Koripalloliitto myönsi sarjalisenssejä tiukennetun käsittelyn jälkeen

13.6.2013 Suomen Koripalloliitto tiukensi ja laajensi sarjalisenssikäsittelyään myöntäessään sarjapaikkoja pelikaudelle 2013-14. Torstai-iltana Helsingissä kokoontunut liittohallitus myönsi käsittelyn päätteeksi sarjalisenssit 12 seuralle Korisliigaan, kymmenelle seuralle naisten Korisliigaan, 15 seuralle miesten I divisioonaan ja kymmenelle seuralle naisten I divisioonaan. Yhden sarjalisenssin liittohallitus jätti miesten Divisioona A:han ehdolliseksi vaatien lisäselvityksiä.

Miesten ja naisten Korisliigassa ja I divisioonassa kaudella 2013-14 pelaavat seurat kävivät läpi tiukennetun sarjalisenssi-käsittelyn.

Kauden 2013-14 sarjapaikkoja hakiessaan seurojen tuli lisenssihakemuksen ja sarjasitoumuksen ohella suorittaa kaikki velvoitteensa viime kauden joukkueen jäsenille, toimihenkilöille, agenteille, liiton muille jäsenseuroille, Suomen Koripalloliitolle, kansainväliselle koripalloliitolle, verottajalle sekä vakuutusyhtiölle liittyen lakisääteiseen urheilijaturvaan. Lisäksi Koripalloliitto vaati seuroilta viimeksi vahvistetun tilinpäätöksen lisäksi välitilinpäätöksen päättyneeltä pelikaudelta sekä tilintarkastajien varmennukset velvoitteiden suorittamisesta.

- Aiemmin on hyväksytty osapuolten hyväksymiä maksusuunnitelmia, mutta tänä vuonna tiukennetussa käsittelyssä velvoitteet piti olla suoritettuina. Joudumme joitain myöhästymis- ja rikesakkoja lähettämään, mutta olemme ylpeitä siitä, että sarjapaikat saaneilla seuroilla vaaditut velvoitteet on suoritettu, kertoi Koripalloliiton toiminnanjohtaja Vesa Walldén.

Samalla kun Koripalloliitto tiukensi sarjalisenssin saamisehtojaan, laajennettiin tiukennettu käsittely Korisliigasta myös naisten Korisliigan sekä miesten ja naisten I divisiooniin.

Korisliiga-seurojen tuloskunto nousussa 

Sarjalisenssi-käsittelyllään Koripalloliitto haluaa varmistaa, että pääsarjoissa pelataan ns. puhtain paperein.

Korisliigan kohdalla lisenssikäytäntö on ollut voimassa jo useamman vuoden ajan.

- Järjestelmä on osoittautunut hyväksi ohjausmekanismiksi. Liigaseurojen yhteenlaskettu tulos viime tilikaudelta on yli 300 000 euroa positiivinen. Toki parannettavaa löytyy aina, mutta suunta on oikea, vakuuttaa Walldén.

- Tiedämme vaativamme seuroilta paljon, mutta olemme myös vakuuttuneita, että sarjalisenssi-käytäntö palvelee pitkällä aikavälillä kaikkia osapuolia – seurat mukaan lukien.

Liittohallitus myönsi Korisliigaan oikeuttavan A-lisenssin kaikille urheilullisesti paikkansa lunastaneelle 12 seuralle. Korisliigassa pelaavat kaudella 2013-14 seuraavat seurat (aakkosjärjestyksessä): Joensuun Kataja, Kauhajoen Karhu, kouvolalainen Kouvot, kotkalainen KTP-Basket, Lappeenrannan NMKY, Lapuan Korikobrat, Lahden NMKY (Namika Lahti), Loimaan Korikonkarit (Nilan Bisons), Salon Vilpas, Tampereen Pyrintö, espoolainen Tapiolan Honka ja UU-Korihait Uudestakaupungista.

BC Nokialle paikka naisten Korisliigaan 

Naisten Korisliiga –nimellä jatkossa pelattavaan naisten mestaruussarjaan oikeuttavat B-lisenssit myönnettiin kymmenelle seuralle.

