Liettua Susijengin vieraaksi tulevaisuuden joukkueella

4.9.2018 13:16 Liettua saapuu keskiviikkona Susijengin vieraaksi Espoo Metro Areenaan vuosituhannen taitteessa syntyneiden tulevaisuuden pelaajien kymmeniköllä vahvistettuna parilla kokeneemmalla pelaajalla.

Azuolas Tubelis kuuluu Liettua-koripallon suurlupauksiin. Kuva: FIBA Europe.

Liettuan joukkueen rungon muodostaa viime kaudella nuorten Euroliigaa Lietuvos Rytas Vilnassa edustanut pelaajakymmenikkö. Lisäksi joukkueen pelaajat ovat järjestäen esiintyneet avainrooleissa Liettuan paidassa juniorien EM-kisoissa.

Vanhin pelaaja liettualaismiehistössä on Liettuan liigan Nevezis Kedainiaita edustava 1996 syntynyt Margiris Normantas ja nuorin 2002 syntynyt Liettuan U16-maajoukkueen suurlupaus Azuolas Tubelis. Suurin osa Liettuan pelaajista on syntynyt 1998-2001, eli he ovat iältään Susijengissa tänä vuonna debytoineiden Hannes Pöllän, Elias Valtosen, Ricky Waxlaxin, Mikael Jantusen ja Ville Tahvanaisen ikäluokkaa.

- Keskiviikon vastustajallamme on riveissään useita nuoremmille pelaajillemme tuttuja kavereita, vanhemmille tuntemattomampia, Susijengin apuvalmentaja Lassi Tuovi summaa.

- Liettua on jokaisessa juniori-ikäluokassa Euroopan kärkeä. Useat heidän pelaajistaan pelaavat keskiviikkona ensimmäisen maaottelunsa ja mukana on varmasti heitäkin, jotka edustavat Liettuaa vielä 2030-luvulla.

Tuovin mukaan Susijengi keskittyy keskiviikkona oman pelikonseptinsa hiomiseen. Ryhmä on kasvanut sitten viime viikon Latvia-ottelun ja avainpelaajien sisäänajo ennen ensi viikolla siintäviä MM-karsintaotteluita on ensisijaisen tärkeää.

- Tämän viikon otteluissa lähdemme kehittämään kollektiivista itseluottamustamme ja pyrimme saamaan koko kentän pelaamisen kuntoon molemmissa päissä, päättää Tuovi.

Susijengi ja Liettua kohtaavat Espoo Metro Areenalla keskiviikkona 5.9. klo 18:30. Liput otteluun täältä.


Liettuan lupaukset: seuraa heitä

  • Simas Jarumbauskas (187 cm/18 v): Liettuan U18-maajoukkueen aloitusviisikon heittävä takamies, joka muodostaa pelinrakentaja Rokas Jokubaitisin kanssa Liettuan ’00 syntyneiden superduon. U18-maajoukkueessa 11,9 pistettä ja 4,6 levypalloa ja nuorten Euroliigassa 9,5 pistettä ja 5,5 levypalloa ottelua kohden.
  • Marek Blazevic (208 cm/17 v): Blazevic kirjautti kesän 2017 U16-kisoissa 16,0 pistettä ja 10,6 levypalloa ottelua kohden ja oli Lietuvos Rytasin tehokkain pelaaja nuorten Euroliigassa 12,8 pisteen, 7,9 levypallon, 2,0 syötön, 1,3 riiston ja 1,3 blokin keskiarvoillaan.
  • Azuolas Tubelis (204 cm/16 v): Liettuan ykköslupaus 2002 syntyneiden ikäluokassa. Kesällä Tubelis urakoi Liettuan U16-maajoukkueelle 14,3 pistettä, 10,4 levypalloa, 2,7 syöttöä, 1,3 riistoa ja huimat 2,7 blokkia ottelua kohden.

Liettuan maajoukkue Suomessa 5.9.

#

Nimi

Pituus

Syntynyt

Seura

2

Margiris NORMANTAS

194

1996

Nevezis Kedainiai (LTU)

4

Robertas KELIACUS

203

1997

Perlas Vilna (LTU)

5

Karolis GIEDRAITIS

192

1998

Lietuvos Rytas Vilna (LTU)

6

Mykolas ASTRAUSKAS

188

2000

Lietuvos Rytas Vilna (LTU)

7

Simas JARUMBAUSKAS

187

2000

Lietuvos Rytas Vilna (LTU)

9

Aistis PILAUSKAS

188

1998

Lietuvos Rytas Vilna (LTU)

11

Azuolas TUBELIS

204

2002

Lietuvos Rytas Vilna (LTU)

13

Einaras TUBUTIS

204

1998

Lietuvos Rytas Vilna (LTU)

14

Erikas JERMOLAJEVAS

204

2001

Lietuvos Rytas Vilna (LTU)

23

Marek BLAZEVIC

208

2001

Lietuvos Rytas Vilna (LTU)

32

Ernest NARUSEVICIUS

205

2001

Lietuvos Rytas Vilna (LTU)

88

Domantas VILYS

188

1998

Lietuvos Rytas Vilna (LTU)

  • Päävalmentaja Arvydas GRONSKIS
 
22.2.2025 12:46 Susijengi

Elias Valtonen: ”Vielä tähdätään siihen yhteen ehjään 40-minuuttiseen”

Elias Valtonen, 25, on viimeisen parin vuoden aikana vakiinnuttanut asemansa paitsi Susijengin puolustuspään liimana, myös Espanjan ACB-liigassa. Vaikka Valtosen ja Susijengin suuryllätys EM-rankingin kärkijoukkue Serbiaa vastaan kuivui perjantaina kasaan viime minuuteilla, Euran Veivin kasvatti uskoo eilisen toimineen erinomaisena valmistavana harjoituksena paitsi maanantain Tanska-otteluun, myös ensi kesään.

