PeKa vei kärkikamppailun - ToPo:lle kauden toinen voitto

26.11.2025 21:20 Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, ToPo, EBT ja ViVe.

Lotta Vehka-Aho upotti viisi kolmen pisteen heittoa. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga

PeKa:n johto kesti Tampereella

Kaksi sarjan kärkijoukkuetta kohtasivat Tampereella, kun PeKa matkasi Pyrinnön vieraaksi. Vierasjoukkue jatkaa edelleen tappioitta, kun tamperelaiset kaatuivat 71-64.

Vieraiden startti oli vahva. Pyrintö tuskaili hyökkäyspelinsä kanssa avauskympin aikana ja se kirjattiin Peli-Karhuille 22-9. Tämän jälkeen hallinta siirtyi emännille ja joukkue pystyi kirimään PeKa:n johtoa. Puoliajalla vierasjohto oli kuusi pistettä.

Vuoristorata jatkui myös puoliajan jälkeen, kun PeKa paransi etenkin hyökkäyspäässä. PeKa pääsi päätösjaksolle 15 pisteen johdossa, joka kesti loppuun asti vaikka joukkueen hyökkäystehot tyrehtyivätkin lopussa. Voitto oli heille kauden kahdeksas.

- Fyysisin peli, jonka olemme tällä kaudella pelanneet. Peli oli myös kovatasoisin. Emme pelanneet niin iloista hyökkäystä kuin olemme pelanneet, mutta siihen suurin syy oli Pyrinnön puolustus. 30 minuuttia meiltä hyvää peliä, jonka jälkeen meidän hyökkäyksemme pysähtyi, Peli-Karhujen päävalmentaja Roope Mäkelä kertasi.

Lotta Vehka-Aho heitti ottelun korkeimman pistemäärän 21 pisteellä. Hän osui loistavasti kolmen pisteen viivan takaa.  Delanie Crawford 13/10 kasasi tupla-tuplan. Pyrinnöstä Stephanie McBride teki 13 pistettä ja keräsi 11 levypalloa.

Ottelutilasto

ToPo kaatoi Hongan paikallispelissä

Kaksi vaikean syksyn pelannutta joukkuetta otti yhteen Töölön Kisahallissa. ToPo vei lopulta tiukan ottelun nimiinsä 80-76.

Ensimmäisellä puoliajalla molemmilla joukkueilla oli omat hetkensä. Honka aloitti hyvin, mutta sitten hallinta siirtyi kotijoukkueelle. ToPo paransi etenkin puolustuspäässä ja vei toisen jakson 25-11. Puoliajalla kotijohto oli kuusi pistettä.

Toisella puoliajalla ottelu jatkui tasaisena, mutta ToPo oli melkein koko ajan edellä. Honka pystyi nousemaan tasatilanteeseen kahdeksan minuuttia ennen loppua, mutta tämän jälkeen kotijoukkue onnistui hieman paremmin ja sarjapisteet jäivät Helsinkiin. Voitolla ToPo nousi kuudenneksi.

Emäntien tehokaksikon muodostivat Sarah Gates 25 pisteellä ja Sini Luukkonen 18 pisteellä. Luukkonen heitti piste-ennätyksensä vain reilussa 15 minuutissa. Hongan Chalina Mäkelän 24/4 piste-ennätys oli vieraille laiha lohtu.

Ottelutilasto

EBT:ltä vakuuttava toinen puoliaika

EBT nousi sarjassa toiselle sijalle, kun joukkue voitti kotonaan Kouvottaret. Voitto kirjattiin espoolaisille  91-61.

Vierasjoukkue pystyi vastamaan EBT:n haasteeseen ensimmäisen puoliajan aikana. Molemmat joukkueet veivät yhden jakson nimiinsä ja puoliajalle mentiin emäntien johtaessa 41-36.

Puoliajan jälkeen EBT paransi ja kasvatti johtoaan jo kolmannella jaksolla. Lopullinen ratkaisu nähtiin päätöskympillä, jonka espoolaisjoukkue vei 31-15. Voitto oli vieraille kauden seitsemäs.