Sarjaan noussut, Helsingin NMKY:n sarjapaikalla pelannut, divisioonavoittaja Helmi Capitals ei ottanut liigapaikkaa vastaan. Liittohallitus myönsi paikan BC Nokialle, joka oli ranking-järjestyksessä seuraavana.

Sarjassa nähdään kaudella 2013-14 BC Nokian lisäksi Catz Lappeenranta, Forssan Alku, jyväskyläläinen HoNsU, Keravan Kori-80, kotkalainen Peli-Karhut, espoolainen Tapiolan Honka, helsinkiläinen ToPo juniorit, Turun Riento koripallo sekä Äänekosken Huima.

JKS nostettiin Divisioona A:han, ToPolta vaaditaan maksusuoritus 

Äänekosken Huiman ja Säynätsalon Riennon luovuttua sarjapaikoistaan miesten Divisioona A:ssa, päätti liittohallitus supistaa Divisioona A:n vuoden etuajassa kahdeksan joukkueen suuruiseksi. Divisioona B:stä yhdelle vapautuneelle paikalle nostettiin Järvenpään Koripalloseura. Rankingissa JKS:n edellä olleet Turun NMKY ja Ura Basket halusivat pitää paikkansa Divisioona B:ssä, eivätkä ottaneet vastaan tarjottua Divisioona A –paikkaa.

Koripalloliiton hallitus myönsi Divisioona A:han tässä vaiheessa kaikkiaan seitsemän lisenssiä.  Lisenssinsä lunastivat JKS:n ohella BC Nokia, Forssan Koripojat, Keravan Kori-80, Oulun NMKY, Porvoon Tarmo ja Tampereen Pyrintö (II joukkue).

Helsinkiläisen ToPo Junioreiden lisenssi jäi ehdolliseksi. Liittohallitus vaatii seuran sopimusyhteisöltä ToPo Helsinki Oy:ltä yhtä puuttuvaa maksusuoritusta ennen lisenssin vahvistamista.

- Korostamme, että ToPo Junioreiden osalta kaikki vaaditut asiat ovat kunnossa liittyen naisten Korisliigaan, naisten I divisioonaan ja miesten Divisioona B:hen. Emme olisi halunneet jättää mitään ilmaan leijumaan, mutta tiukennetut lisenssiehdot eivät täyttyneet ToPon Divisioona A –paikan suhteen. Huomioiden seuran viimeaikaiset toimenpiteet, olemme optimistia ja uskomme seuran selviytyvän nopeasti vaaditusta maksusuorituksesta, Walldén kommentoi.

Koripalloliitto edellyttää ToPo Helsinki Oy:n hoitavan maksusuorituksensa 19.6. klo 15 mennessä. Liitto ei kommentoi aihetta tarkemmin, vaan tiedottaa lopputuleman viimeistään em. aikarajan umpeuduttua.

PuHu Junioreille paikka Divisioona B:hen 

Järvenpään Koripalloseuran noustua Divisioona A:han täydensi liittohallitus Divisioona B:n divisioonakarsinnoissa toiseksi sijoittuneella vantaalaisseura PuHu Junioreilla.

PuHu Junioreiden lisäksi Divisioona B:ssä pelaavat kaudella 2013-14 BC Jyväskylä, Espoo Basket Team, ToPo juniorit, KaU Koris Karkkilasta, Turun NMKY, kaarinalainen Ura Basket sekä Vaasan Salama.

Naisten I divisioonaan oikeuttavan C-lisenssin liittohallitus myönsi kymmenelle urheilullisin perustein selviytyneelle seuralle. Sarjassa pelaavat tulevalla kaudella Espoo Basket Team, Helsingin NMKY, Hyvinkään Ponteva, Joensuun Kataja, helsinkiläinen Karhun Pojat, PuHu Juniorit Vantaalta, Tampereen Pyrintö, espoolainen Tapiolan Honka (II joukkue), ToPo Juniorit Helsingistä (II joukkue) sekä Vimpelin Veto.

