Ali Ahola jatkoi ja korotti kovaa pelivirettään Lahden lähes 50 pisteen voitossa – koronaongelmat eivät pysäyttäneet kahdeksan pelaajan Kauhajokea

19.1.2022 20:25 Lahti Basketball otti voittonsa melkein 50 pisteellä, BC Nokia melkein 40:llä, ja Kauhajoenkin marginaali näytti melkein 30:n edestä plussaa. Illan tiukemmista otteluista voiton kaivoivat Seagulls ja Pyrintö.

Ali Ahola jatkoi Suomen Cupissa väläyttelemiään vahvoja otteita. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga

Miesten Korisliiga jatkui tänään viiden ottelun illan muodossa. Kaikkein hurjinta kaipuuta kentälle vaikutti osoittavan Lahti Basketball, sillä joukkue ryskytti kotiottelussaan tauluun loppulukemat 114–67. Vierasjoukkueen roolia pelissä toimitti Korihait.

Lahden säkenöivimpinä tähtinä voitossa nähtiin amerikkalaisveteraani Antonio Ballard sekä suomalaistakamies Aleksanteri "Ali" Ahola. Ballard keräsi tilastoihinsa 28 pistettä ja kymmenen levypalloa. Ahola puolestaan merkkautti 24 pistettä, neljä levypalloa ja seitsemän koriin johtavaa syöttöä.

Huono ilta ei ollut myöskään kolmospyssy Eemi Luukkosella. 19-vuotias paikallissankari säkitti 13 pistettä ja jakoi neljä syöttöä.

– Ensimmäinen jakso oli tasainen, mutta sen jälkeen puhuimme palloskriineistä ja paransimme työtämme niiden kanssa. Toiselta jaksolta lähtien panostimme enemmän puolustukseen ja saimme stoppeja. Tekee todella hyvää saada vihdoinkin tappioputki katki, sillä nämä viimeiset viisi ottelua ovat erittäin tärkeitä ylempään jatkosarjaan pääsyn kannalta, kertoi Luukkonen Ruudun haastattelussa.

Korihaiden suurimmat pisteonnistumiset, 18 per pelaaja, tulivat Mitchell Smithiltä ja Trey Zeigleriltä.

Ottelutilastot

Isoja marginaaleja nähtiin myös Nokialla ja Joensuussa

Myös BC Nokia puolusti kotikenttäänsä niin ansiokkaasti, että voittomarginaali kasvoi useisiin kymmeniin. Nokialaiset taivuttivat Bisons Loimaan luvuin 101–62.

Voittajajoukkueen Steven Haney nakutteli tauluun ottelun isoimman pistesaldon, 22, mutta joukkuetoveri Antero Lehto työskenteli ansiokkaasti tutkaparina. Konkaripelinjohtaja Lehto jakoi viisi syöttöä ja maustoi soppaa vielä 17 pisteellä.

Bisonsin puolella tuotteliainta otteluiltaa vietti Thomas Vehmanen, joka teki 16 pistettä ja syötti merkinnän arvoisesti kuusi kertaa.

Ottelutilastot

Kataja Basket koki kotikentällään Joensuussa niin ikään ison piste-eron pelin päätteeksi, mutta kotijoukkueen kannalta valitettavasti isommat pisteet olivat vieraiden sarakkeessa. Kataja taipui Korisliigan kärkisijaa pitävälle Kauhajoelle 78–106, vaikka nämä joutuivat otteluun vain kahdeksan pelaajan rotaatiolla kärsittyään koronaan liittyvistä ongelmista juuri Suomen Cupin aattona.

Kauhajoella nähtiin kotimaisten pelaajien onnistumisia erittäin laajalta rintamalta, sillä isoja lukuja esittelivät niin Henri Kantonen kuin Eero Innamaa ja Miika Marttinenkin. Kantonen keräsi 16 pistettä ja yhdeksän syöttöä, Innamaa lisäsi 22 pistettä ja kuusi levypalloa, ja Marttinen tykitti tauluun ottelun kuningaslukeman 24 pistettä.

– Pelasimme hyvällä itseluottamuksella jokainen. Joukkueena hyvin pelaamisesta kertoo erityisesti tilastokortissa näkyvät 30 syöttöä, totesi Marttinen.

Katajan isoimmat pistesaldot, 21 kummallakin, nähtiin Jamar Wilsonilta ja Nicholas Griffiniltä.

Ottelutilastot

Helsingissä ja Tampereella tiukempaa touhua

Helsinki Seagulls ja Salon Vilpas kohtasivat toisensa heti Suomen Cup -finaalin uusintaottelussa. Kotijoukkueena pelannut Seagulls toisti saavutuksensa ja kaatoi Vilppaan luvuin 85–79.

