Loukkaantumisista kärsivä Kouvot hankki Pyrinnöstä tutun Asburyn

15.10.2018 20:25 32-vuotias Asbury tuo Kouvoihin kaivattuja tehoja.

Viime kaudella Brian Asbury pelasi Pyrinnössä. Kuva: Ville Vuorinen

Kouvolan Kouvot solmi yhden kauden pelaajasopimuksen 32-vuotiaan Brian Asburyn kanssa. 201-senttinen Asbury pystyy pelaamaan sekä laidassa että sisäpelaajana.

Viime kaudella Asbury edusti Tampereen Pyrintöä erinomaisella menestyksellä. Asbury saapuu Suomeen vielä tällä viikolla.

– Joukkue on nyt kasassa ja kuukauden kuluttua on tarkoitus haastaa kärkijengit tosissaan, päävalmentaja Jyri Lehtonen kertoi Kouvojen tiedotteessa.

– Brian on erinomainen pelaaja, joka juoksee kenttää hyvin ja pelaa mielestäni vitospaikkaa jopa paremmin kuin nelosta. Hän on kokenut pelaaja, joka oli meille yksi vaikeimmista pysäyttää viime kaudella.

Miamissa syntynyt Asbury pelasi koko yliopistouransa kotikaupungissaan Miami Hurricanesin NCAA-joukkueessa. Asbury on pelannut lähes koko ammattilaisuransa Euroopassa, kuten Espanjassa, Israelissa ja Ranskassa.

Pyrinnössä monipuolinen Asbury kirjautti 43 pelaamassaan ottelussa 19,1 pistettä, 8,4 levypalloa, 1,8 syöttöä sekä 2,1 riistoa ottelua kohden.

– Tuntuu hyvältä saapua pelaamaan Kouvoihin. Olen kiitollinen valmentajalle ja organisaatiolle, että he tarjosivat minulle mahdollisuutta tulla pelaamaan Kouvolaan. Haluan auttaa joukkuettamme kaikin tavoin voittamaan, kaikki muu loksahtelee kyllä sen jälkeen paikoilleen, Asbury totesi Kouvojen tiedotteessa.

Kouvojen avausottelusta olivat sivussa pelintekijä Tuomas Hirvonen sekä yhdysvaltalaispelaaja David Gonzalvez. Ainakin Gonzalvezin vamma vaatii vielä useamman ottelun huilin.

Henkilöt

 
5.3.2025 20:29 Korisliiga

Korihaiden debyytti uudessa kotihallissa äityi jännitysnäytelmäksi – Kauhajoki kukisti Seagullsin

Monitoimijatalo Wintterin avajaiset päättyivät kovasta yrityksestä huolimatta isäntien tappioon. Miesten Korisliigassa pelattiin kolme ylemmän ja yksi alemman jatkosarjan ottelu.

4.3.2025 20:25 Korisliiga

Nokia kaatoi KTP:n kolmannen jakson kirin avulla – Honka Pyrintöä vahvempi Espoossa

Korisliigan kaksi pirkanmaalaisjoukkuetta ovat kumpikin kiinni viimeisissä playoff-paikoissa, vaikka toinen joutui tänään tyytymään tappioon.

1.3.2025 19:21 Korisliiga

Kauhajoki reippaaseen voittoon Gustavsonin johdolla – Pyrintö ja Kouvot vahvistivat asemiaan playoff-paikan tavoittelussa

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa loistivat tänään maajoukkueesta palanneet pelaajat. Alemmassa jatkosarjassa ratkottiin pudotuspelipaikkojen kohtaloa.

28.2.2025 20:46 Korisliiga

Vaihtomiehet Sajantila ja Kantonen loistivat – pisteitä Seagullsille, Katajalle ja jälleen KTP:lle

Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Helsinki Seagulls ja Kataja Basket voittivat omat ottelunsa, kun taas alemmassa KTP-Basket pesi Tapiolan Hongan revanssikohtaamisessa.

26.2.2025 20:26 Korisliiga

Korisliiga palasi tauolta: KTP:lle viides voitto putkeen

Hurjassa vireessä alemmassa jatkosarjassa ollut KTP-Basket dominoi levyjä ja vei yhden jaksoista peräti 20 pisteellä.

21.2.2025 09:30 Susijengi

Susidebytantti Mikael Aalto: ”Kiva, että näin myöhäisemmälläkin iällä kelpaa mukaan”

Perjantai-iltana Espoo Metro Areenassa kiehuu, kun Susijengi kohtaa EM-karsintojen päätösottelussaan Euroopan rankingin #1 joukkue Serbian yli 5500 katsojan edessä. Perjantaina nähdään kentällä myös yksi susidebyytti, kun viime kaudet Korihaiden korinalustoja dominoinut Sipoon Hukkabasketin kasvatti Mikael Aalto, 208 cm ja 30 vuotta, juoksee parketille koko uransa ensimmäisessä maaottelussa.

18.2.2025 16:00 Susijengi

Hannes Pöllä: ”Aina on varaa parantaa”

”Hurja-Hannes” jyrää taas. Hannes Pöllä, 211 cm ja 26 vuotta, joutui kaksi vuotta sitten jättämään Korisliiga-kentät pitkäksi aikaa loukkaantumisen ja pitkän kuntoutuksen vuoksi. Tällä kaudella Pöllä on päässyt keräämään pitkän kuntoutuksen satoa ja osoittanut koripalloilevalle Suomelle olevansa täsmälleen sellainen kansainväliset mitat täyttävä iso, jollaista hänestä juniorivuosina uumoiltiin.

16.2.2025 14:51 Susijengi

Topias Palmi kevätkaudeksi Italian Rietiin

Susijengin pitkäaikainen heittokone ja Korisliigan pistetilaston kotimainen kärkimies Topias Palmi, 196 cm ja 30 vuotta, siirtyy loppukauden kattavalla sopimuksella Tampereen Pyrinnöstä Italian kakkosliigaa (Serie A2) pelaavaan Real Sebastiani Rietiin, joka kamppailee noususta Italian liigaan.

14.2.2025 20:04 Korisliiga

Pyrintö vierasvoittoon Kouvoista – Topias Palmi vaihtamassa seuraa

Tampereen Pyrintö haki pisteitä Kouvolasta miesten Korisliigan viimeisessä ottelussa ennen helmikuun maajoukkuetaukoa.

12.2.2025 21:10 Korisliiga

Vilpas tarrasi kiinni kotietuun – Kobrille jälleen tappio Tuomalan huikeasta suorituksesta huolimatta

Miesten Korisliigassa pelattiin viiden ottelun ilta, jossa pisteitä veivät Salon Vilpas, Korihait, Helsinki Seagulls, KTP-Basket ja BC Nokia.

Näytä lisää vastaavia