Korisliiga-seurat 2013-14 

 • Joensuun Kataja
 • Kauhajoen Karhu
 • Kouvot (Kouvola)
 • KTP-Basket (Kotka)
 • Lappeenrannan NMKY
 • Lapuan Korikobrat
 • Lahden NMKY
 • Loimaan Korikonkarit
 • Salon Vilpas
 • Tampereen Pyrintö
 • Tapiolan Honka (Espoo)
 • UU-Korihait (Uusikaupunki)

Naisten Korisliiga -seurat 2013-14  

 • BC Nokia
 • Catz Lappeenranta
 • Forssan Alku
 • HoNsU (Jyväskylä)
 • Keravan Kori-80
 • Peli-Karhut (Kotka)
 • Tapiolan Honka (Espoo)
 • ToPo Juniorit (Helsinki)
 • Turun Riento koripallo
 • Äänekosken Huima

Miesten Divisioona A:n seurat 2013-14

 • BC Nokia
 • Forssan Koripojat
 • Järvenpään Koripalloseura
 • Keravan Kori-80
 • Oulun NMKY
 • Porvoon Tarmo
 • Tampereen Pyrintö

ToPo Junioreiden (Helsinki) sarjapaikka jätettiin ehdolliseksi odottamaan puuttuvaa maksusuoritusta.

Miesten Divisioona B:n seurat 2013-14 

 • BC Jyväskylä
 • Espoo Basket Team
 • ToPo Juniorit (Helsinki)
 • KaU Koris (Karkkila)
 • PuHu Juniorit (Vantaa)
 • Turun NMKY
 • Ura Basket (Kaarina)
 • Vaasan Salama

Naisten I divisioonaseurat 2013-14  

 • Espoo Basket Team
 • Helsingin NMKY
 • Hyvinkään Ponteva
 • Joensuun Kataja
 • Karhun Pojat (Helsinki)
 • PuHu Juniorit (Vantaa)
 • Tampereen Pyrintö
 • Tapiolan Honka (Espoo)
 • ToPo Juniorit (Helsinki)
 • Vimpelin Veto

Henkilöt

 

Korisliiga-joukkueille myönnettiin sarjalisenssit

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt sarjapaikat pelikaudelle 2017-18. Korisliigaan myönnettiin 11, miesten Divisioona A:han 12, Divisioona B:hen 12 sarjalisenssiä sekä Naisten Korisliigaan sekä naisten I divisioonaan kymmenen sarjalisenssiä kumpaankin. Kaikkiaan aikuisten valtakunnallisia koripallosarjoja pelataan 27 eri kaupungissa ympäri Suomen.

Suomen Koripalloliitto ottaa käyttöön home grown -säännön

Lauantaina Kisakalliossa kokoontunut liittovaltuusto hyväksyi kilpailu- ja kurinpitosäännöt kaudelle 2017-18. Yksi merkittävimmistä muutoksista on ns. home grown -säännöstön käyttöönotto, jolla pyritään tukemaan pitkäjänteistä pelaajien kehitystä.

Kymmenelle joukkueelle liigalisenssit miesten ja naisten Korisliigoihin

Suomen Koripalloliiton liittohallitus on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikkoja pelikaudelle 2016/17. Liittohallituksen päätöksien ja sarjalisenssiyksikön esitysten mukaisesti Korisliiga ja Naisten Korisliiga pelataan ensi kaudella kymmenen joukkueen sarjoina. Samalla vahvistettiin Korisliigojen pelitavat kaudella 2016/17.

15.6.2015 Pohjoinen alue

Koripalloliitto myönsi sarjalisenssit pääsarjoihin, vahvisti pelitavat

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt sarjapaikkoja pelikaudelle 2015-16. Maanantai-iltana Helsingissä kokoontunut liittohallitus sekä Koripalloliiton sarjalisenssiyksikkö myönsivät kymmenen sarjalisenssiä Korisliigaan, kahdeksan miesten Divisioona A:han, peräti 14 Divisioona B:hen ja yhdeksän sarjalisenssiä Naisten Korisliigaan sekä kymmenen naisten I divisioonaan. Samalla liittohallitus vahvisti pelikauden 2015-16 sarjaformaatit.