Joukkuevoiton lisäksi pitkään poissa kentiltä ollut Seagullsin pelinjohtaja Lassi Nikkarinen jatkoi erinomaisia pelaajakohtaisia otteitaan. Nikkarinen osui 15 pistettä ja jakoi täydet kymmenen koriin johtavaa syöttöä. Kovimpana koriniskijäpartnerina nähtiin Joseph Lawson III 16:lla.

Vilppaan isoin onnistuja oli Bryan Griffin 18 pisteellä.

Ottelutilastot

Myös lapualaisjoukkue Kobrat on kärsinyt hiljattain hankaluuksista koronan takia. Karanteeneista kärsinyt joukkue ei ehtinyt saada alle kummoistakaan harjoittelua ennen kuin piti jo matkustaa Tampereelle. Ottelu äityi silti tiukaksi, mutta kotijoukkue Pyrintö selvitti pelin lopulta luvuin 100–90.

Voittajien kovin pistenikkari oli 20:n tuloksellaan tarkka-ampuja Osku Heinonen. Myös joukkuetoveri Ike Smith ylsi samaan pistemäärään.

Kobrien puolella Christian Lutete IV saavutti 30 pisteen tuloksen.

Ottelutilastot

 
12.2.2025 21:10 Korisliiga

Vilpas tarrasi kiinni kotietuun – Kobrille jälleen tappio Tuomalan huikeasta suorituksesta huolimatta

Miesten Korisliigassa pelattiin viiden ottelun ilta, jossa pisteitä veivät Salon Vilpas, Korihait, Helsinki Seagulls, KTP-Basket ja BC Nokia.

11.2.2025 13:39 Korisliiga

Jeremiah Wood Korisliigan tammikuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Valinta on Woodille jo kauden toinen.

8.2.2025 22:06 Korisliiga

Kataja katkaisi vihdoin tappioputkensa – Korisliigassa pelattiin kolme ylemmän ja kaksi alemman jatkosarjan ottelua

Miesten Korisliigassa nähtiin viiden ottelun ilta, jossa voittajiksi selvisivät Kataja Basket, Helsinki Seagulls, Kauhajoki, KTP-Basket ja BC Nokia.

7.2.2025 18:33 Korisliiga

Kauhajoen ja Bisons Loimaan ylemmän jatkosarjan ottelu vapaasti katsottavissa Jimiltä

Korisliigan lauantaina pelattava huippuottelu Kauhajoen ja Bisons Loimaan välillä on vapaasti katsottavissa Jimiltä alkaen klo 19:00.

7.2.2025 09:00 Korisliiga

Oomi sähköistää Korisliigan katsomot! Oomi Korisliigan yhteistyökumppaniksi

Energiapalveluyhtiö Oomi ja Korisliiga ovat solmineet yhteistyösopimuksen, jonka keskiössä ovat joukkueiden fanit. Yhteistyöllä tarjotaan faneille ainutlaatuisia kokemuksia Korisliiga-paikkakunnilla.

6.2.2025 20:17 Korisliiga

Kobrat kävi millien päässä tappiokierteensä katkaisemisesta, mutta Honka kesti paineen

Alemman jatkosarjan ottelu Tapiolan Hongan ja Kobrien välillä päättyi kotijoukkueen 95–90-voittoon.

5.2.2025 20:20 Korisliiga

Seagulls taivutti Bisonsin Forssassa

Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin yksi ottelu, jonka voiton vei Helsinki Seagulls.

4.2.2025 12:17 Pääjuttu

Eero Saarinen on poissa

Suomalainen koripalloyhteisö sai tiistaiaamuna suru-uutisen. Suomi-koriksen kaikkien aikojen valmentajiin lukeutuva moninkertainen Suomen mestari, maajoukkuevalmentaja ja suomalaisen koripallovalmennuksen kehittäjä Eero Saarinen (1947-2025) on nukkunut pois.

1.2.2025 19:54 Korisliiga

Erik Sajantila upotti Korihait kaaren takaa – Katajasta ei tänään vastusta Kauhajoelle

Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.

31.1.2025 20:25 Korisliiga

Kahdeksanhenkinen Nokia voittoon Kobrista – toiset perättäiset KTP:lle ja Kouvoille

Miesten Korisliigassa pelattiin kolme alemman jatkosarjan ottelua, joissa voittajia olivat BC Nokia, KTP-Basket ja Kouvot.

Näytä lisää vastaavia