22.4.2024 12:39 Pyrintö on solminut uuden 1+1 muotoisen pelaajasopimuksen 26-vuotiaan Riku Laineen kanssa. Kahdeksan kautta Korisliigaa pelannut Laine tunnetaan kovana työntekijänä, joka on valmis taistelemaan joukkueensa eteen viimeiseen saakka.
Kuva: Ville Vuorinen
Isona laitahyökkääjänä pelaava Laine on erinomainen levypallopelaaja ja puolustaja, jolta löytyy myös heittouhka kaaren takaa. Rikun mukana joukkueeseen tulee jälleen lisää kovaa työmoraalia ja taisteluhenkeä.
- Tosi iloiset tunnelmat uudesta sopimuksesta! Pyrintö oli jo aikaisin keväällä yhteydessä ja heti ensimmäisistä puheluista Teron ja Elisan kanssa jäi se tunne, että Pyrintö selvästi haluaa minut Tampereelle ja saivat vakuuttuneeksi siitä, että siirtyminen Tampereelle voisi tässä kohtaa peliuraa olla hyvä ratkaisu. 8 hienoa vuotta Vilppaassa takana ja nyt oli tietyllä tavalla hyvä hetki koittaa jotain muuta. Olen todella kiitollinen Pyrinnölle tästä mahdollisuudesta. Innolla odotan jo seuraavaa kauden alkua! Laine kommentoi Pyrinnön tiedotteessa.
Laine on pelannut kaikkiaan 264 Korisliiga-ottelua Vilppaan riveissä neljän pisteen ottelukohtaisella keskiarvolla. Laineen palkintokaapista löytyy yksi Suomen mestaruus, kolme SM-hopeaa ja yksi Suomen Cupin voitto. Hän on pelannut 44 nuorisomaaottelua.
- Riku on pelaajana periksiantamaton ja joukkueen eteen taisteleva. Tällaiset pelaajat ovat tärkeitä palasia, kun kasataan joukkuetta, joka jättää kentälle kaikkensa. Upea juttu saada Pyrintöön Korisliigaa pitkään pelannut ja silti vasta parhaimmassa iässään oleva pelaaja, Pyrinnön päävalmentaja Tero Vasell taustoittaa.
Kovaa tahtia seuraavaan kauteen valmistautuva Pyrintö on nyt tehnyt pelaajasopimukset Riku Laineen, Valtteri Mervolan, Antero Lehdon, Ilmari Toikkasen ja Kion Williamsin kanssa.
Valmennuksesta ensi kaudella vastaa Tero Vasell, Santeri Liljeberg ja Erkko Ojala.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.
196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.
Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.
Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.
Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaisen Jared Billupsin ( 193 cm/5,2 p/5,8lp/1,6r) kanssa. Jared pelaa takamiehen ja laiturin paikoilla. Jared Billups pelasi viimeiset kaksi kautta (2023 – 25) George Masonin yliopistossa Atlantic 10 konferenssissa.
Joensuulaisen Kataja Basketin joukkue uudelle Korisliiga-kaudelle rakentuu pala palalta. Ensimmäiseksi ulkomaalaispelaajaksi on rekrytoitu viime kaudella Salon Vilppaan riveissä ammattilaisuransa aloittanut 198-senttinen yhdysvaltalaislaituri Jermaine Marshall. Sopimus on yksivuotinen.
Tulevaan Korisliiga-kauteen valmistautuva Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen ruotsalaisen Sheriff Drammehin kanssa. 29-vuotias takamies liittyy haiparveen pelattuaan viime kauden Itävallan pääsarjassa.
Jesper Granlund, 25, vaihtaa Kouvojen peliasun KTP-Basketin vihreävalkoisiin tamineisiin, kun helsinkiläisen Sykin kasvatti on solminut kotkalaisseuran kanssa yksivuotisen sopimuksen.
Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.