9.5.2015 Pohjoinen alue

Koripalloliiton kilpailusääntöihin merkittäviä muutoksia

Lauantaina Suomen Koripalloliiton valmennuskeskuksessa Kisakalliossa kokoontunut liittovaltuusto hyväksyi kilpailu- ja kurinpitosäännöt pelikaudelle 2015-16. Sääntöihin tuli merkittäviä muutoksia, jotka koskivat viime aikoina koripallopiirejä puhuttaneita kilpailusääntöjen rangaistuspykäliä koskien edustuskelvottoman pelaajan peluuttamista sekä pelaamisoikeuden laajentamista rinnakkaislisenssillä.

Koripallon pääsarjojen pelitavat päätetty vuoteen 2018 saakka – kansainvälistyminen ja pelaajakehitys keskiössä

Suomen Koripalloliiton hallitus on kokouksessaan päättänyt aikuisten pääsarjojen pelitavat seuraavalle kolmelle pelikaudelle. Samalla liittohallitus aikaisti mm. Korisliigaan suunnitteilla olevia muutoksia. Korisliiga täydennetään 12-joukkueiseksi jo pelikaudelle 2015-16 ja runkosarjaotteluiden määrä pudotetaan 34:een. Päätöksillä halutaan tukea kansainvälisiin sarjoihin osallistuvia joukkueita sekä pelaajakehitystä korjaamalla harjoittelun ja pelaamisen suhdetta.

20.6.2012 Pohjoinen alue

Tom Westerholmista Koripalloliiton kilpailutoiminnan johtaja

Pitkän, 17 vuotta kestäneen päivätyön Uudenkaupungin Korihaissa tehnyt Tom Westerholm on valittu Suomen Koripalloliiton kilpailutoiminnan johtajaksi. Westerholm, 39, aloittaa uudessa tehtävässään 1.9.2012.

5.5.2012 Pohjoinen alue

Koripalloon valmentajien sarjakohtaiset koulutustasovaatimukset

Suomen Koripalloliitto ottaa valtakunnallisissa sarjoissaan käyttöön valmentajien sarjakohtaiset koulutustasovaatimukset. Päätöksen myötä valmentajalta edellytetään kullakin sarjatasolla tietyn koulutustason suorittamista, jonka lisäksi saavutettua koulutustasoa pidetään täydennyskoulutuksella. Vaatimustason nosto koskee niin aikuisten kuin nuortenkin sarjoja.

8.2.2010 Pohjoinen alue

Kenttäviivat uusiksi 1.7.2010 alkaen

Kansainvälinen koripalloliitto, FIBA, on muuttanut koripallokenttää koskevia sääntöjään. Sääntöuudistuksen myötä useampi kentällä olevien rajamerkintöjen paikka muuttuu. Suomessa uudet kentän viivoja koskevat säännöt tulevat voimaan 1.7.2010 alkaen.

30.9.2006 Pohjoinen alue

Koripalloliiton uusi tilastopalvelu julkaistu

Suomen Koripalloliitto on avannut uuden tilastopalvelunsa. Pelikaudella 2006-07 tilastopalvelu kattaa miesten ja naisten kaksi ylimmäistä sarjatasoa eli mestaruussarjat ja I divisioonat. Laajan tilastovalikoiman lisäksi palvelu tarjoaa live-seurannan Korisliigan ja naisten SM-sarjan otteluista.

Miesten I divisioonan ulkomaalaiskiintiötä muutettiin

Koripallokauden 2005-06 ulkomaalaiskiintiöt eri sarjatasoilla olivat Suomen Koripalloliiton liittohallituksen esityslistalla perjantaina (13.5.). Hallitus päätti säilyttää ulkomaalaiskiintiöt ennallaan Sparliigassa, naisten SM-sarjassa sekä naisten I divisioonassa. Sen sijaan miesten I divisioonan kiintiöön tuli muutos, kun sarjassa sallitaan tulevalla kaudella kaksi EU- ja ETA-alueen ulkopuolista vahvistusta.