22.2.2025 10:56 EM-kotikisat 2025

EM-kotikisojen Day Pass -paketteja myyntiin osana majoituspakettia

Susijengin EM-kotikisoihin Tampereelle on saatavilla jälleen uusi majoitus- ja lippupaketti. Elämys Groupin ja Koripalloliiton tampere.basket.fi -sivustolta on hankittavissa nyt Day Pass -lippupaketteja osana majoituspakettia.

21.2.2025 21:48 Susijengi

Lähellä, mutta niin kaukana – Serbia karkasi Susijengin leuoista loppuhetkillä

Espoo Metro Areenan loppuunmyyty 6146 hengen kotikatsomo oli lähellä todistaa ensimmäistä suomalaisvoittoa Serbiaa vastaan sitten kesän 2008. Peli-iloa uhkunut Edon Maxhuni syttyi liekkeihin päätösjaksolla ja johti omansa kahdeksan pisteen takaa johtoon, mutta Aleksa Avramovicin ja Filip Petrusevin johtama Serbia jatkoi voittoputkeaan 95-105 (57-51) -vierasvoitolla.

21.2.2025 17:11 Susijengi

Susijengin Serbia-ottelu suorana Jimillä klo 18.30

Susijengi pelaa perjantaina EM-karsintojen viimeisen kotiottelun, kun se saa vastaansa MM-kakkosen Serbian. Ottelu on katsottavissa Jimiltä ja Ruutu-palvelusta.

21.2.2025 09:30 Susijengi

Susidebytantti Mikael Aalto: ”Kiva, että näin myöhäisemmälläkin iällä kelpaa mukaan”

Perjantai-iltana Espoo Metro Areenassa kiehuu, kun Susijengi kohtaa EM-karsintojen päätösottelussaan Euroopan rankingin #1 joukkue Serbian yli 5500 katsojan edessä. Perjantaina nähdään kentällä myös yksi susidebyytti, kun viime kaudet Korihaiden korinalustoja dominoinut Sipoon Hukkabasketin kasvatti Mikael Aalto, 208 cm ja 30 vuotta, juoksee parketille koko uransa ensimmäisessä maaottelussa.

20.2.2025 21:23 Susijengi

Susijengi ja Serbia vahvistivat kokoonpanonsa perjantain otteluun, Aalto tekee maaotteludebyyttinsä

Susijengi ja Serbia ovat nimenneet kahdentoista miehen kokoonpanonsa perjantai-illan EM-karsintaotteluun Espoo Metro Areenalla. Uudenkaupungin Korihaita Korisliigassa edustava Mikael Aalto, 30, tekee maaotteludebyyttinsä ja Salon Vilppaan sensaatio Samu Adler, 17, pelaa ensimmäisen miesten kotimaaottelunsa.

20.2.2025 15:00 Susijengi

Euroopan rankingin kärkijoukkue Serbia Susijengin koetinkivenä perjantaina

FIBA:n tuoreessa maailmanrankingissa Euroopan kärkeen sijoitettu, hallitseva MM-hopea- ja olympiapronssimitalisti Serbia on Susijengille tuttuakin tutumpi vastustaja. EM-karsintalohkoa tappiottomana johtaman Serbian vahvuudet ovat kaikkien tiedossa, joten perjantaina Susijengin tavoitteena ovatkin ehjä 40-minuuttinen, vieraiden aggressiivisuuteen vastaaminen ja pelitempon hallinta.

20.2.2025 11:05 Yhteistyökumppanit

Optimum Nutrition on koripallomaajoukkueiden uusi yhteistyökumppani

Lisäravinteita valmistava Optimum Nutrition toimii jatkossa Susijengin ja Susiladiesin yhteistyökumppanina. Markkinajohtajan aseman saavuttamiseksi yhtiö on yli 30 vuotisen uran aikana vakuuttanut urheilijat laajalla tuotevalikoimalla sekä jatkuvalla innovatiivisella otteellaan. Optimum Nutritionin maahantuojana toimii Sennek Oy.

19.2.2025 10:26 Susijengi

Ilari Seppälä 50. maaottelun kynnyksellä: ”Yritän välttää takarajojen laittamista itselleni”

Susijengin kokeneeseen osastoon kuuluva Ilari Seppälä, 31, teki susidebyyttinsä verrattain myöhäisessä iässä, mutta on 2020-luvun edetessä vakiinnuttanut paikkansa joukkueessa pelinrakentajana ja ”isojen pelien miehenä”. Viidenkymmenen pelatun A-maaottelun haamurajan kynnykselle päässyt Seppälä keskittyy tällä hetkellä mahdollisuuteen pelata terveenä ja toivoo voivansa olla joukkueen käytettävissä pitkään.

18.2.2025 16:00 Susijengi

Hannes Pöllä: ”Aina on varaa parantaa”

”Hurja-Hannes” jyrää taas. Hannes Pöllä, 211 cm ja 26 vuotta, joutui kaksi vuotta sitten jättämään Korisliiga-kentät pitkäksi aikaa loukkaantumisen ja pitkän kuntoutuksen vuoksi. Tällä kaudella Pöllä on päässyt keräämään pitkän kuntoutuksen satoa ja osoittanut koripalloilevalle Suomelle olevansa täsmälleen sellainen kansainväliset mitat täyttävä iso, jollaista hänestä juniorivuosina uumoiltiin.

Näytä lisää vastaavia