Marius Van Andringa siirtyy isien maille Ranskaan

12.5.2020 16:44 Kolme edellistä kautta Korisliigassa yli 10 pisteen keskiarvolla pelannut Marius Van Andringa siirtyy ensi kaudeksi Ranskan NM1-sarjassa pelaavaan CEP Lorient´iin.

Marius Van Andringan ura jatkuu Ranskassa. Kuva: Ville Vuorinen

Van Andringalle pelaaminen toisella kotimaassaan on ollut unelmana jo pitkään. Ranskan ja Suomen kansalaisuuden omaava Van Andringa on silminnähden iloinen tuoreesta sopimuksesta.

- Todella hyvät fiilikset sopimuksesta. Olen ollut joukkueen valmentajan kanssa jo vuodenvaihteesta asti yhteydessä ja hän olisi halunnut minut sinne loppukaudeksi. Aiemminkin on ollut jotain mahdollisuuksia lähteä ulkomaille, mutta nyt ensimmäistä kertaa koin, että minut oikeasti haluttiin sinne. Paketti vaikuttaa kaikin puolin todella mielenkiintoiselta, Van Andringa pohjustaa sopimuksen taustoja.

Lorient sijaitsee Atlantin valtameren rannalla Ranskan länsirannikolla. Kaupungin joukkue CEP Lorient pelaa NM1-sarjaa, joka on Pro A:n ja B:n jälkeen Ranskan kolmanneksi korkein sarjataso. Kesken jääneellä kaudella Lorient sijoittui a-lohkossa 13. Tulevaksi kaudeksi tähtäin on asetettu korkealle.

- Lorient on korishullukaupunki, vaikka joukkueen pääsarjavuodet ovat muisto kannattajissa. Silti viime kaudella joukkueen kotihalli on muutamia kertoja loppuunmyyty (3,300 katsojaa). Joukkueella on nyt selkeä projekti, joka tähtää nousuun ja joukkueen budjettia on kasvatettu tulevaksi kaudeksi, Van Andringa kertoo.

Päättyneellä kaudella Van Andringa edusti Korisliigassa kaarinalaista Ura Basketia. Tarkkakätinen heittäjä upotti 12,8 pistettä ottelua kohden. Uransa aikana Kataja Basketissa Suomen mestaruutta juhlinut Van Andringa valittiin mestaruuskaudella 2014-15 Korisliigan vuoden tulokkaaksi. 

Uran ja Katajan lisäksi Van Andringa on pelannut Korihaissa sekä Lapuan Kobrissa. Kaikkiaan Van Andringa on esiintynyt Korisliigassa 231 ottelussa 8,8 pinnan keskiarvolla. Van Angrinda on pelannut sekä 20-vuotiaiden että haastajamaajoukkueen paidassa yhteensä 24 maaottelua 5,2 pisteen keskiarvolla.

Van Andringan ja ranskalaisseuran sopimus on mallia 1+1.

- Optio nousee voimaan, jos onnistumme nousemaan kauden päätteeksi Pro B:hen. Henkilökohtaisesti saan paljon uutta virikettä uudesta sarjasta ja on hienoa päästä pelaamaan uusia pelaajia ja joukkueita vastaan, Van Andringa taustoittaa.

Koko aikuisuransa Suomessa pelanneella Van Andringalla on sekä Suomen että Ranskan kansalaisuudet. 26-vuotiaan pelaajan isä on ranskalainen, äiti suomalainen. 

- Asuin nuorena muutaman vuoden Ranskassa sekä olen viettänyt täysi-ikäiseksi asti kaikki kesät siellä. Isäni suku on kotoisin Etelä-Ranskasta, läheltä Pyreneiden vuoristoa. Kielimuuria ei ole, tosin aksentti on hieman erilaista, toisena äidinkielenään ranskaa puhuva Van Andringa naurahtaa.

 
19.5.2025 23:09 Suomalaiset ulkomailla

Remu Raitanen pääsi tutustumaan Slovakian ja Islannin koripalloon kauden aikana

Remu Raitanen pääsi kauden aikana kokemaan Slovakian ja Islannin erilaisen koripallotavat ja -kulttuurit. Vuosi oli Raitaselle kaikkinensa antoisa.

