18.10.2022 20:59 Miesten Korisliiga-illassa voitot merkittiin Kobrille ja KTP-Basketille.
Chrysostom Chukwuma nakutti oman uransa piste-ennätyksen. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Helsinki Seagulls joutui nöyrtymään omalla kotikentällään Töölössä kärsiessään Kobria vastaan katkeran 77–90-tappion. Kobrilla on nyt viidestä ottelustaan peräti neljä voittoa, kun taas Seagullsilla samasta ottelumäärästä ainoastaan kaksi.
Kobrien vakuuttavin kotimainen esiintyjä oli tänään ehdottomasti Chrysostom Chukwuma, joka merkkautti ottelussa uransa sekä korkeimmat pisteet 21:llä että korkeimman levypallolukeman kuudella. Chukwuma upotti pelissä myös kaikki viisi kaukoheittoyritystään ja riisti kahdesti.
– Voitimme joukkueena. Toisella puoliajalla saimme rauhoitettua omaa peliämme, ja tämä toi meille voiton tänään, vaikka hävisimmekin levypallokamppailuissa, pelaaja kommentoi ottelun jälkeen.
Seagullsin paras pistemies ottelussa puolestaan oli Zane Waterman, jonka tilastoihin merkittiin 20 pistettä.
– Puolustuksellisesti olimme tänään huonoja. Vastustaja naulasi vapaista paikoista kovia heittoja sisään ja siitä kaikki kunnia heille. Hyökkäyspäässä tänään ei kulkenut ja kaikin puolin tahmea esitys, Waterman totesi.
KTP-Basket esitti jälleen kotikentällään vakuuttavia otteita, kun kotkalaisjoukkue kaatoi hyvässä vireessä olleen BC Nokian 92–74.
KTP:n kovimmat pistenikkarit ottelussa olivat Vili Nyman 19 pisteellä ja kahdeksalla levypallolla sekä Roydell Brown 31 pisteellä.
– Valmentaja painottaa meille joka päivä, että on uskottava itsensä ja annettava kaikkensa. Vaikka meiltä tänään puuttui avainpelaajia, painotimme intensiteetin ylläpitoa ja onnistuimmekin siinä. Olemme nuori joukkue, joten meille sattuu erehdyksiä, mutta kyllä peli vielä tästä kehittyy, Brown kommentoi.
Nokian puolella pisteidenteosta isoin pala lepäsi Johnathan Stoven, 21 pistettä, ja Alan Herndonin, 20 pistettä, käsissä. Herndon keräsi lisäksi kymmenen levypalloa. Joukkueen kapteeni Antero Lehto lisäsi tilastoihin yhdeksän pistettä ja kolme koriin johtavaa syöttöä.
– Korttitalomme on tällä hetkellä herkässä. Pieni osuma kaataa sen. Kyllä me teemme hyvääkin toteutusta, mutta jos siitä lipsutaan, pääsee vastustaja aina rankaisemaan. Alkukausi on mennyt hyvin, ja ehkä se on antanut hieman väärän kuvan, totesi Lehto.
KTP:llä on viidestä ensimmäisestä ottelustaan neljä voittoa. Nokialla samasta määrästä kolme voittoa.
Korisliigan lauantaina pelattava huippuottelu Kauhajoen ja Bisons Loimaan välillä on vapaasti katsottavissa Jimiltä alkaen klo 19:00.
Energiapalveluyhtiö Oomi ja Korisliiga ovat solmineet yhteistyösopimuksen, jonka keskiössä ovat joukkueiden fanit. Yhteistyöllä tarjotaan faneille ainutlaatuisia kokemuksia Korisliiga-paikkakunnilla.
Alemman jatkosarjan ottelu Tapiolan Hongan ja Kobrien välillä päättyi kotijoukkueen 95–90-voittoon.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin yksi ottelu, jonka voiton vei Helsinki Seagulls.
Suomalainen koripalloyhteisö sai tiistaiaamuna suru-uutisen. Suomi-koriksen kaikkien aikojen valmentajiin lukeutuva moninkertainen Suomen mestari, maajoukkuevalmentaja ja suomalaisen koripallovalmennuksen kehittäjä Eero Saarinen (1947-2025) on nukkunut pois.
Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.
Miesten Korisliigassa pelattiin kolme alemman jatkosarjan ottelua, joissa voittajia olivat BC Nokia, KTP-Basket ja Kouvot.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Bisons Loimaa ja Korihait saalistivat kumpikin vieraspisteet.
Miesten Korisliigassa jatkosarjat ovat jo täydessä tuoksinassa, kun ylälohkossa pelattiin yksi ja alalohkossa kolme ottelua. Niistä voittoja juhlivat KTP-Basket, Tapiolan Honka, Kouvot ja Helsinki Seagulls.
Lauantain Korisliiga-ilta ei jättänyt ketään kylmäksi. Korihait ja Kauhajoki tarvitsivat paremmuuden selvittämiseen kaksi jatkoaikaa. Salon Vilpas puolestaan nousi hurmiollisen viimeisen kympin myötä voittoon Kataja Basketista.