ToPo leimasi lippunsa välieriin - EBT siirsi ratkaisun viidenteen peliin

31.3.2025 20:25 Naisten Korisliigassa kolme välieräjoukkuetta on selvillä, kun jo aiemmin paikkansa varmistaneet PeKa ja Honka saivat seuraa ToPo:sta. EBT ja Kouvottaret ratkaisevat viimeisen paikan kohtalon keskiviikkona.

Taru Tuukkanen auttoi ToPo:n välieriin. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga

ToPo nähdään jälleen mitalipeleissä

ToPo otti kolmannen peräkkäisen voittonsa BC Nokiasta. Ottelu päättyi Nokialla vieraiden voittoon 73-68.

Ensimmäisellä puoliajalla kumpikaan joukkueista ei päässyt karkuun. Puoliajalle mentiin tasatilanteessa.

ToPo tarrasi kiinni välieräpaikkaan, kun se oli parempi kolmannella jaksolla. Se kirjattiin vieraille 25-18. BC Nokia nousi päätösjaksolla vielä pisteen päähän helsinkiläisistä. ToPo oli kuitenkin parempi päätöshetkillä. Se vei ottelusarjan 3-1.

- Helppottunut olo. Todella vaikea sarja. Kaikki kunnia BC Nokialle siitä miten he pelasivat. Nokia pelasi kovaa ja on vaikea nähdä, että kovempaa pelaavaa joukkuetta tulee vastaan. Tänään molemmat joukkueet olivat väsyneitä, mutta saimme päätösjaksolla pienen kaulan, jonka pystyimme pitämään, Taru Tuukkanen sanoi.

Anna Gardziella upotti 18 pistettä ja osui neljä kertaa kolmen pisteen viivan takaa. Tuukkanen 17/9/6 kuusi koriin johtanutta syöttöä pelasi vahvasti. Kotijoukkueesta Evanne Turner ylsi 22 pisteeseen.

Ottelutilasto

EBT tasoitti ottelusarjan

Espoossa EBT siirsi ottelusarjan ratkaisun ratkaisevaan viidenteen peliin. Kotijoukkue oli parempi 87-80.

Pakkovoiton edessä ollut espoolaisjoukkue oli ensimmäisellä puoliajalla askeleen Kouvottaria edellä. Kotijohto oli puoliajalla kymmenessä pisteessä.

Kouvottaret paransi etenkin päätösjaksolla. Se nousi parhaimmillaan neljän pisteen päähän. EBT:n johto kuitenkin kesti loppuun asti ja se tasoitti ottelusarjan 2-2:een.

Venla Määttänen oli hurjassa vireessä. Hänelle kirjattiin 27 pistettä, joista 21 tuli kolmen pisteen heitoilla. Nicole Ogun säesti 17 pisteellä ja yhdeksällä levypallolla. Re’Shawna Stonen 25/12/8 koriin johtanutta syöttöä tehot eivät riittäneet vieraille.

- Hieno peli jossa oli pakko voittaa. Hienosti löysimme energiaa tässä ottelutahdissa. Laitoimme vastustajan vaikeuksiin puolustuksella ja ensimmäistä kertaa heitimme kolmoset tässä ottelusarjassa yli 22% ja se oli nähdäkseni avain tämän päivän voittoon, EBT:n päävalmentaja Niko Hellman kommentoi.

Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan keskiviikkona Kouvolassa.

Ottelutilasto


 

 
17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

16.5.2025 09:36 Naisten Korisliiga

PeKa juhlisti yhdeksättä mestaruuttaan, Linda-Lotta Lehtoranta kuudettaan – ”Minkälainen henkinen paikka se mahtaa olla sitten, kun ei enää voitakaan…”

Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy

14.5.2025 11:08 Naisten Korisliiga

ToPosta ToPoon – Taru Tuukkasen mittava ura hakee vertaistaan

Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.

29.4.2025 21:15 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut palasi Suomen mestariksi

Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.

29.4.2025 10:05 Naisten Korisliiga

Naisten Suomen mestaruus ratkeaa kutkuttavassa viidennessä finaalissa tiistaina Helsingissä

Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.

28.4.2025 20:45 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut venytti ratkaisun viidenteen otteluun - mestaruus ratkeaa huomenna Helsingissä

Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.

24.4.2025 20:26 Naisten Korisliiga

Tuukkanen johdatti ToPo:n voiton päähän mestaruudesta

ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.

21.4.2025 20:25 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut nousi voittoon ja tasoitti finaalisarjan

Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.

18.4.2025 20:35 Naisten Korisliiga

ToPo vei tiukan avausfinaalin - EBT:lle pronssimitalit

ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.

17.4.2025 23:09 Naisten I divisioona

Naiskoriksen superperjantai tarjoilee kolme huippuottelua

Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.

Näytä lisää vastaavia