaudesta 2026-2027.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Tampereen Pyrintö ja Topias Jokela ovat solmineet sopimuksen tulevasta kaudesta 2025–2026. Sopimukseen sisältyy myös optio seuraavasta kaudesta.
Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää viidennen tuotantokauden paras jakso.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.