Vuoden valmentaja Poikola jatkaa Pyrinnössä

15.6.2010 Tampereen Pyrintöön Suomen mestaruuteen luotsannut ja Korisliigan vuoden valmentajaksi tänä keväänä valittu Pieti Poikola, 32, jatkaa mestarijoukkueen peräsimessä myös tulevan kauden. Poikolan apuvalmentajina jatkavat Ilpo Rantanen ja Ismo Niemi ja fysiikkavalmentajana Harri Raivio.

Pieti Poikola aloittaa syksyllä kolmannen kautensa Tampereen Pyrinnön päävalmentajana.

Poikolan ja Pyrinnön kausi 2009/10 päättyi kultajuhliin Pyynikillä. Kuvat: Tytti Nuoramo ja Kai Kilappa.

Poikola aloittaa kolmannen kautensa Pyrinnön päävalmentajana. Kaudella 2008/09 Poikola johdatti Pyrinnön pronssille ja päättyneellä kaudella irtosi runkosarjan voitto sekä Suomen mestaruus.

Pyrintö on pelannut Poikolan alaisuudessa 109 Korisliigan ottelua, joista joukkue on voittanut peräti 70 voittoprosentin ollessa 64%. Mestaruuteen päättyneellä kaudella 2009/10 Pyrintö voitti pudotuspelit mukaan lukien kauden 43 ottelua ja hävisi vain 14 kertaa.

- Sovimme (toiminnanjohtaja) Jarmo Hakasen kanssa alun perin kolmen vuoden projektista ja tuntui, että viime kaudella homma jäi hieman kesken, vaikka voitimmekin mestaruuden, pohtii Poikola.

- On ilo jatkaa siitä mihin jäätiin, ja hyviä ideoita pelimme kehittämiseksi on todella paljon. Otamme parhaat elementit viime kauden pelistä ja kehitämme peliä niin, että pelaamme tulevalla kaudella vieläkin parempaa koripalloa. Kesän aikana pelaajat hiovat henkilökohtaisia taitojaan ja joukkuekonseptin harjoittelu alkaa elokuun 23. päivä, Poikola kaavailee.

Poikolan apuna jatkava Ilpo Rantanen toimii myös Pyrinnön naisten valtakunnallisen I divisioonajoukkueen valmennuskoordinaattorina. Pyrinnön naisia valmentavat Arto Khvorost ja Kari Kohtala.

- Olen erittäin tyytyväinen siihen, että Poikola, Rantanen, Niemi ja Raivio kaikki jatkavat myös ensi kaudella. Hyvässä ilmapiirissä on hienoa tehdä töitä ja tämä on kaikin puolin mieleinen lopputulos Pyrinnön kannalta, kommentoi Pyrinnön toiminnanjohtaja Jarmo Hakanen.

 
14.4.2025 20:27 Korisliiga

Helsinki Seagulls Korisliiga-finaaliin – Salon Vilpas kaatui suoraan neljässä ottelussa

Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.

12.4.2025 19:41 Korisliiga

Levyjen alla dominoinut Kauhajoki laittoi Katajan selän seinää vasten

Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.

11.4.2025 20:17 Korisliiga

Seagulls vei sarjan katkolle – Vilpas kaatui isolla piste-erolla

Helsinki Seagulls otti Salon Vilppaasta 92–73-kotivoiton ja saa mahdollisuuden ratkaista sarja ensi maanantaina.

9.4.2025 20:30 Korisliiga

Kauhajoki käänsi toisen välieräottelun vierasvoitoksi Katajan vahvasta alusta huolimatta

Kauhajoki vei välieräsarjan Katajaa vastaan tilanteeseen 2–0.

8.4.2025 20:27 Korisliiga

Seagulls toiseen voittoon Vilppaan vahvoista vaiheista huolimatta

Korisliigan välierissä Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Salon Vilpasta vastaan.

7.4.2025 14:55 Korisliiga

Kauhajoen Andre Gustavson Korisliigan maaliskuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.

5.4.2025 20:29 Korisliiga

Seagulls ja Kauhajoki puolustivat kotikenttiään onnistuneesti

Molemmat välieräsarjat avattiin kotijoukkueiden voitoilla. Sekä Seagulls että Kauhajoki siirtyivät ottelusarjoissa 1-0 johtoon.

4.4.2025 13:00 Korisliiga

Välieräennakko: Korisliigan kärkinelikolla toistuvat yhtenevät ongelmat mutta myös tasaväkiset vahvuudet

Korisliiga-välierät pyörähtävät käyntiin lauantaina 5. huhtikuuta. Kahdessa ottelusarjassa toisensa kohtaavat Helsinki Seagulls (sija 1) ja Salon Vilpas (4) sekä Kauhajoki (2) ja Kataja Basket (3).

2.4.2025 20:26 Pääjuttu

Kauden tasaväkisin puolivälieräsarja päätökseen: Salon Vilpas jatkaa välieriin!

Salon Vilpas kaatoi Korihait puolivälierissä otteluvoitoin 3–2 ja kapeilla marginaaleilla.

Näytä lisää vastaavia