Zeno johdatti Bisonsin avausvoittoon Karhusta, KTP haki historiallisen vierasvoiton Joensuussa

25.4.2013 Bisonsin Martin Zeno latoi täpötäyden Loimaan Liikuntahallin kotiyleisön riemuksi 41 pistettä ja johdatti hallitsevan mestarin 97–85 (45–34)-avausvoittoon ensimmäisessä välieräottelussa Kauhajoen Karhua vastaan. Joensuun Mehtimäellä KTP otti vauhdin pois kotijoukkue Katajan pelistä ja haki kaikkien aikojen sadannen pudotuspelivoittonsa pistein 67–81 (29–39).

Bisons karautti Martin Zenon koreilla karkuun Karhulta.

KTP:n Devonne Giles oli kentän hahmo Joensuun Mehtimäellä. Kuvat: Eveliina Toivola & Matti O. Koskinen.

Bisons otti luulot pois seurahistoriansa ensimmäisiä SM-välieriä pelaavalta Kauhajoen Karhulta jo ensimmäisellä kymmenminuuttisella. Ärhäkästi puolustaneen Bisonsin Martin Zeno avasi pelin kahdeksalla perättäisellä pisteellä ja Ville Mäkäläinen kuittasi jakson loppuun perättäiset onnistuneet kolmoset, kun Bisons siirtyi 24–13-johtoon.

 

Ari Tammivaaran Karhu ei suostunut myymään turkkiaan helpolla, vaan kavensi heti toisen jakson alkajaisiksi 7-0-jaksollaan tilanteeksi 24–20. Karhun minispurtti osoittautui kuitenkin kuin koko otteluksi pienoiskoossa, sillä aina Karhun päästessä iholle vastasi Bisons omalla kiskaisullaan.

 

Karhu nousi kolmannella jaksolla viiden pisteen päähän ja neljännellä jaksolla seitsemän pisteen päähän, mutta lähemmäs pohjanmaalaisten puristus ei riittänyt. Bisonsin puolustus rankaisi Karhua jokaisesta pienimmästäkin epäröinnin merkistä.

 

Toisessa päässä kenttää hallitsevan mestarin luottolaituri Martin Zeno oli täysin pitelemätön: vasenkätinen amerikkalainen luisteli paraatipaikoiltaan puolustajiensa ohi kerta toisensa jälkeen. Zeno runnoi hurjat 41 pistettä (kakkoset 17/21, vapaaheitot 7/7), napsi seitsemän levypalloa ja jakoi viisi koriin johtanutta syöttöä. Lisäksi Zeno sai Karhun vikkelän Giordan Watsonin (11/5/3 syöttöä) kuriin.

 

– Martin oli aivan omalla tasollaan. Meidän oli vain pidettävä huolta siitä, että hän saa tarpeeksi palloa. Tänään hän oli ratkaisijamme, ja kun sarja etenee, yhä useammat pelaajat nousevat esiin, Bisonsin päävalmentaja Greg Gibson mietti.

 

– Meillä oli enemmän energiaa kuin Karhulla. Sitä etua meillä ei ollut puolellamme edellisellä tapaamisellamme. Olimme alusta asti aggressiivisia ja pidimme huolta pallosta, arvioi Gibson voiton syitä.

 

Zenon lisäksi Bisonsilta valokeilaan pääsivät Matti Nuutinen (20/7), Jeb Ivey (13/3/3 syöttöä) sekä Karhun Tremaine Fordin ollessa sivussa levypallopeliä yksinvaltiaana hallinnut Ryan McDade (3/17/3 syöttöä).

 

Jeb Ivey onnistui torstainakin kolmen pisteen kaaren takaa ja on nyt heittänyt vähintään yhden kolmosen peräti 150 perättäisessä ottelussa. Iveyn ennätysputki alkoi 24. syyskuuta 2010. Iveyn ylivoimaisuudesta kertoo se, että edellisen mestarin Tim Kisnerin putki jäi 81 ottelun mittaiseksi.

 

Karhusta J’Nathan Bullock (25/4) pommitti komeimmat hyökkäystehot. Ilkka Vuori (14/1) ja Henri Hirvikoski (12/1) täydensivät suomalaisjaostosta.

 

KTP:lle juhlavoitto komeaan tapaan

 

Joensuussa nähtiin välierien avauskierroksen yllätys, kun ilman Jukka Matista pelannut KTP pimensi kotijoukkue Katajan täysin ja haki yllätysvoiton selkein pistein 67–81 (29–39).

 

KTP saneli ottelun tahdin jo ensi minuuteilta. Kotkalaiset saivat Johnell Smithiä sumputtamalla Katajan pelinjohdon täysin kuriin, eikä myöskään Jonte Flowers päässyt juhlimaan paraatiajoillaan. Kun Smith ja Flowers olivat kurissa, oli Katajalla vaikeuksia löytää edes kohtuullisia heittopaikkoja ottelun avauspuoliskolla.

 

Smith pääsi lieastaan kolmannella jaksolla ja johdatti Katajan parhaimmillaan pisteen johtoon jakson lopulla. Kataja johti neljännen jakson alussa pistein 57–56, mutta Timo Heinonen ja Devonne Gilesin korien myötä KTP vei viisiminuuttisen 18-5 ja ratkaisi vierasvoiton.

 

– Kolmannen jakson vaikeuksia lukuun ottamatta pelimme sujui hyvin. Johnell Smith toi Katajan peliin mukaan, mutta onneksi saimme tappiotilanteessa uuden kirin, myhäili KTP:n päävalmentaja Sami Toiviainen.

 

Kentän voimahahmo oli korien alla juhlinut Devonne Giles (23/20/3 syöttöä), jota tahditti KTP:n karkumatkalla kunnostautunut Timo Heinonen (18/5). Matisen ollessa sivussa Toiviainen jakoi minuutteja mm. Otto Kilpeläiselle (0/0) ja Joonas Lehtorannalle (3/0), jotka täyttivät roolinsa erinomaisesti.

 

Ilman Vesa Mäkäläistä pelanneesta Katajasta Johnell Smith (11/2/6 syöttöä) ja Jonte Flowers (13/7/3 syöttöä/3 riistoa/2 blokkia) upottivat korkeimmat pisteet, mutta jäivät kauaksi tasostaan.

 

Torstain voitto oli kotkalaisittain historiallinen, sillä KTP siirtyi voitollaan uusille sataluvuille pudotuspelihistoriassaan. KTP on sadalla pudotuspelivoitollaan Suomen miesten pääsarjahistorian kaikkien aikojen toiseksi voittoisin joukkue. Enemmän pudotuspelivoittoja on hakenut vain ToPo (122).

 

(Basket.fi-STT)

Lisätietoja: Korisliiga
 
21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

14.10.2025 16:56 Korisliiga

Henri Kantonen vahvistaa Kataja Basketia

Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.

11.10.2025 21:06 Korisliiga

Kauhajoki roimaan voittoon Hongasta – Korihait jatkaa tappiotonta suoraansa

Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.

10.10.2025 20:40 Korisliiga

Seagulls, KTP ja Lahti kaikki vähintään 20 pisteen voittoihin – Vilpas jatkaa edelleen puhtaalla pelillä

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

Näytä lisää vastaavia