Erika Mace 20/5/7 syöttöä/6 riistoa pelasi vahvasti molemmissa päissä. Emili Melnikova säesti 18 pisteellä ja kuudella levypallolla. Kouvottarista Henriikka Vähäuski ylsi tupla-tuplaan 16 pisteellä ja 11 levypallolla.

Ottelutilasto

Ulkomaalaistrio johdatti ViVe:n voittoon

ViVe haki illan ottelussa vierasvoiton Helsingistä. HBA-Märsky jäi vieraiden jalkoihin 80-63.

Veto hallitsi ensimmäistä puoliaikaa. Se onnistui etenkin toisella kympillä ja pääsi puoliajalle johdossa. Tauolla tilanne oli 45-29.

HBA paransi hieman toisella puolikkaalla, mutta vierasjohto säilyi koko ajan kaksinumeroisena. Voitto oli vierasjoukkueelle kauden viides ja sarjassa he ovat neljäntenä.

Sahara Jones 23/9 ja Sara Puckett 26/6 aiheuttivat päänvaivaa helsinkiläisten puolustukselle. Jeanae Terry teki 4 pistettä, keräsi hurjat 20 levypalloa ja jakoi kymmenen koriin johtanutta syöttöä. Märskystä Ada Luukkanen pussitti 18 pistettä.

Ottelutilasto


 

 
15.2.2026 18:19 Naisten Korisliiga

Puckett heitti hirmupisteet Vedon voitossa

Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu, jossa Honka sai vieraakseen Vimpelin Vedon. Vierasjoukkue meni ottelussa menojaan ja vei sarjapisteet mukanaan. Ottelu päättyi 94–74.

14.2.2026 20:05 Naisten Korisliiga

PeKa kaatoi Kouvottaret kolmannen kerran – BC Nokia paransi asemiaan

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Peli-Karhut ja BC Nokia.

13.2.2026 20:34 Naisten Korisliiga

Päävalmentajaa vaihtanut ToPo jäi HBA:n jalkoihin

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky sai vieraakseen paikallisvastustaja ToPo:n. Ottelu päättyi Märskyn voittoon 71-64 ja se kaatoi ToPo:n kolmannen kerran tällä kaudella.

7.2.2026 19:30 Naisten Korisliiga

Pyrintö kapusi Vedon ohi - Peli-Karhuille ja BC Nokialle voitot tiukoissa peleissä

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät Pyrintö, PeKa, BC Nokia ja EBT.

4.2.2026 20:53 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut katkaisi Vedon voittoputken - EBT jälleen vahvempi Espoon derbyssä

Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolme ottelua. Illan voittajia olivat PeKa, EBT ja Pyrintö.

3.2.2026 20:45 Naisten Korisliiga

ToPo nousi voittoon Kouvolassa

Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Kouvolassa pelattu kamppailu eteni jatkoajalle, jonka päätteeksi ToPo vei sarjapisteet lukemin 84–75.

3.2.2026 10:40 Naisten Korisliiga

Sara Puckett on naisten Korisliigan tammikuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Sara Puckett.

31.1.2026 19:03 Naisten Korisliiga

Kärkijoukkueista voittoihin Veto ja Peli-Karhut - ToPo sai tappioputkensa poikki

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Voittoihin ylsivät ViVe, PeKa ja ToPo.

30.1.2026 21:05 Naisten Korisliiga

HBA jatkoi vahvoja esityksiä

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi kotonaan BC Nokian. Ottelu päättyi emäntien voittoon 76-49.

28.1.2026 14:43 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan joulukuun kuukauden pelaaja Jeanae Terry: ‘’Voittoputki kertoo siitä, kuinka laadukas ja monipuolinen joukkue meillä on’’

Naisten Korisliigan kuukauden pelaajaksi joulukuussa valittiin Vimpelin Vedon Jeanae Terry. Hänen johdollaan Veto oli loppuvuodesta sarjan kuumin joukkue, ja hyvä vire on jatkunut myös tämän vuoden puolella.

Näytä lisää vastaavia