Antero Lehto palaa hyvin erilaiseen Pyrintöön kuin josta lähti – ”Pelit ratkaistaan onneksi pelaamalla eikä paperilla”

26.9.2023 17:30 39-vuotias Korisliiga-veteraani palaa kasvattajaseuraansa ja alkaa johtaa nuorentunutta joukkuetta. Hän kokee silti oppivansa työssään yhä itsekin uusia asioita.

Antero Lehto kantaa taas tuttua punaista nuttua. Kuva: Ville Vuorinen

Antero Lehto on palannut kotiin. Pirkanmaalainen takakentän taituri ottaa nyt johdettavakseen kasvattajaseuransa Tampereen Pyrinnön Korisliiga-joukkueen, joka on nuorentunut huomattavasti sitten viime näkemän. Kolme viime vuotta ovat Lehdolla vierähtäneet Nokialla, ja paljon on vettä virrannut sinä aikana myös Tammerkoskessa, ainakin jos katsoo Pyrinnön kehitystä organisaationa.

– Jos ajatellaan muitakin tekijöitä tuloksellisen menestyksen ulkopuolella, niin kyllä Pyrinnössä on saatu yhdessä Tampereen urheiluakatemian kanssa uskomattoman hyvään kuntoon koko urheilullinen puoli. Aina junioripolun nuorimmista ikäluokista lähtien tänne kilpakoripalloon asti kyseessä on aivan ainutlaatuinen organisaatio koko valtakunnallisella kentällä, Lehto ylistää.

Hän kehuu erityisesti mahdollisuuksia harjoitella ja edistyä, niin nuorille pelaajille kuin vähän kokeneemmillekin – ja tietysti myös niille erittäin paljon kokeneille, joita 39-vuotias seuran riveissä kolme mestaruutta voittanut pelinjohtaja itse jo edustaa.

Nuori Lehto dominoi Korisliiga-parketteja jo 2000-luvun alkupuolella Pyrinnön paidassa. Kuva: Koripalloliitto
Nuori Lehto dominoi Korisliiga-parketteja jo 2000-luvun alkupuolella Pyrinnön paidassa. Kuva: Koripalloliitto

Mitä taas huippu-urheiluun ja varsinaiseen miesten Korisliiga-joukkueeseen tulee, Lehto myöntää, että Pyrintö ei pelaa tulevalla kaudella liigan lihavimmalla tilipussilla eikä kokoonpanossa ole kovin montaa sellaista suurelle yleisölle tuttua nimeä kuin vaikkapa Kauhajoelta tai Helsinki Seagullsista löytyy. Joukkueen viimevuotisesta isojen minuuttien suomalaisrungosta on jäljellä enää Valtteri Leppänen.

Siksi seuran nuorilla pelaajilla onkin Lehdon mukaan aivan erityinen tilaisuus nousta kaudella esille.

– Odotan erityisesti Kion Williamsilta, Roni Ahvenjärveltä ja Arttu Pitkäseltä, joilla vielä viime kaudella oli melko pienet roolit, sellaisia kehitysaskelia, joilla kilpailukykymmekin samalla kasvaa. Mielestäni meillä on olosuhteisiin nähden jo nyt paketti aika hyvin kasassa, ja onneksi urheilussa on se hyvä puoli, että pelit ratkaistaan pelaamalla eikä paperilla vertailemalle.

Hän toteaa myös, että urheilussa on keskityttävä aina hetkeen eikä mietittävä huomista, mutta mitä enemmän nuoret hänen ympärillään kehittyvät, sitä enemmän se poikii hyvää myös koko Pyrinnön tulevaisuudelle seurajoukkueena.

Eikä seurajoukkue toki ole yhtälön ainoa osapuoli, joka on muutaman viime vuoden aikana muuttunut aiemmasta. Vaikka Lehto itse onkin jo kaiken nähnyt Korisliiga-veteraani eikä tähyile enää nuorten miesten tavoin näytönpaikkoja tai suuria tulevaisuuden harppauksia pelaajana, hänkin uskoo, että on jatkanut monin tavoin kehittymistään Nokialla vietettyjen kausien aikana.

