31.3.2025 20:27 Helsinki Seagullsin ja Kouvojen puolivälierät ratkesivat Seagullsille voitoin 3–1, mutta Korihaiden ja Salon Vilppaan sarja on nyt tasatilanteessa 2–2.
Lassi Nikkarinen ja Rene Rougeau johtivat Seagullsin muhkeaan voittoon ja välieriin. Kuva: Samira Lee
Jo kolmas puolivälieräsarja saapui päätökseensä tänään, kun Kouvot taipui kotikentällään runkosarjavoittaja Helsinki Seagullsille luvuin 60–77. Seagulls vei sarjan lopulta otteluvoitoin 3–1.
Voiton vieneiden vieraiden riveissä sankarinviittaa kantoivat erityisesti kapteeni Rene Rougeau ja pelinjohtaja Lassi Nikkarinen. Rougeau tilastoi 15 pistettä ja kuusi levypalloa, kun taas Nikkarinen kerrytti 17 pistettä, viisi levypalloa, neljä syöttöä ja kolme riistoa.
– Kyllä tämä ottelusarja osoitti meille erityisesti sen, miten meidän täytyy pelata, jotta voitamme. Aina kun emme ottaneet kunnolla levypalloja tai puolustaneet korkealla intensiteetillä, oli aika vaikeaa, mutta heti kun hoidimme ne ja pääsimme pitämään yllä vauhtia sitä kautta, peli näytti juuri siltä, miltä pitääkin, Nikkarinen kommentoi Ruudun haastattelussa.
Kouvojen vahvin lenkki oli kapteeni Jesper Granlund 16 pisteellä ja kolmella riistolla.
Kouvot siirtyvät näin ollen kesälomalle ja Seagulls välierävaiheeseen. Seagullsin vastustaja välieriin ei kuitenkaan ole vielä ratkennut, sillä Uudessakaupungissa sarja päätyi tänään tasatilanteeseen.
Korihait lähti kotiotteluun selkä seinää vasten mutta pelottomana. Peli ratkesi lopulta isommalla erolla kuin yksikään aiempi Salon Vilpasta vastaan pelatussa puolivälieräsarjassa, kun isännät kaatoivat vieraansa 71–58. Ottelut ovat nyt tilanteessa 2–2, ja välieriin etenijä ratkaistaan keskiviikkona 2. huhtikuuta.
Uudenkaupungin isäntien korkeimmat pistelukemat, 13 mieheen, nähtiin Wesley Person Jr:lta ja Jalen Jacksonilta.
– Tämä ottelu ratkaistiin puolustuksella. Se oli meillä mielessä päällimmäisenä, ja se päti myös omaan lähestymistapaani. Pelasin omasta mielestäni ihan hyvin, mutta saimme pidettyä vastustajan 58 pisteessä ja sitä meidän täytyy jatkaa myös keskiviikkona, Jackson riemuitsi Ruudun lähetyksessä.
Jälkensä kentälle jätti myös joukkuetoveri Mikael Aalto, joka tilastoi 12 pistettä ja kahdeksan levypalloa.
Vilppaan ainoa kaksinumeroiseen pistelukemaan yltänyt pelaaja oli Omar Payne, joka kirjautti taululle 12 pistettä, yhdeksän levypalloa ja kolme torjuntaa.
Salon Vilpas kaatoi Korihait puolivälierissä otteluvoitoin 3–2 ja kapeilla marginaaleilla.
Tampereen Pyrinnön monivuotinen Korisliiga-joukkueen kapteeni Antero Lehto päättää uransa 41-vuotiaana. Korisliiga-legenda pelasi urallaan historialliset 25 kautta. Näistä 21 kautta hän puki kasvattajaseuransa Pyrinnön pelipaidan päälleen.
Kataja Basket lunasti toisena joukkueena Kauhajoen jälkeen paikkansa välierissä. Bisons Loimaa kaatui puolivälierissä 3–0.
Kauhajoesta tuli playoffien ensimmäinen joukkue, joka voitti sarjansa ja eteni välieriin. Helsinki Seagulls ja Salon Vilpas johtavat omiaan nyt 2–1.
Miesten Korisliigan puolivälierissä voittivat tänään Kouvot, Kataja Basket ja Kauhajoki.
Vilpas pääsi mukaan peliin heikosta alusta huolimatta, mutta otteluisäntä Korihait repi voiton yhden korin erolla.
Kauhajoki nappasi täpärän voiton puolivälieräavauksesta Tampereen Pyrintöä vastaan.
Neljästä puolivälieräsarjasta korkattiin tänään kolme. Illan kohokohdaksi nousi 17-vuotiaan Samu Adlerin ratkaisukyky.
Korisliigan puolivälierät 2025 käynnistyvät lauantaina 22. maaliskuuta. Nyt esittelyssä Helsinki Seagulls (sija 1) ja Kouvot (8) sekä Salon Vilpas (4) ja Korihait (5).
Korisliigan puolivälierät 2025 käynnistyvät viikonloppuna. Lauantaina 22. maaliskuuta kohtaavat Kataja Basket (sija 3) ja Bisons Loimaa (6), ja sunnuntaina 23. maaliskuuta sarjansa avaavat Kauhajoki (2) ja Tampereen Pyrintö (7).