11.5.2017 15:00 Kouvoissa kausilla 2006-2008 pelannut takamies Wayne Bernard palaa 10 vuoden tauon jälkeen kouvolalaisseuraan vuoden mittaisella pelaajasopimuksella.
190-senttinen takamies Bernard pelasi Kouvoissa kaudella 2007-2008 hopeaa saavuttaneessa joukkueessa. Puolustuspään spesialistina tunnettu Bernard pelasi Kouvoissa 1,5 kauden aikana yhteensä 58 ottelua 16 pisteen, 3,3 levypallon, 2,5 syötön ja 2,2 riiston keskiarvoilla.
Bernard palaa Kouvolaan Saksasta, missä hän on pelannut yhdeksän kautta. Bernard pelasi Science City Jenan riveissä kolme kautta joista viimeisimmän Saksan pääsarjassa. Saksan ja Suomen lisäksi 35-vuotias Bernard on pelannut ammattilaisena Israelissa, Kreikassa, Ruotsissa sekä Ranskassa.
- Olen viimeksi pukenut kouvopaidan ylleni noin 10 vuotta sitten ja haluankin tervehtiä ilolla joukkueen vanhoja kannattajia sekä samalla kiittää heitä ensimmäisestä visiitistäni. Terveisiä myös joukkueen nuoremmille kannattajille, jotka tulenkin tapaamaan piakkoin ensi kertaa, Bernard viestittää seuran tiedotteessa.
- Mahtavaa saada huippuluokan ammattilainen paluumuuttajana Kouvolaan. Kokenut, fiksu ja urheilullinen Wayne auttaa monella tapaa kentällä, harjoituksissa ja pukuhuoneessa vielä suhteellisen nuorta joukkuettamme. Kyseessä on kaiken kaikkiaan erittäin mieluisa sopimus, Kouvojen varapuheenjohtaja Mikko Sydänmaanlakka iloitsee.
Bernardin ohella Kouvot on solminut sopimukset viime kaudella Divari B:ssä Korikouvojen riveissä pelanneen Valtteri Leinon sekä valmentaja Antti Hurrin kanssa. Leinon sopimus on yksivuotinen ja Hurri jatkaa edustusjoukkueessa ainakin seuraavat kaksi seuraavaa kautta.
Yhdeksännen kautensa Kouvolassa aloittava Leino nakutti päättyneellä kaudella keskimäärin 14 pistettä ja haki 3 levypalloa. 181-senttinen Leino on aikaisemmilla kausilla (2014-2016) pelannut Kouvojen edustusjoukkueessa 14 ottelua sekä voittanut mestaruuden niin Korisliigassa (-16) kuin A-poikien SM-sarjassa (-14). Hurri, 35, aloittaa Kouvojen edustusjoukkueen valmennustiimissä kahdeksannen kautensa.
Kouvoilla on Bernardin ja Leinon lisäksi pelaajasopimukset ensi kaudesta Ville Kauniston, James Sinclairin, Tuomas Hirvosen, Arttu Saarijärven ja Teemu Knihtisen kanssa. Valmennuksesta vastaavat päävalmentaja Jyri Lehtonen ja valmentaja Antti Hurri.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.