– Kun pelaaja vaihtaa seurasta toiseen, ainoastaan ympäristö vaihtuu. Siitä huolimatta se ympäristönmuutos tarkoittaa, että toimintatavatkin vaihtuvat. Jokaisessa seurassa on omansa, ja ne toimintatavat opettavat pelaajan omaksumaan erilaisia rutiineja. Silloin oppii väistämättä uutta, vaikka olisikin tällainen ikäloppu, Lehto naurahtaa.

Tokikaan kovin kaukana Lehto ei ollut. Pyynikin ja Nokian palloiluhalleilla on moottoritietä pitkin ajettuna etäisyyttä toisiinsa 13,5 kilometriä, joten kotiosoite ei muuttunut mihinkään eikä kulttuurissa ollut kummoista sopeuduttavaa. Mutta omanlaistaan perspektiiviä sekin silti antoi.

­– Näin vanhemmiten sitä on entistä kiitollisempi kaikista erilaisista kokemuksista, joissa on saanut olla osallisena. Ne olivat kolme opettavaista vuotta, ja koko maailma koki niiden aikana melkoisia mullistuksia. Tämä urheileminenkin on aikamoista kuplassa elämistä, ja mitä enemmän oppii katsomaan asioita kuplan ulkopuolelta, sitä enemmän huomaa, että ne kaikki kokemukset, niin saavutukset kuin epäonnistumisen tunteetkin, ovat lopulta isossa kuvassa aika mitättömän pieniä.

Pyrintö 23-24 pähkinänkuoressa

Henkilöt

 
28.11.2023 20:43 Korisliiga

Korisliigan kärkipäässä käy kova kuhina – Seagulls taivutti Korihait, mutta Nokia pysyy kannoilla

Miesten Korisliigassa otteluvoittoja keräsivät Helsinki Seagulls, BC Nokia ja Salon Vilpas.

25.11.2023 19:00 Korisliiga

Korihait epäsi Pyrinnöltä ensimmäisen vierasvoiton – Kataja ja Bisons kamppailivat kalkkiviivoille asti

Miesten Korisliigassa nähtiin kaksi kotivoittoa, kun Korihait ja Kataja Basket puolustivat onnistuneesti kotikenttiään.

24.11.2023 20:47 Korisliiga

Kobrat tyly vieras Nokialla – Mäntysen tehoilta ei riittänyt Seagullsia vastaan

Miesten Korisliigan otteluvoitot merkittiin Kobrille ja Helsinki Seagullsille.

22.11.2023 20:47 Korisliiga

Tyree Eady ratkoi voiton Vilppaalle virhevaikeuksien täyttämästä trilleristä

Miesten Korisliigassa Salon Vilpas taivutti Lahti Basketballin niukalla piste-erolla.

22.11.2023 20:45 FIBA Europe Cup

Katajalle avausvoitto FIBA Europe Cupin lohkovaiheen päätösottelussa

Suomalaisjoukkueiden tie FIBA Europe Cupissa päättyi keskiviikkona lohkovaiheeseen. Kataja Basket kaatoi slovakialaisen Levicen päätösottelussa. Kauhajoki puolestaan taipui kotikentällään kyproslaiselle AEK Petrolinalle.

22.11.2023 13:55 Suomen Cup

Naisten ja miesten Suomen Cupin Final Four -joukkueet selviävät marraskuun lopussa

Suomen Cupin huipennukseen selviytyy molempien sarjojen rankingin neljä parasta joukkuetta. Final Four -turnaus järjestetään 19.–21. tammikuuta Urhea-hallissa, Helsingissä.

18.11.2023 20:41 Korisliiga

Korihait juhlisti vanhoja mestareita voitolla – Kobrat vei derbyn nimiinsä

Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat Seagulls, BC Nokia, Kobrat ja Korihait.

17.11.2023 21:00 Korisliiga

KTP vaisun alun jälkeen 24 pisteen voittoon – Pyrintö jumiutunut sarjataulukon pohjalle

Korisliiga-illan ainoa ottelu päättyi KTP-Basketin kotivoittoon.

