29.12.2018 19:19 Joukkueet kohtaavat uudestaan jo sunnuntaina Pyynikillä.

Karhu Basketin Okko Järvi teki lauantaina 14 pistettä. Kuva: Ville Vuorinen
Kauhajoen Karhu Basket kukisti kotiluolassaan vierailleen Tampereen Pyrinnön 84–76 (36–33). Kauhajokelaisjoukkue takasi voittonsa vahvalla kolmannella neljänneksellä: 30–19.
Avauspuoliskolla ottelu eteni erittäin tasaisena. Kotijoukkueesta ennen kaikkea Rene Rougeau (20/9/5s) oli hyökkäyspäässä vireessä, kun taas Pyrinnöltä pistetehtailusta vastasi Kenneth Manigault (22/4). Kotijoukkue dominoi ensimmäisellä puoliajalla levypallotilastoja 25–15.
Toisella puoliajalla Karhu Basket repäisi jo 20 pisteen johdon tulostaululle. Pyrintö vielä kiri viiden pisteen etäisyydelle muutama minuutti ennen loppua rajulla prässillään, mutta Karhu Basketin kotivoitto ei ollut enää uhattavissa.
– Olen hymyillyt ensimmäistä kertaa kahteen kuukauteen harjoituksissa, meillä ollut nyt hyvä meininki päällä. Pelaajat ovat taas löytäneet toisensa, siitä kertoo meidän 21 syöttöä aika paljon, Karhu Basketin päävalmentaja Jussi Laakso totesi.
– Toinen iso tekijä oli, että valmentaja Laakso kasvatti itselleen munat tässä joulutauolla ja peluutti joukkuettaan vähän rohkeammin. Se näytti oikein hyvältä, toivotaan saman jatkuvan, Laakso kertoi.
Karhu Basketista Rougeauta auttoi koritehtailussa parhaiten Okko Järvi (14/3/5s). Pyrinnöltä Manigaultin aisaparina toimi Jaylon Tate (19/4).
– Ensimmäinen ja toinen jakso olivat meiltä vielä ihan hyviä. Kolmas neljännes menikin sitten ihan penkin alle. Päätösjaksolla saimme vielä ihan hyvän kirin, mutta se 20 pisteen tappioasema oli liikaa, Pyrinnön tarkkakätinen Osku Heinonen (10/1) linjasi.
Pyrintö isännöi vuorostaan Karhu Basketia jo sunnuntaina Tampereella.
– Oikeastaan edes se kolmas neljännes ei niin paljon harmita kuin siinä 15 minuutin kohdalla ollut huono jakso. Johdimme seitsemällä pisteellä, mutta itsekkäällä sankaripallolla päästimme Karhu Basketin ensin rinnalle ja karkuun, Pyrinnön päävalmentaja Sami Toiviainen harmitteli.
– Kai tässä nyt vähän palautellaan, katotaan videoita ja herra Toiviainen tekee jonkun suunnitelman. Sillä mennään, Heinonen tuumi.
Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.
Miesten Korisliigan jatkosarjoja on kullakin joukkueella jäljellä enää yksi tai kaksi ottelua. Alemman jatkosarjan toinen playoff-joukkue ja ylemmän jatkosarjan joukkueiden järjestys sijoilla 2–5 ovat edelleen mysteerejä.
Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.
Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.
KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.
Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion.