14.12.2006 Sarjajohtaja Joensuun Katajan pitkäaikainen vahvistus Clifton Jones ei ollut joukkueensa kokoonpanossa, kun joensuulaiset löivät Kouvot keskiviikon Korisliiga-kierroksella. Näin päättyi Jonesin peräti 232 ottelun mittaiseksi venynyt peräkkäisten otteluiden putki. ToPon Jussi Kumpulainen pelasi puolestaan keskiviikkona Honkaa vastaan 200. runkosarjaottelunsa.
Clifton Jonesin peräkkäisotteluiden putki alkoi helmikuussa 2002 Kataja-paidassa. 201-senttinen ja 29-vuotias Jones pelaa kuudetta kauttaan Korisliigassa, joista viisi Joensuussa.
Kaikkien aikojen listauksessa Jonesin 232 ottelun putki on 19. pisin. Aikanaan huomattavasti pienempiä kausikohtaisia ottelumääriä pelannut Anssi Rauramo pitää edelleen ykkössijaa pelattuaan 12 vuoden ajanjaksolla (1974-86) huikeat 385 ottelua peräkkäin.
Jonesin keskiviikkoisen poissaolon syy oli lievä polvivaiva. Katajaa se ei haitannut, kun se rynni 84-66-kotivoittoon.
Jussi Kumpulainen pelasi siis 200. runkosarjaottelunsa keskiviikkona, mutta sai juhlaotteluunsa vähän juhlan aihetta. ToPo kärsi tappion paikallisvastustajalleen Hongalle ja Kumpulainen sai suihkukomennuksen kahden teknisen virheen jälkeen.
SM-tasolla Kumpulainen esiintyi ensi kertaa kasvattajaseuransa Kankaantaan Kisan riveissä ottelussa Pyrintö-KanKi 14. lokakuuta 1995.
204-senttinen ja 30-vuotias Kumpulainen on edustanut Suomessa KanKin ja ToPon lisäksi UU-Korihaita sekä Lappeenrannan NMKY:tä, jonka riveissä hän saavutti kaksi Suomen mestaruutta ja yhden Suomen cupin voiton. Urallaan hän on tehnyt runkosarjassa 1915 pistettä (keskiarvo 9,6) ja yhden pelin ennätys on 31 pistettä.
Kumpulainen on pelannut myös Saksan, Belgian ja Itävallan mestaruussarjoissa. Maaotteluita hänelle on kertynyt 30 miehissä ja 53 nuorissa.
Tampereen Pyrintö otti äärimmäisen tärkeän voiton pudotuspelihaaveidensa kannalta. Ylemmässä jatkosarjassa Salon Vilpas varmisti kotietunsa.
Kaudella 2024–2025 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun valinta on Helsinki Seagullsin Kalib Boone.
Miesten Korisliigan neljässä ottelussa pisteitä jaettiin Kouvoille, Kataja Basketille, Helsinki Seagullsille ja Salon Vilppaalle.
BC Nokian playoff-paikka näyttää entistä todennäköisemmältä. Tänään joukkue kaatoi Kobrat roimalla piste-erolla.
Monitoimijatalo Wintterin avajaiset päättyivät kovasta yrityksestä huolimatta isäntien tappioon. Miesten Korisliigassa pelattiin kolme ylemmän ja yksi alemman jatkosarjan ottelu.
Korisliigan kaksi pirkanmaalaisjoukkuetta ovat kumpikin kiinni viimeisissä playoff-paikoissa, vaikka toinen joutui tänään tyytymään tappioon.
Korihaiden 37-vuotias takamies Bojan Sarcevic pelasi viikonvaihteessa Kauhajoella 800. Korisliiga-ottelunsa.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa loistivat tänään maajoukkueesta palanneet pelaajat. Alemmassa jatkosarjassa ratkottiin pudotuspelipaikkojen kohtaloa.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Helsinki Seagulls ja Kataja Basket voittivat omat ottelunsa, kun taas alemmassa KTP-Basket pesi Tapiolan Hongan revanssikohtaamisessa.
Salon Vilpas on solminut jatkosopimuksia ensi kaudelle. Joukkueen kapteeni Mikko Koivisto (37) jatkaa Vilppaan paidassa vuoden mittaisella sopimuksella ja seura teki samalla kahden vuoden jatkosopimuksen oman kasvattinsa Tino Yli-Junnilan (20) kanssa.