15.11.2023 21:48 FIBA Europe Cup

Kauhajoki taipui loppuhetkillä Bundesliiga-joukkue Rostockille – Kataja ei onnistunut nappaamaan avausvoittoaan

Suomalaisjoukkueet pelasivat keskiviikkona FIBA Europe Cupin alkulohkojen viidennet ottelut. Ilta ei kasvattanut suomalaisjoukkueiden voittosarakkeita.

15.11.2023 20:41 Korisliiga

Teemu Suokkaan tehoilta johti Vilppaan voittoon

Salon Vilpas haki vierasvoiton Loimaalta. Teemu Suokas pommitti kaukaa ja jakoi ahkerasti syöttöjä.

14.11.2023 13:51 Pääjuttu

Jussi Laakso Saksan Bundesliigan Crailsheimin päävalmentajaksi

Korisliigan hallitseva vuoden valmentaja, viime keväänä Helsinki Seagullsin Suomen mestariksi valmentanut riihimäkeläislähtöinen Jussi Laakso, 47, on allekirjoittanut loppukauden kestävän päävalmentajasopimuksen Saksan Bundesliigaa pelaavan Crailsheim Merlinsin kanssa. Sopimus on Laakson ensimmäinen valmentajapesti Suomen ulkopuolella.

11.11.2023 20:13 Korisliiga

Fortsonilla ja Palmilla jyvä kohdallaan – alkukaudesta yskähdellyt Kauhajoki miltei 50 pisteen voittoon

Miesten Korisliigan otteluvoitot menivät tänään Kauhajoelle, Helsinki Seagullsille ja Kataja Basketille.

10.11.2023 22:30 Korisliiga

Both Gachin triplatupla johti Nokian voittoon – Korihait kaatoi KTP:n

BC Nokia ja Korihait saivat sarjapisteitä miesten Korisliigassa.

9.11.2023 12:00 Korisliiga

Lokakuun pelaaja Erik Sajantila: ”Joutuu kysymään itseltään, miten voisi auttaa joukkuetta enemmän”

Lahti Basketballin vaikeasta kaudenalusta huolimatta seuran riveistä on erottunut yllättäen tähdeksi syttynyt 22-vuotias Erik Sajantila. Hänet palkittiin lokakuun 2023 parhaana pelaajana.

8.11.2023 21:25 FIBA Europe Cup

Katajalle ja Kauhajoelle kirvelevät tappiot eurokentillä

Suomalaisjoukkueet taipuivat niukasti keskiviikkona FIBA Europe Cupin alkulohkovaiheen otteluissa. Kataja Basket hävisi kotikentällään lohkon kärkijoukkue Legia Varsovalle 85–89, kun taas Kauhajoki taipui jatkoajan jälkeen Jonavalle CBetille 94–98.

8.11.2023 21:15 Korisliiga

Kobrille sarjapisteet Tampereelta – "Kokonaisuudessaan kautemme paras vieraspeli"

Kobrat kävi nappaamassa vierasvoiton Tampereen Pyrinnöstä.

5.11.2023 20:16 Pääjuttu

Bisons yllätti Kauhajoen – Kataja Korihaita vahvempi

Miesten Korisliigan sarjapisteet keräsivät tänään Bisons Loimaa ja Kataja Basket.

4.11.2023 19:17 Korisliiga

KTP vierasvoittoon Lapualla – Roydell Brown jatkoi vahvoja otteitaan

Kobrat taipui kotonaan KTP-Basketille 79–83.

3.11.2023 20:32 Pääjuttu

Seagulls siirtyi sarjajohtoon kuudennella voitollaan – Kouvot kotonaan Vilpasta vahvempi

Miesten Korisliigassa päivitettiin taas kärkikolmikkoa, kun sarjapisteet illan otteluista saivat Helsinki Seagulls ja Kouvot.

2.11.2023 15:25 Korisliiga

Lahti Basketballin Erik Sajantila Korisliigan lokakuun kuukauden pelaaja

Korisliiga-kauden 2023–24 ensimmäiseksi kuukauden pelaajaksi on valittu huimaa jälkeä tehnyt Lahti Basketballin Erik Sajantila.

Näytä lisää vastaavia