7.2.2008 Suomen cupin joulukuussa voittanut, mutta pelaajapulasta kärsivä Lappeenrannan NMKY on solminut kevään mittaisen sopimuksen 35-vuotiaan konkarilaituri Glen Whisbyn kanssa. Whisby saapui Suomeen ja Kauhajoelle pari viikkoa sitten, mutta sopimusta osapuolten välille ei syntynyt.
Lappeenrannan ja Whisbyn sopimukseen liittyy kahden viikon koeaika. Kauhajoella Whisby ei koeaikansa aikana päässyt tositoimiin. LrNMKY:ssä Whisbyn on määrä pukea seuran värit ylleen jo perjantaina, kun lappeenrantalaiset matkustavat KTP Basketin vieraaksi.
203-senttinen Whisby oli syyskaudella useamman kuukauden pelaamatta. Kuntoon päästessään mieheltä on lupa odottaa merkittävää panosta. Whisby on kiertänyt Eurooppaa jo 12 vuoden ajan ja hän on pelannut mm. Espanjassa, Italiassa, Ranskassa, Turkissa ja Venäjällä. Viime kaudella hän edusti Ranskan ykkösliigassa Hyeres-Toulonia kirjauttaen tehoikseen 7,8 pistettä ja 7,1 levypalloa 19,4 peliminuutissa.
Lappeenrantaan Whisbyn toivotaan tuovan erityisesti levypallovoimaa ja syvyyttä.
- Whisby on ennen kaikkea joukkuepelaaja, jonka ei tarvitse huolehtia omista tilastoista seuraavaa sopimusta varten, heittää Lappeenrannan luotsi Mika Turunen seuran nettisivuilla.
Lappeenrannalla on ennestään ulkomaalaisosastolla Adrian Henning ja Ivan Harris. FIBA Eurocupissa joukkuetta edusti virolainen Reinar Hallik, joka jätti seuran europelien päätyttyä.
Kauteen lukumäärällisesti pienellä miehistöllä lähtenyt Lappeenranta joutui viime viikonvaihteessa loukkaantumisten ja sairasteluiden vuoksi kiusalliseen tilanteeseen, kun se sai jalkeille liigapeliin Namika Lahtea vastaan ainoastaan kuusi pelaajaa.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Lahti Basketball.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi valittiin sensaatiomaisen kuukauden pelannut Kataja Basketin De’Vion Harmon.
Tapiolan Honka on porskuttanut Korisliigan kärjessä useina viikkoina, mutta Korihaiden vahva esitys vierasmatkalla päästi Salon Vilppaan ja Kauhajoen voiton verran espoolaisten edelle.
Miesten Korisliigassa voittajiksi kohosivat tänään Kauhajoki ja Salon Vilpas, jotka johtavat runkosarjaa jaetulla kärkipaikalla.
Korisliigan kehittynein pelaaja 2024 Teemu Suokas törmäsi Espanjassa synkkään pukukoppi-ilmapiiriin ja tuli sysätyksi ulos rotaatiosta täysin vailla varoitusta. Nyt pelaaja kertoo oppineensa arvostamaan uudella tavalla voittavassa joukkueessa pelaamista ja luotettavalle työnantajalle työskentelyä.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Helsinki Seagullsin René Rougeaulle yhden ottelun kilpailukiellon.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.