Miesten ja naisten SM-sarjoihin uudet vahvistuskiintiöt

Koripalloliiton liittohallitus on Helsingissä pitämässään kokouksessa päättänyt miesten ja naisten SM-sarjojen uusista ulkomaalaiskiintiöistä. Miesten SM-Koriksessa sallitaan pelikaudella 2004-05 kaksi ja naisten SM-sarjassa yksi EU- ja ETA-alueiden ulkopuolinen vahvistus. Samat säädökset koskevat myös Suomen Cup –kilpailuita.

26.6.2003 Pohjoinen alue

Sääntömuutokset voimaan Suomessa 1.8.2003 alkaen

Kansainvälinen koripalloliitto FIBA on muuttanut koripallon pelisääntöjä, jotka Suomen Koripalloliiton liittohallitus on päättänyt ottaa käyttöön 1.8.2003 alkaen. Keskeisimmät sääntömuutokset koskevat 24 sekunnin sääntöä, aikalisiä ja ylösheittoja.

11.12.2023 12:00 Korisliiga

Seagulls ja Lahti Basketball käynnistävät hurjan korisviikon – pääsarjoissa 34 ottelun viikko

Alkanut viikko tarjoaa korisfaneille hienon kattauksen, kun korisliigoissa ja divisioonissa pelataan yhteensä 34 ottelua. Viikon aikana pelataan vähintään yksi ottelu joka päivä Ruudussa tai Koristv:ssä.

20.6.2023 19:30 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2023–24 myönnetty: 64 joukkuetta yhteensä viidessä pääsarjassa

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2023–24. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Kaikkiaan viidessä pääsarjassa nähdään tulevalla kaudella 64 joukkuetta.

22.6.2022 20:30 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2022–23 myönnetty: 64 joukkuetta yhteensä viidessä pääsarjassa

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2022–23. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Kaikkiaan viidessä pääsarjassa nähdään ennätykselliset 64 joukkuetta.

19.11.2021 11:00 Koripalloliitto tiedottaa

Toimintaohjeet Koripalloliiton ottelutapahtumiin yleisörajoitusten aikana - suositus koronapassin käyttöön rajoitusten alaisissa tapahtumissa

Aluehallintovirastot ovat tehneet tai ovat tekemässä päätöksiä koskien yleisötilaisuuksien ja yleisten kokousten järjestämistä koronapandemian aikana. Tilaisuuden järjestäjä voi ottaa käyttöön koronapassin, jolloin aluehallintoviraston määräämiä rajoituksia ei tarvitse noudattaa.

17.6.2021 20:00 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2021–22 myönnetty – mukana ennätysmäärä joukkueita

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2021–22. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Suurin muutos nähdään miesten I divisioona B:ssä sekä naisten I divisioonassa, joiden joukkuemäärät kasvavat.

25.5.2021 10:00 Korisliiga

Aalto, Luukkonen ja Salonen divisioonien parhaat pelaajat, Vilppaan Vihiniemi Vuoden seurajohtaja

Mikael Aalto valittiin I divisioona A:n parhaaksi pelaajaksi, I divisioona B:n paras oli Eemi Luukkonen. Naisten I divisioonan Vuoden pelaajaksi valittiin Sanni Salonen. Mestaruutta juhlineen Salon Vilppaan toiminnanjohtaja Marko Vihiniemi palkittiin Vuoden seurajohtajana. 

15.1.2021 17:00 Korisliiga

Sarjamääräyksiin muutoksia: Koripallon pääsarjoista ei putoa yksikään joukkue kauden 2020–21 päätteeksi

Suomen Koripalloliiton liittohallitus on hyväksynyt aikuisten pääsarjaryhmän esitykset naisten Korisliigan, miesten I divisioona A ja B:n sekä naisten I divisioonan seurakokousten muutosehdotukset liittyen sarjasta putoamiseen.

Näytä lisää vastaavia