18.5.2025 11:44 Susijengi

Aatu Kivimäki juhlii Slovakian mestaruutta

Aatu Kivimäen Patrioti Levice peittosi Inter Bratislavan Slovakian liigan ratkaisevassa viidennessä finaaliottelussa lauantai-iltana lukemin 85-76 (44-38). Mestaruus oli Levicelle neljäs perättäinen. Kivimäki seurasi finaalisarjaa loukkaantuneena sivusta, mutta kuului läpi kauden Slovakian mestarin avainmiehistöön.

12.5.2025 15:55 Susiladies

Finaalitappio jäi kaivelemaan Roosa Lehtorantaa – ”Eihän sitä ikinä halua finaaleissa hävitä”

Roosa Lehtorannan ja Saarlouis Royalsin hieno kausi Saksan Bundesliigassa tuli päätökseen, kun joukkue hävisi finaaleissa Kelternille. Kokonaisuudessaan kausi oli kuitenkin positiivinen finaalitappiosta huolimatta.

9.5.2025 23:23 Susijengi

Kaukiainen tyylitteli BC Kalev/Cramon finaaleihin

Severi Kaukiaisen BC Kalev/Cramo päihitti Viron liigan kolmannella välieräkierroksella haastajansa Raplan selkein lukemin 96-79 (51-28) Severi Kaukiaisen heilutellessa tahtipuikkoa. Kaukiainen ja Kalev/Cramo puolustavat finaaleissa mestaruuttaan Tartto-TalTech-välieräsarjan voittajaa vastaan.

6.5.2025 10:25 Susijengi

Blomgren johti Ventspilsin Latvian finaaleihin

Vuodenvaihteessa Bosniasta Latviaan siirtynyt Perttu Blomgren keräsi 10 pistettä, neljä levypalloa ja kolme syöttöä, kun hänen edustamansa BK Ventspils peittosi Rigas Zellin 84–94 (43–50) kolmannessa ja ratkaisevassa Latvian liigan välieräottelussa.

2.5.2025 23:25 Pääjuttu

Tuomas Iisalolle jatkosopimus – Grizzlies luottaa suomalaiseen

Tuomas Iisalo on palkattu NBA-seura Memphis Grizzliesin päävalmentajaksi monivuotisella sopimuksella. Kyseessä on jälleen kerraan suomalaisen koripallon ja valmennusosaamisen merkkipaalu.

2.5.2025 11:12 Valmentajat

Gordon Herbert siirtyy Kanadan päävalmentajaksi

Saksan MM-kultaan luotsannut ja Suomessa pitkän uran tehnyt Gordon Herbert on nimetty Kanadan miesten koripallomaajoukkueen uudeksi päävalmentajaksi.

30.4.2025 08:39 Susijengi

Jantusen Paris Basketballin Euroliiga-kausi päättyi jatkoaikatappioon

Mikael Jantusen Paris Basketball haastoi ennakkosuosikki Fenerbahcen tasaiseen kamppailuun Euroliigan puolivälierien kolmannessa osaottelussa tiistaina, mutta Tarik Biberovicin heittopelin siivittämä Fenerbahce karkasi jatkoajalla 88–98 (40–46, 80–80) -voittoon ja lunasti paikan Euroliigan Final Fourista. Paris Basketballin kausi jatkuu Ranskan liigassa.

29.4.2025 09:14 Suomalaiset ulkomailla

Lotta-Maj Lahtisella ehjä kausi isossa roolissa – ”Kehityin kauden aikana”

Lotta-Maj Lahtisella oli monivaiheinen kausi, joka alkoi Belgiassa ja päättyi Espanjassa. Kokonaisuudessaan Lahtinen näkee ottaneensa pelaajana taas askeleita eteenpäin.

27.4.2025 21:42 Susijengi

Aatu Kivimäelle jatkosopimus Patrioti Leviceen

Patrioti Levicen Slovakian liigan välieriin johdattanut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 27 vuotta, on allekirjoittanut tulevaa 2025-26-pelikautta koskevan jatkosopimuksen slovakialaisseuran kanssa. Kivimäki on mitalipeleihin huipentuvan kauden aikana edustanut Leviceä Slovakian liigassa ja FIBA Europe Cupissa.

Näytä lisää vastaavia