4.11.2014 Tampereen Pyrintö nappasi alkukauden Loimaa Bisonsia edustaneen 198-senttisen Will Harrisin. Viime kaudella Italian kakkossarjassa Pallacanestro Triestiä 14,7 pisteen ja 6,3 levypallon keskiarvoilla edustanut 28-vuotias Harris ehti pelata loimaalaisten paidassa neljä ottelua Korisliigaa keskiarvoilla 9,0 pistettä ja 6,8 levypalloa.

Korisliigan lisäksi Harris pelasi neljässä VTB-liigan ottelussa, jossa syntyivät tilastot 11,8 pistettä ja 5,3 levypalloa. Albanyn yliopistosta valmistuneella laiturilla on taskussaan mm. kaudelta 2011-12 Tanskan liigan pistetilaston kakkostila (24,6).
- Tässä vaiheessa kautta ottaa todella mielellään pelaajan, jonka tuntee. Olimme Will Harrisin perässä jo kesällä, mutta silloin emme pystyneet vastaamaan hänen palkkapyyntöönsä. Selvitin paljon Willin taustoja ja joka paikasta viestit olivat positiivisia. Myös Loimaalla miehen persoonasta ei kuultu pahaa sanottavaa, vaikka hän ei joukkueen palettiin sopinutkaan, Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola aloittaa.
- Pyrinnössä on kaikkein tärkeintä, että pelaaja sopeutuu kovaan työntekemisen kulttuuriin ja on nöyrä joukkuepelaaja. Ilman sitä on mahdotonta rakentaa aggressiivista joukkuepuolustusta, joka on aina ollut menestyksemme perusta.
- Nyt haussa on vielä vahva combo guard. Muutamia nimiä on ehdolla, mutta ei näytä olevan helppo paikka täyttää sekään. Ehkäpä olen asettanut riman liian korkealle.
Pyrintö kohtaa seuraavassa kotiottelussaan Baltian liigan lisäksi VTB-liigaa pelaavan Kalev/Cramon, joka on kaatanut VTB-liigassa mm. Eurocupia pelaavan Krasny Oktyabrin sekä vuoden 2013 EuroChallenge-mestarin Krasnie Krilyan.
Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.